Orahovac - zahrada rajská

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2013, 36 min

Dokumentárny film, ktorý vznikol na základe príbehu o Lazarke a Srečkovi Simičových, srbských manželoch žijúcich v Orahovaci na Kosove a Metohiji. V Orahovaci žije v súčasnosti v gete približne 400 Srbov z pôvodných niekoľko tisíc. Často sú terčom ekonomického a fyzického vydierania zo strany miestnej albánskej väčšiny. Dokument využíva aj retrospektívu na zobrazenie vývoja udalostí, ktoré viedli k súčasnej situácii. (Marek1991)

Marek1991

Čítal som nedávno články o ľuďoch, čo tam išli s humanitárnou misiou a zdá sa, že situácia už je lepšia, možno to boli tí istí, čo natočili tento dokument. Každopádne už druhý podľa mňa skôr český dokument, ktorý mapuje situáciu na Kosove a Metochiji s dosť nepriaznivým vyznením pre Albáncov, no občas reči o Ilýroch, či ako sa volali alebo Miloševićovej ofenzíve neobstoja najmä potom, čo sme mohli vidieť jasnú snahu vyhnať Srbov a ubližovanie ešte tým Albáncom, ktorí sa s nimi priatelili. S Krymom, či Donbassom v súčasnosti by som to veľmi neporovnával, keďže tam išlo skôr o demokratickú vôľu a ubližovanie skôr ruskej menšine, ktorá určite nezačala s tým, čo robili Albánci v dosť veľkom merítku, čiže na Donbasse sa pre mňa nejedná u väčšiny o teroristov, naopak na Kosove a Metochiji tých albánskych bolo dosť. Keďže o tamojšom dianí som už počul niekoľko svedeckých výpovedí, zopár videí, tak myslím, že ako krátky dokument aj tak dosť povedal. ()