RYTMUS sídliskový sen

Slovensko / Česko, 2015, 90 min

Miro Drobný

Miro Drobný
  • *CARNIFEX*

Mám rád niektoré skladby tejto prestriekanej "beloby" čo dala prednosť snu pred poberaním dávok. Išiel si tvrdo za svojím, všetka česť mu kam to dotiahol. Ale tento dokument je jedna veľká pretvárka, s množstvom preafektovaných prejavov. "Nedalo sa na to kukac"(18.1.2016)

Dostojny docu- strih. Spravny obraz a vypoved o jednej casti zivota a casto krutych pravdach P.V.. Rap mi blizky neni, ani jeho prednasaci. Celkovo osobnost P.V. nech je aka je, ale ma srdce na pravom mieste. Treba sa na to trocha inak divat. Vsimol som si ze je tu plno odpadov ,(myslim si ze len z principu, bla bla..). To neuznavam, nehodnoti sa clovek,ale obsahovo- objemovo snimok, ci? Do odpadu to ma skutocne daleko, teda ak do nejakeho ma.. Stvrta hviezda -reserve(3.1.2016)

• rudess

podpriemerny dokument, v ktorom jeho autori nasilu hladaju nieco, co skryvaju za "jedinecny" zivot a osobnost kontroverzneho rappera, no ono to tam nie je, a u ktoreho navyse tazko povedat, co je naozaj uprimne... nie prilis zaujimavy, nedojimavy, sebavedomy, obcas nekorektny, obcas vulgarny a obcas vtipny - vlastne taky isty ako jeho protagonista. nestaci to...(20.8.2015)

• Anderton

Rytmus pozerá na kompe dokument o sebe, ktorý sledujeme aj my a komentuje jednotlivé scény. To, čo znie ako zaujímavý filmový experiment je ale iba prejavom bezradnosti, o čom vlastne točiť. Ono totiž Kontrafakt a Patrik nie sú Elán a Jožo Ráž, aby vypredávali štadióny a (v minulosti) predávali státisíce z jedného albumu. Dnes je iná doba a točiť dokument o tom, že tento song, alebo album bol ten prieraz do absolútnej špičky a vtedy nás začali všetci milovať, nie je reálne. Takže sledujeme iba nejaké Rytmusove traumy ohľadom rodiny a pôvodu. On si ale myslí, že nie je na úrovni Elánu, ale pomaly až Beatles a ľudia ho riešia presne kvôli tomuto "úspechu". Nie, ľudia ho riešia práve preto, že on tak rád mediálne rieši samého seba a tento dokument to každým záberom dokazuje. Bohužiaľ ale nechtiac, pretože zamýšľaná adorácia cesty k úspechu jednej osoby sa minula účinku. Koľko ľudí išlo do kina osláviť Rytmusa a koľko z irónie? Nepochybujem, že Patrik by môj komentár považoval za závisť. Ostatne on si myslí, že každý, kto ho nezbožňuje kvôli v podstate priemernej hudbe, mu závidí. Ide ale o to, čo je meradlom úspechu. Pre Paťa diamantové hodinky, pre iného napríklad vyštudovaná vysoká škola, vďaka ktorej zarába tisícku mesačne. Aj to je úspech, nie len byť mediálne známy a bohatý. Mohol by si to uvedomiť aj samotný protagonista dokumentu, ako hovorí, získal už dostatočne veľa životných skúseností a mal by získať už konečne ten veľmi dôležitý nadhľad. Ale možno mu iba podvedome závidím a ani si to sám neuvedomujem.(28.8.2016)

Krásně mu nahráváte hodnocením na další obsah textů - závist, nic jiného. Perfektní dokument. Ne proto, že bych z P. V. aka Rytmuse měla mokré kalhotky, ale proto, jaká je to osobnost sama za sebe - vtipný, ctižádostivý, hrdý, inteligentní, emotivní i upřímný, a to i v roli, kterou v rámci svého povolání hraje, z čehož by si měl brát příklad každý, kdo se bez vášní poddává autoritě v podobě společnosti. Jasně, líné duše to bolí, že se cikán někam dopracoval, ale takových průbojných person s názorem by bylo třeba více i z řad českých občanů vůči politice. A to je to, co Česku chybí - vášeň a názor, nebýt jen otroky společenského, potažmo politického a sociálního systému. Veliké plus za to, že nešlo o hodinový koncert, ale o niterný životopis s vypjatými emocemi. Celá pointa střihu tohoto dokumentu je doslova poetická, celoživotní hledání se, zakompletování genealogického testu, jeho rozluštění, cesta "domů", dharmické odpuštění... Rytmus je takový slovenský filosof :-D(21.5.2016)

• - Dokument se natáčel v letech 2007-2014. (Duch217)

• - Počas natáčania vznikali veľmi vypäté situácie medzi Patrikom, rodinou a štábom. Patrik dokonca celý projekt stopol a film sa na pol roka ocitol na mŕtvom bode. (Kefas21)