Loganův útěk

Logan's Run

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

• anais

Loganův útěk v mých očích snižují hlavně příšerné dekorace, kterým se ani na okamžik nedaří navodit dojem chladné odcizené budoucnosti s přesným plánem na život pro každého jednotlivce. Ať už to je atrium se skulpturou ruky, které vypadá jako obchodní centrum, a nebo periferie města, která se tu smrskne v jednu středně velkou místnost ve studiu, takřka vždy jsem si připadal jako v televizní dekoraci. A to nemluvím o modelu města, který je tak hrubý a bez detailů, až je to k pláči. Přitom v období kolem Loganova úniku vzniklo hned několik filmů, které jasně dokazují tehdejší skvělé zvládnutí práce s modely.... Ale abych jen nehanil, Peter Ustinov je neparosto úžasný, a vlastně i příběh samotný je celkem sympatický (byť dnes v mnoha variantách zrecyklovaný - Ostrov). Nostalgická vzpomínka na sedmdesátá léta je tu podpořena několika zbytečnými pohledy na obnažená těla (byť zcéna z paláce rozkoše je tak bizardní až stojí za to) - a to je asi můj poslední a nejzásadnější argument proč to vidět:)(2.9.2010)

Michael York jako takzvaný strážce, který ve 23. století hlídá a tzv. ukončuje uprchlíky, kteří se pokusí dostat z pod kopule města, kde se lidé dožívají maximálně třiceti let. Když dojde řada i na Logana (York), pokusí se sám uprchnout za hranice světa, který řídí počítače a objevit Svatyni. Herecké výkony? Mohlo to být lepší, navíc Michael York si vás začne získávat až ve druhé polovině filmu, kdy ukáže, že má také srdce. Hudba? Jerry Goldsmith, ale už má za sebou mnohem povedenější kousky. Čekal jsem trošku víc, námět filmu mě velice přitahoval, ale zpracování není nijak převratné. Triky už působí dost zastarale a některé kulisy vyvolávají úsměv na tváři, ale celkově vzato se Loganův útěk povedl a dnes už patří ke klasice béčkové sci-fi.(17.9.2010)

Rozpočet $9miliónovTržby USA $25,000,000Tržby Celosvetovo $-(14.11.2009)

Ucházející dystopická sci-fi, kterou však sráží přílišná rozvleklost (především v prostřední části) a až dětinská naivita - a to přestože Loganův útěk, jak si můžeme být jisti díky jedné "plnonahotinkové" scéně - pro děti rozhodně není. Vyjma těchto dvou bodů a s přihlédnutím k vyššímu stáří filmu celkem spokojenost. Za zmínku rozhodně stojí i hudba Jerryho Golsmithe (vím, proč tohoto pána žeru).(2.11.2013)

Když mi bylo 10, tak mě to bavilo mnohem víc, ale i dnes se jedná o velmi povedené sci-fi se slušným příběhem a ucházejícími efekty. Na pomezí 3 a 4, za vzpomínku z dětství a netradiční příběh dávám 4. Částečně mi to připomínalo Soylent Green. 70%(2.1.2010)