Loganův útěk

Logan's Run

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

Neuveriteľne kúzelná predstava tvorcov v 70tych rokoch o našej ďalekej budúcnosti. Nemyslia to úplne vážne, je to predovšetkým satira, ale je to kúzeľné. Parodicky zobrazované ženy ako objekty pre pánov, prehnaný konzum, gýčovitá atmosféra plus brutálne násilie inšpirovali napríklad aj tohtoročné Hunger games a v minulosti rad ďalších. Záverečná polhodina už toto kúzlo nemá, pretože vidieť prírodu a exteriéry v okolí dokonalého mesta budúcnosti pôsobí ako z iného filmu. Ale samozrejme to beriem ako súčasť posolstva.(14.6.2012)

Ucházející dystopická sci-fi, kterou však sráží přílišná rozvleklost (především v prostřední části) a až dětinská naivita - a to přestože Loganův útěk, jak si můžeme být jisti díky jedné "plnonahotinkové" scéně - pro děti rozhodně není. Vyjma těchto dvou bodů a s přihlédnutím k vyššímu stáří filmu celkem spokojenost. Za zmínku rozhodně stojí i hudba Jerryho Golsmithe (vím, proč tohoto pána žeru).(2.11.2013)

Farbičkami nabitá spomienka na rozšafné 70te roky, ktorá aj dnes skvele baví. Základnou podmienkou na vychutnanie si tohoto už klasického sci-fi s výborným nápadom a vtedy bohatou výpravou je prijmúť ho s nadhľadom rovnako ako ten nadhľad ponúka divákovi. Anderson bol viac než len slušný remeselník a na výsledku je to vidieť, keď spektakulárnosť, vtip ale aj napátie vie dávkovať po únosných porciách dokonca aj v tak bizarných lokáciách a dekoráciach akými aj po takmer 40tich rokoch Loganov útek disponuje. Ústredná dvojica je veľmi sympatická, York charizmatický , Agutter pohľadná a Ustinov si tu vystrihol milého huhňavého starého pošuka.(18.2.2014)

Fantasticke a silne nedocenene oldschool sci-fi. Uz jen skvely soundtrack Jerryho Goldsmithe plny syntezatoroveho pipani by byl za bura. Futuristicka barevna hippie kultura v interieru, post-apokalypticky Washington ala Fallout 3 v exterieru, k tomu sympaticke hlavni postavy. Scenar je mozna trosku jednodussi, ale ja jsem se bavil vyborne. Pocitove je v tom trosku mix THX a Planety opic. Pro me velmi prijemne prekvapeni. Obavam se jak moc sprasi planovany remake, Ryan Gosling? Eeegh. 9/10(26.11.2012)

• HAL

Tak trochu jako některé z těch horších dílů první série Star Treku, ale natažené na dvě hodiny - brutálně zastaralé (ještě víc než klasické černobílé sf), příjemně sexistické (ty superkrátké sukýnky, ňuch), a s pár chytrými myšlenkami zahrabanými v roztahaných hromadách balastu. První polovina v totalitní antiutopii s nejednoznačným "obracením" jednoho z jejích skalních přívrženců má ještě dost co do sebe, ale s útěkem z ní do vnějšího světa (s fantasticky ztvárněnými kulisami zarostlého Washingtonu - největší klad filmu) se z filmu stává přímočará naivní agitka s několika brutálně cheesy momenty. 5/10(11.9.2013)