Loganův útěk

Logan's Run

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

• anais

Loganův útěk v mých očích snižují hlavně příšerné dekorace, kterým se ani na okamžik nedaří navodit dojem chladné odcizené budoucnosti s přesným plánem na život pro každého jednotlivce. Ať už to je atrium se skulpturou ruky, které vypadá jako obchodní centrum, a nebo periferie města, která se tu smrskne v jednu středně velkou místnost ve studiu, takřka vždy jsem si připadal jako v televizní dekoraci. A to nemluvím o modelu města, který je tak hrubý a bez detailů, až je to k pláči. Přitom v období kolem Loganova úniku vzniklo hned několik filmů, které jasně dokazují tehdejší skvělé zvládnutí práce s modely.... Ale abych jen nehanil, Peter Ustinov je neparosto úžasný, a vlastně i příběh samotný je celkem sympatický (byť dnes v mnoha variantách zrecyklovaný - Ostrov). Nostalgická vzpomínka na sedmdesátá léta je tu podpořena několika zbytečnými pohledy na obnažená těla (byť zcéna z paláce rozkoše je tak bizardní až stojí za to) - a to je asi můj poslední a nejzásadnější argument proč to vidět:)(2.9.2010)

• pepo

Vôbec mi to nesadlo a strašne to zostarlo. A verím tomu, že ten film musel byť blbý a nudný už vo svojej dobe. Výborný námet, parádna výprava a slušná Goldsmithova hudba sú to jediné čo stojí za pozornosť. A navyše Michael York bol veľký neherec. Zaujalo ma tam hlavne to ako otrocky túto látku okopírovali tvorcovia výborného Bayovho Ostrova. 5/10(23.2.2016)

Michael York jako takzvaný strážce, který ve 23. století hlídá a tzv. ukončuje uprchlíky, kteří se pokusí dostat z pod kopule města, kde se lidé dožívají maximálně třiceti let. Když dojde řada i na Logana (York), pokusí se sám uprchnout za hranice světa, který řídí počítače a objevit Svatyni. Herecké výkony? Mohlo to být lepší, navíc Michael York si vás začne získávat až ve druhé polovině filmu, kdy ukáže, že má také srdce. Hudba? Jerry Goldsmith, ale už má za sebou mnohem povedenější kousky. Čekal jsem trošku víc, námět filmu mě velice přitahoval, ale zpracování není nijak převratné. Triky už působí dost zastarale a některé kulisy vyvolávají úsměv na tváři, ale celkově vzato se Loganův útěk povedl a dnes už patří ke klasice béčkové sci-fi.(17.9.2010)

Bohužel to není úžasné, ale pouze průměrné sci-fi, které "prý" není příliš věrné předloze a nevyužívá jí, jak by mohlo. Snímek má několik kladů mezi které rozhodně patří Michael York a perfektně vytvořeným světem (už chápu, kde se inspiroval Michael Bay při vymýšlení svého Ostrova... hodně inspiroval:). Michael Anderson se snažil postavit celý snímek na obrovských kulisách a herectví Michaela Yorka, což se podařilo tak z poloviny. Pohledy a procházení hrdinů zarostlým městem jsou pro mě dodnes velmi působivé a jde o jedny z nejlepších post apokalyptických pohledů do budoucího světa. Zpětně je na snímku poznat stáří a trochu naivní barvičky, které mohli přitáhnout děti, ale dnes působí opravdu dětsky. Doufám, že se jednou dočká Brian Singer a natočí si remake tohoto snímku, protože v jeho rukou by se tato výprava za hranice města mohla stát velmi epickou a úchvatnou.(21.9.2007)

Ucházející dystopická sci-fi, kterou však sráží přílišná rozvleklost (především v prostřední části) a až dětinská naivita - a to přestože Loganův útěk, jak si můžeme být jisti díky jedné "plnonahotinkové" scéně - pro děti rozhodně není. Vyjma těchto dvou bodů a s přihlédnutím k vyššímu stáří filmu celkem spokojenost. Za zmínku rozhodně stojí i hudba Jerryho Golsmithe (vím, proč tohoto pána žeru).(2.11.2013)