Chůvák

Der Nanny

Babysitter

Komedie

Německo, 2015, 110 min

Rozpočet €9miliónovTržby Celosvetovo $15,736,000▐ Nemčúri sa akosi rozbehli a chytili sa na komédiách, zapáčili sa im tvrdšie vtípky a prevažne im to tam aj sedí, a okatý Gloom boduje, pobavilo /videl v kine: 60%/(7.3.2016)

Och, mám takovou soukromou teorii, že čeští filmoví distributoři mají nějaký problém s mluvenou němčinou. Protože už ani nepamatuji, kdy jsem byl v kině na německém filmu v původním znění s titulky (paradoxně, ještě než jsem dopsal tuto větu, na mysli mi hned vytanuly dva skvělé filmy z nedávna Fénix a Neviditelná, které ovšem považuji za výjimku, která potvrzuje pravidlo, protože to jsou artové filmy, které se vymykají z mainstreamové produkce, kam naopak dokonale zapadá Chůvák). Jinak si nedovedu vysvětlit, jak je možné, že každý německý film uvedený do českých kin je zprasen - pardon, předabován - do českého znění. Nejsem si vědom toho, že by podobný osud stíhal filmy z jiné jazykové provenience, a jak jsem obecně na dabing alergický, zde mi teda vadil brutálně, ten film je jím zabitý naprosto dokonale. Když si k tomu navíc přičtu naprosto debilní scénář narvaný samými klišé, příšerné herectví většiny zúčastněných a ubíjející stopáž, vyjde mi z toho film, kterému je lepší obloukem se vyhnout. Lidi v kině se ovšem většině filmových fórů - které jsem osobně shledal dokonale nevtipnými - nasmáli dost a dost, z čehož jsem usoudil, že cílovka si tuto komedii užije stejně jako nedávnou kravinu Fakjů pane učiteli 2, kterou jsem podobným způsobem protrpěl a které se dostalo podobně vřelého diváckého přijetí. P. S. Mou inteligenci vyloženě uráží film, který se mi snaží tvrdit, že je reálné, aby 14 letá holka nasedla do Mercedesu třídy G a bez jakékoli předchozí průpravy ho dokázala řídit. Kristebože, vždyť by ani nedosáhla na pedály, natož aby se s tím rozjela. Z té lolitky - jistá Paula Hartmann, narozená 2001 - ovšem dle mého soudu roste minimálně příští Karoline Herfurth, ne-li větší německá herecká hvězda, a na celém filmu je nejzábavnějš právě ona.(22.2.2016)

Kino Dukla Jihlava (23.3.2016) 75%(24.3.2016)

• Handle

Trochu jsem si připadal, jako když před patnácti lety v sobotu dopoledne zapnu béčkovou komedii na Tv Nova. Totálně old school film bez vtipu a vyšších ambicí. Je vám naprosto jasné, jak se bude film vyvíjet, jak skončí a co přesně budou kecat postavy za klišé moudra. Přežít se to dalo, ale nezasmál jsem se fakt ani jednou.(2.3.2016)

Ona je to taková kýčovitá hollywoodská klasika, kdy bezohledný táta nemá čas na děti a musí si projít prozřením, aby zjistil, co je na tom světě vlastně nejdůležitější. Že vyvede i nějaký ten hrdinský čin navíc, to se rozumí samo sebou. Ale i když se jede od začátku podle jasných not, mě přišla tahle německá klišé variace taková nějaká upřímnější a mému středoevropskému naturelu i bližší. Peschel na čele i tak výborného obsazení pak byl vítaným bonusem. Chůvák asi díru do světa neudělá, ale mě pobavil. 70%(27.6.2016)