Dokumentární / Životopisný / Hudební

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

Top!(18.12.2015)

Kapadia sa života Amy chopil rovnako ako v predchádzajúcom filme života Sennu, to znamená inovatívne a pritom so schopnosťou pre vytvorenie pôsobivého rozprávania. Amy nie je len všedným dokumentom, v ktorom sa niekoľko známych vyjadrí o skúmanom subjekte a povie sa čo to o vzostupe a páde hviezdy. Režisér sa predovšetkým snažil zistiť akým spôsobom vnímala svet, pozrieť sa naň prakticky jej očami a popritom prináša aj výpoveď o „hviezdnom“ systéme a zasadzuje všeobecne známe informácie do kontextu tak, aby sa mohol divák pozrieť na Amy ako na človeka a nie na pokrivený mediálny obraz, či slávnu speváčku. Viac tu(30.10.2015)

Ray či Walk the Line sú skvelo zfilmované a zahrané biografické celovečeráky o dramatických životoch hudobných legiend. Ale dokument Amy má pri rovnako odvážnej stopáži naviac nenahraditeľnú *autenticitu*, ktorá mu dodáva hmatatelnejšiu hĺbku. Rovnako ako portrétom hudobnej hviezdy, je tiež charakterovou štúdiou skromného ale živelného človeka, ktorý si dokáže udržať povahovú tvár čeliac zvodným nástrahám slávy, ale neobstojí v skúške zachovania si chladnej hlavy v citoch k nesprávnemu, rovnako živelnému ale sebadeštruktívnemu partnerovi. A nechá si ním zničiť život. Nielen emotívne, ale aj k zamysleniu.(6.8.2015)

Kapadia to zase dokázal. Úžasná sonda do nitra křehké dívky s nevymáchanou hubou, přesto skvělým hlasem, která podlehla slávě. Senna byl o fous lepší, ale s přimknutím obou očí to na pět hvězd stačí. 88%(28.7.2015)

Ukázkový příklad ženské slabé/talentované osobnosti, kde totálně selhal mužský element ve všech formách (otec, manželé, spolupracovníci). Křehká, nevyrovnaná Amy vždy toužila po partnerovi, který by byl pro ní oporou. Jak to tak bývá našla si zcela pravý opak - zmetka, co v ní zásadním způsobem podpořil sebedestruktivní proces (drogy, alkohol, bulimie atd.). Ve druhé polovině mi to občas připomnělo legendární Requiem for a Dream v tom, jak se dokáže člověk zcela stát troskou. Na jednu stranu vidíte skleněnou, citově obnaženou, vyzáblou holku žijící ve vlastním smutném éterickém světě. Na druhou stranu si "užíváte" fet, zvratky, pološílenství a všudypřítomný humus. Skutečně platí, že úspěch a sláva je pro některé lidi to nejhorší, co se jim může stát. Jinak dokument zvolil vhodnou formu založenou na kombinaci dobových záběrů a vyprávění v pozadí. Potřebovala někoho, kdo jí dokázal říct NE. V Bělehradu to bylo reálné lidské/umělecké peklo...83%.(1.12.2015)

• - Více než polovinu filmu tvoří záběry pořízené paaparazzi. (Terva)

• - Rodina Amy Winehouse dala filmařům přístup k jejím osobním záběrům, jejích přátel a její rodiny. Také souhlasili s rozhovory s rodinnými příslušníky a dalšími lidmi v Amyně okolí. Její otec však nakonec nebyl spokojen s tím, jak byla Amy ve filmu vyobrazena a nechal se slyšet, že se tvůrci dokumentu soustředili hlavně na negativní aspekty jejího života. (hansel97)

• - Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 ve věku 27 na otravu alkoholem. Amy se tak stala součástí Klubu 27, někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27), jak fanoušci označují skupinu vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. (Digi_cz)