Amy (festivalový název)

Asif Kapadia

Asif Kapadia

Antonio Pinto

Back to Black(19.11.2015)

Tak trošku unikátka. Pusťte si na youtube pár drogových eskapádiček Amy Winehouse nebo se vyděste přes google images, abyste pochopili, jak citlivě to Kapadia natočil. Nejde ale jenom o nějakou střízlivost ve volbě odhaleného, protože dokument ukazuje vlastně všechno podstatné. Minimálně zatím netušený náhled do samotné zpěvačky. Způsobů, jak toho bylo docíleno, je hodně. Tuny rozhovorů bez obyčejně mluvících palic - tím se podařilo odstranit spoustu rušivého. Vtaženost samozřejmě dělají hlavně všechny ty původní, autentické záběry ze zákulisí koncertů, v autě při cestě na koncert, na dovolené nebo i doma. Ze všech je pak krásně vidět, čím byla Amy Winehouse vlastně výjimečná. Tohle žádné jiné médium zatím nenabídlo. Za jejího života to byl hon a pak se po ní slehla zem obrazně i fakticky. Pro srovnání s jinou dokumentární tvorbou o celebritách, která šťourá do čeho může, snaží se odhalit další skandály nebo přinejmenším konspiračně vysvětlit jejich původ, je Amy fakt výborně odvedenou prací. A v takových filmech se jen pokrývá, pokrývá a opakuje, protože vlastně není co sdělit. Kapadia sděluje přes dvě hodiny. A mně se koukalo a poslouchalo moc hezky.(15.8.2015)

Podle traileru jsem čekal mnohem větší doják. Tohle bylo spíš skládání střípků jejího života s důrazem na to, jak těžce Amy zvládala slávu, a jí život -nejspíše- zničili dva jí nejblizší muži. Na konci, když se rozjedou titulky, zůstane člověk oněmělý a ani nemá chu´t tleskat.(17.8.2015)

Snad nikdy jsem u žádného biografického dokumentu neměla tak silný dojem, že se dívám na hraný film. Obrazový materiál většinou jen podkresluje komentáře, tady byl komentářům rovnocenný a dokonce někdy i víc vypovídal. Je to jistě tím, že autoři měli archivních filmů i fotek s Amy nepřeberné množství, ale také z nich dokázali vybrat a sestříhat film se zlomovými okamžiky, které neodbytně vedou k tragickému konci. Zdá se, že ho měla nalinkovaný už od dětství. Samozřejmě, je nebezpečné považovat tento dokument, za jedinou pravdivou výpověď o Amy, jejích problémech a příčinách. Je to jen jeden úhel pohledu, který seskládali autoři snímku. Ale nemůžu si pomoct: otec - pijavice, manžel - pijavice a producent - pijavice se odsoudili sami vlastními výpověďmi.(21.11.2015)

Od režiséra fenomenálního Senny bych očekával asi trochu více a bohužel Asif Kapadia ničím nepřekvapí, hraje na jistotu. Nových rozhovorů je pomálu, odvážných názorů ještě méně. Velká ocenění jsou mi záhadou a myslím si, že jsou uděleny spíše za "zásluhy" vysokoprofilovému snímku. Pokud opravdu toužíte vidět dokument o zemřelém hudebním talentu, tak nemá cenu přehlížet ten unikátní od HBO - Kurt Cobain: Montage of Heck. 60 %(22.3.2016)