Dokumentární / Životopisný / Hudební

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

Amy jsem v jednom období dost poslouchala, ale i kdyby ne, tak to byla taková persona světové hudební scény, že by mě dokument o ní zajímal tak jako tak. A protože jsem ji během jejího života až tak nežrala, dozvěděla jsem se spoustu věcí. Bylo to autentické, smutné, drsné a syrové, poučné a místy dechberoucí.(24.1.2016)

Ray či Walk the Line sú skvelo zfilmované a zahrané biografické celovečeráky o dramatických životoch hudobných legiend. Ale dokument Amy má pri rovnako odvážnej stopáži naviac nenahraditeľnú *autenticitu*, ktorá mu dodáva hmatatelnejšiu hĺbku. Rovnako ako portrétom hudobnej hviezdy, je tiež charakterovou štúdiou skromného ale živelného človeka, ktorý si dokáže udržať povahovú tvár čeliac zvodným nástrahám slávy, ale neobstojí v skúške zachovania si chladnej hlavy v citoch k nesprávnemu, rovnako živelnému ale sebadeštruktívnemu partnerovi. A nechá si ním zničiť život. Nielen emotívne, ale aj k zamysleniu.(6.8.2015)

Všichni dobře víme a známe, kdo to vlastně byla Amy Winehouse a jakým způsobem odešla. Tento nový dokument Asifa Kapadii se nám pokouší přiblížit cestu známé zpěvačky ke slávě a její trable, které vedly až k hořkému konci. Vyprávění z velké části obstarávají zpěvaččini nejbližší spolupracovníci a také rodina. Je tu opravdu velké množství výpovědí a materiálů ze zpěvaččina soukromí. Z hlediska použitých materiálů tedy velice aktuální a osobní záležitost. Smutný příběh s neslavným koncem, který se ovšem dal tak trochu čekat, a sama zpěvačka o tom věděla od samého začátku. Po dokumentární stránce, kvalitní záležitost.(25.2.2016)

Velmi to připomíná dokument o Ayrtonu Sennovi ze dvou důvodů. Obě dvě persony o kterých se pojednává jsou stejně ikonické, s dechberoucím talentem a podobně opředeny různými mýty a legendami, jelikož přišli o život v poměrně mladém věku, kdy měli ještě kariérně i osobně hodně před sebou. Rovněž dokumentaristický styl tvůrců je v obou případech velmi podobný. Tedy jakási koláž filmových záběrů, které se střídají s ruční kamerou, zachycující s maximální autenticitou život slavné zpěvačky především v jejím soukromí formou "domácích nahrávek". Strhující zvuk koncertů a studiových nahrávek bohužel nepříjemně sráží na můj vkus dlouhá stopáž a spousta monologů osob, které tam jsou jakoby navíc. Senna měl mnohem větší tah na bránu.(29.8.2015)

Nato, že mě Amy nikdy nezajímala a její písně jsem nikdy neposlouchal, mě tenhle dokument dovedl strhnout. Ano, v jejím životě rozhodně byly okamžiky, které stojí za zdůraznění a které ukazují, jak jsou lidé... no jaké jsou to svině a jak dokáží člověka ničit. Co ale musím ocenit nejvíc, to je režie, protože tohle je skvěle vygradováno, že to strhlo i mě, nefanouška.(29.10.2015)

• - Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 ve věku 27 na otravu alkoholem. Amy se tak stala součástí Klubu 27, někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27), jak fanoušci označují skupinu vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. (Digi_cz)

• - Rodina Amy Winehouse dala filmařům přístup k jejím osobním záběrům, jejích přátel a její rodiny. Také souhlasili s rozhovory s rodinnými příslušníky a dalšími lidmi v Amyně okolí. Její otec však nakonec nebyl spokojen s tím, jak byla Amy ve filmu vyobrazena a nechal se slyšet, že se tvůrci dokumentu soustředili hlavně na negativní aspekty jejího života. (hansel97)

• - Více než polovinu filmu tvoří záběry pořízené paaparazzi. (Terva)