Amy (festivalový název)

Velká Británie, 2015, 128 min

Asif Kapadia

Asif Kapadia

Antonio Pinto

Film je chytřejší a objevnější, než by se z poněkud prvoplánové mediální kampaně mohlo zdát. Kromě toho, že film s až masochistickou pečlivostí monitoruje fyzický i psychický rozklad zpěvačky, tak zároveň výstižně reflektuje i mechanismy současného hudebního světa a showbusinessu obecně. Styl dokumentu je nesmírně osvěžující. Kombinace privátních záběrů s těmi čistě propagačními a dodatečně pořízenými audionahrávkami tvoří zábavný kompilát, oproštěný od mluvících hlav a citových manipulací. Zřejmě nejautentičtější pohled na daný příběh, jaký mohl vzniknout.(29.7.2015)

Tak trošku unikátka. Pusťte si na youtube pár drogových eskapádiček Amy Winehouse nebo se vyděste přes google images, abyste pochopili, jak citlivě to Kapadia natočil. Nejde ale jenom o nějakou střízlivost ve volbě odhaleného, protože dokument ukazuje vlastně všechno podstatné. Minimálně zatím netušený náhled do samotné zpěvačky. Způsobů, jak toho bylo docíleno, je hodně. Tuny rozhovorů bez obyčejně mluvících palic - tím se podařilo odstranit spoustu rušivého. Vtaženost samozřejmě dělají hlavně všechny ty původní, autentické záběry ze zákulisí koncertů, v autě při cestě na koncert, na dovolené nebo i doma. Ze všech je pak krásně vidět, čím byla Amy Winehouse vlastně výjimečná. Tohle žádné jiné médium zatím nenabídlo. Za jejího života to byl hon a pak se po ní slehla zem obrazně i fakticky. Pro srovnání s jinou dokumentární tvorbou o celebritách, která šťourá do čeho může, snaží se odhalit další skandály nebo přinejmenším konspiračně vysvětlit jejich původ, je Amy fakt výborně odvedenou prací. A v takových filmech se jen pokrývá, pokrývá a opakuje, protože vlastně není co sdělit. Kapadia sděluje přes dvě hodiny. A mně se koukalo a poslouchalo moc hezky.(15.8.2015)

Těžko hodnotit, ale nevidím důvod, proč nedat plný počet. Vlastně jo. Amyina bulimie byla zmíněna spíš okrajově. Přitom sehrála v jejím skonu dost důležitou roli. Článek tady: http://pitchfork.com/thepitch/861-we-need-to-talk-about-amy-winehouses-eating-disorder-and-its-role-in-her-death/ Doporučuju tenhle živák BBC - The Day She Came to Dingle: https://www.youtube.com/watch?v=9xVqkpDRDPY Nebo: audio podoba - všechny songy za sebou, vystříhané kecání: https://www.youtube.com/watch?v=DLkXhBFRAXs(8.8.2015)

Od režiséra fenomenálního Senny bych očekával asi trochu více a bohužel Asif Kapadia ničím nepřekvapí, hraje na jistotu. Nových rozhovorů je pomálu, odvážných názorů ještě méně. Velká ocenění jsou mi záhadou a myslím si, že jsou uděleny spíše za "zásluhy" vysokoprofilovému snímku. Pokud opravdu toužíte vidět dokument o zemřelém hudebním talentu, tak nemá cenu přehlížet ten unikátní od HBO - Kurt Cobain: Montage of Heck. 60 %(22.3.2016)

Back to Black(19.11.2015)