Amy (festivalový název)

Velká Británie, 2015, 128 min

Asif Kapadia

Asif Kapadia

Antonio Pinto

Kapadia sa života Amy chopil rovnako ako v predchádzajúcom filme života Sennu, to znamená inovatívne a pritom so schopnosťou pre vytvorenie pôsobivého rozprávania. Amy nie je len všedným dokumentom, v ktorom sa niekoľko známych vyjadrí o skúmanom subjekte a povie sa čo to o vzostupe a páde hviezdy. Režisér sa predovšetkým snažil zistiť akým spôsobom vnímala svet, pozrieť sa naň prakticky jej očami a popritom prináša aj výpoveď o „hviezdnom“ systéme a zasadzuje všeobecne známe informácie do kontextu tak, aby sa mohol divák pozrieť na Amy ako na človeka a nie na pokrivený mediálny obraz, či slávnu speváčku. Viac tu(30.10.2015)

Velmi to připomíná dokument o Ayrtonu Sennovi ze dvou důvodů. Obě dvě persony o kterých se pojednává jsou stejně ikonické, s dechberoucím talentem a podobně opředeny různými mýty a legendami, jelikož přišli o život v poměrně mladém věku, kdy měli ještě kariérně i osobně hodně před sebou. Rovněž dokumentaristický styl tvůrců je v obou případech velmi podobný. Tedy jakási koláž filmových záběrů, které se střídají s ruční kamerou, zachycující s maximální autenticitou život slavné zpěvačky především v jejím soukromí formou "domácích nahrávek". Strhující zvuk koncertů a studiových nahrávek bohužel nepříjemně sráží na můj vkus dlouhá stopáž a spousta monologů osob, které tam jsou jakoby navíc. Senna měl mnohem větší tah na bránu.(29.8.2015)

• Zeck

Ujíždím na dokumentech všeho druhu a čumím na ně v podstatě mnohem víc než na samotné filmy, takže rozhodně mám s čím srovnávat a očekávání ohledně oskarového dokumentu mám tedy jasně nastavena. O tomto konkrétním filmu už přes rok slyším ze všech koutů, že je to prostě dech beroucí perla, ze které si každý sedne na prdel. Možná bych si sedl i já, pokud by to byl třetí dokument, který jsem v životě viděl, případně bych byl fanatickým fanouškem Amy Winehouse, což rozhodně nejsem. Pokud by byl ovšem dokument tak kvalitní jak je uváděno, pak by samotná absence fandovství neměla hrát výraznější roli, jenže hraje. Jedná se o zcela průměrný životopisný dokument, ve kterém autor udělal pár rozhovorů, zajistil záběry z bulváru a to je asi tak všechno. Vše, co mohlo dokument poslat výš, na to se rezignovalo, například chyběla sebemenší vsuvka s fotrem, který je na začátku představen jako člověk, který se na rodinu Amy v jejím dětství vysral a na konci je v podstatě parodie na jejího manažera, který evidentně žije z jejich peněz, ale nikdo se neobtěžuje ukázat, co bylo mezi. Naprosto vše v dokumentu tedy stojí na nudně převyprávěném příběhu ústřední postavy, který bohužel není vůbec ničím zajímavý a pokud by se samotná Amy tak "nečekaně" neufetovala a neuchlastala k smrti, patrně by krom zcela stereotypního výjevu života globální superstár na drogách ani neměl co ukázat. Pokud by tedy Amy i nadále žila, patrně by žádného Oskara nedostal, přitom její smrt hraje v celém dokumentu roli tak ve dvou minutách, což je pro mě další nepochopitelná věc, protože stručné prohlášení: "Vypadala jako když spí, ale nespala", to je v podstatě výsměch těm dvěma hodinám, kdy smrt tak mladého a talentovaného člověka by měl být jakýsi dopodrobna vysvětlený vrchol dokumentu a přitom má menší pozornost než permanentně zoomované fotky jejího obličeje z dřívějších minut. Že šlo také o jakési poukázání na hrůznost paparazzi a bulváru? Za veškerou pozornost toho dna žurnalistiky si mohla Amy výhradně sama tím, že prostě chodila zfetovaná po ulici, ta má skutečně do nějaké vybájeně oběti bulváru tak strašně daleko, že tohle bych vůbec nevytahoval a mám pocit, že ani tvůrce ten bulvár nekritizuje, spíše jen hodně stručně ukazuje jak funguje, škoda, že tak málo a povrchně, opět zcela nevyužitý potenciál, který mohl dokument vylepšit. Senna od stejného autora je pak na míle daleko v podstatě ve všech směrech, ačkoliv příběh jezdce F1 rozhodně není přirozeně tak lákavý jako pohled od zákulisí pěvecké hvězdy. Dokument u mě za dvě hodiny nevzbudil absolutně žádnou emoci, nějaké pocity, či chuť pátrat dál, zkrátka jsem ho zkonzumoval, šel napsat tento komentář a za dvě hodiny nebudu vědět, že jsem ho kdy viděl. Hype, který si odnesl Oskara za úctu k hlasu mrtvé, nikoliv za objektivní kvality filmu samotného. 44%(5.8.2016)

• Maynard.

Uuuuf, tak to mám za sebou. Po pravě sem neznal ani jednu písničku, která v dokumentu zazněla, což svědčí o tom, že prostě jazz nebo co to vlastně zpívala není vůbec můj šálek kávy. Dokument je to jen a jen ze skutečných záběrů, což je sice dobře, ale nějak mě to nedokázalo vtáhnout do jejího života. Tahle holka mě přišla, že byla hodně moc ovlivnitelná svým okolím, hlavně teda svejma borcema (jeden lepší než druhej). Nechci říkat, že byla blbá jak pytel koledy, to rozhodně ne, ale že by měla kdoví jak pod čepicí, asi ne. Jasný, drogy a chlast k týhle branži odjakživa patřej, to bez pochyby. Ale anorexie, bulíie, to už pravý "rokový" hvězdy nemaj. Vzhledm k tomu, že se mě její hudba vůbec nelíbí a tenhle dokument mi přijde naprosto obyč, tak volím 2 hvězdičky. Škoda, že nezůstala jen na trávě, ještě tady mohla bejt...(26.11.2015)

asi to nie je úplne na plné hodnotenie, ale emocionálne ma film natoľko rozsekal, že si ho odo mňa zaslúži... tvorbu Amy som doteraz takpovediac vytesňoval, no po tomto sa to zmenilo. Ešte dva dni som film intenzívne nosil v hlave a doteraz si kladiem otázku, či ten bol tak dobre urobený, alebo to naozaj bolo zhruba tak, ako to podávajú... každopádne, bolo to veľmi autentické, silné, so zručne poskrývanými názormi, ktoré keď objavíte, nenechajú vás chladnými a budete o nich chcieť rozmýšľať, chvíľu je vám zle, chvíľu obdivujete, chvíľu veľmi smútite a nedá sa to zvrátiť... a hlas Amy znie (obzvlášť v kinozvuku) skrátka vynikajúco.(19.8.2015)