poster

Amy (festivalový název)

 • Velká Británie

  Amy

 • Slovensko

  Amy

Dokumentární / Životopisný / Hudební

Velká Británie, 2015, 128 min

Režie:

Asif Kapadia

Scénář:

Asif Kapadia

Hudba:

Antonio Pinto

Producenti:

James Gay-Rees

Střih:

Chris King
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ****

  K dokumentům se dá přistupovat různými způsoby. Ten od Asifa Kapadia je velmi sympatický. Nic neodflákne, nevolí jednoduché cesty, nehodí někoho před kameru, aby se rozvykládal, jak to měl ten a ten v životě těžké. Takže nejde jen o přehlídku blízkých, kteří křiví obličeje a vytahují kapesníky. I když někoho to může zklamat. Volí audionahrávky milenců, rodičů, producentů, sází na archivní záběry. Jde na to od základů, neuhýbá problémovým tématům, ukazuje drogové trable, blikající fotoaparáty paparazziů, vyzpívávání se z životních přešlapů. Tahle zpívající a skládající diva se hlavně nikdy neokoukala. Byla svá, byla jedinečná, nebyla figurkou studia. I tak její příklad varuje, že sápání se na hudební Olymp bez hroší kůže nelze. Dvě hodinky jsou dle mého trochu moc, ale tenhle nešťastný osud si je zaslouží.(16.12.2015)

 • rudess
  *****

  asi to nie je úplne na plné hodnotenie, ale emocionálne ma film natoľko rozsekal, že si ho odo mňa zaslúži... tvorbu Amy som doteraz takpovediac vytesňoval, no po tomto sa to zmenilo. Ešte dva dni som film intenzívne nosil v hlave a doteraz si kladiem otázku, či ten bol tak dobre urobený, alebo to naozaj bolo zhruba tak, ako to podávajú... každopádne, bolo to veľmi autentické, silné, so zručne poskrývanými názormi, ktoré keď objavíte, nenechajú vás chladnými a budete o nich chcieť rozmýšľať, chvíľu je vám zle, chvíľu obdivujete, chvíľu veľmi smútite a nedá sa to zvrátiť... a hlas Amy znie (obzvlášť v kinozvuku) skrátka vynikajúco.(19.8.2015)

 • Pajky3
  ****

  Zajímavý dokument, který nabízí bližší náhled na osobnost Amy a ukazuje, že v dnešním showbussinesu musí mít člověk štěstí, mít kolem sebe dobrý lidi a být neskutečně silná osobnost. Jak se postupně dozvídáme, tak Amy kolem sebe dobré lidi neměla (přítel, otec) a za silnou osobnost lze být považována také jen těžko. To nic neubírá na faktu, že měla úžasný hlas a neskutečný talent. Bohužel to však díky tomu dopadlo tak, jak to dopadlo. Dokument rozhodně stojí za podívání, nabízí minimum mluvících hlav a umně využívá hudbu a texty, kterými se Amy proslavila.(29.7.2016)

 • Mr.KarlAdler
  *****

  Tak trošku unikátka. Pusťte si na youtube pár drogových eskapádiček Amy Winehouse nebo se vyděste přes google images, abyste pochopili, jak citlivě to Kapadia natočil. Nejde ale jenom o nějakou střízlivost ve volbě odhaleného, protože dokument ukazuje vlastně všechno podstatné. Minimálně zatím netušený náhled do samotné zpěvačky. Způsobů, jak toho bylo docíleno, je hodně. Tuny rozhovorů bez obyčejně mluvících palic - tím se podařilo odstranit spoustu rušivého. Vtaženost samozřejmě dělají hlavně všechny ty původní, autentické záběry ze zákulisí koncertů, v autě při cestě na koncert, na dovolené nebo i doma. Ze všech je pak krásně vidět, čím byla Amy Winehouse vlastně výjimečná. Tohle žádné jiné médium zatím nenabídlo. Za jejího života to byl hon a pak se po ní slehla zem obrazně i fakticky. Pro srovnání s jinou dokumentární tvorbou o celebritách, která šťourá do čeho může, snaží se odhalit další skandály nebo přinejmenším konspiračně vysvětlit jejich původ, je Amy fakt výborně odvedenou prací. A v takových filmech se jen pokrývá, pokrývá a opakuje, protože vlastně není co sdělit. Kapadia sděluje přes dvě hodiny. A mně se koukalo a poslouchalo moc hezky.(15.8.2015)

 • Kristusazapad
  ****

  Kapadia sa života Amy chopil rovnako ako v predchádzajúcom filme života Sennu, to znamená inovatívne a pritom so schopnosťou pre vytvorenie pôsobivého rozprávania. Amy nie je len všedným dokumentom, v ktorom sa niekoľko známych vyjadrí o skúmanom subjekte a povie sa čo to o vzostupe a páde hviezdy. Režisér sa predovšetkým snažil zistiť akým spôsobom vnímala svet, pozrieť sa naň prakticky jej očami a popritom prináša aj výpoveď o „hviezdnom“ systéme a zasadzuje všeobecne známe informácie do kontextu tak, aby sa mohol divák pozrieť na Amy ako na človeka a nie na pokrivený mediálny obraz, či slávnu speváčku. Viac tu(30.10.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace