Amy (festivalový název)

Velká Británie, 2015, 128 min

Asif Kapadia

Asif Kapadia

Antonio Pinto

Přiznám se, že kariéru Amy Winehouse jsem vůbec nesledoval, věděl jsem o ní a znal pár písniček, ale to je vše. Musím však říct, že talent měla obrovský. Dokument je poutavý, velmi autenticky zpracovaný a jinaký - stejně jako zpěvačka. Každopádně zajímavý, ačkoli smutný příběh.(20.8.2015)

Těžko hodnotit, ale nevidím důvod, proč nedat plný počet. Vlastně jo. Amyina bulimie byla zmíněna spíš okrajově. Přitom sehrála v jejím skonu dost důležitou roli. Článek tady: http://pitchfork.com/thepitch/861-we-need-to-talk-about-amy-winehouses-eating-disorder-and-its-role-in-her-death/ Doporučuju tenhle živák BBC - The Day She Came to Dingle: https://www.youtube.com/watch?v=9xVqkpDRDPY Nebo: audio podoba - všechny songy za sebou, vystříhané kecání: https://www.youtube.com/watch?v=DLkXhBFRAXs(8.8.2015)

Všichni dobře víme a známe, kdo to vlastně byla Amy Winehouse a jakým způsobem odešla. Tento nový dokument Asifa Kapadii se nám pokouší přiblížit cestu známé zpěvačky ke slávě a její trable, které vedly až k hořkému konci. Vyprávění z velké části obstarávají zpěvaččini nejbližší spolupracovníci a také rodina. Je tu opravdu velké množství výpovědí a materiálů ze zpěvaččina soukromí. Z hlediska použitých materiálů tedy velice aktuální a osobní záležitost. Smutný příběh s neslavným koncem, který se ovšem dal tak trochu čekat, a sama zpěvačka o tom věděla od samého začátku. Po dokumentární stránce, kvalitní záležitost.(25.2.2016)

Velkým kladem je minimum nudných mluvících hlav - spíše je dokument stavěn na tom co Amy sama řekla - nazpívala - než na vzpomínkách druhých. Pokud tam jsou vzpomínky, tak se naopak sáhne po archivních záběrech dané osoby spolu s Amy. Příjemné je také, že zpívané text se vizuálně doplňují do záběrů, např. z koncertu.(11.11.2015)

K dokumentům se dá přistupovat různými způsoby. Ten od Asifa Kapadia je velmi sympatický. Nic neodflákne, nevolí jednoduché cesty, nehodí někoho před kameru, aby se rozvykládal, jak to měl ten a ten v životě těžké. Takže nejde jen o přehlídku blízkých, kteří křiví obličeje a vytahují kapesníky. I když někoho to může zklamat. Volí audionahrávky milenců, rodičů, producentů, sází na archivní záběry. Jde na to od základů, neuhýbá problémovým tématům, ukazuje drogové trable, blikající fotoaparáty paparazziů, vyzpívávání se z životních přešlapů. Tahle zpívající a skládající diva se hlavně nikdy neokoukala. Byla svá, byla jedinečná, nebyla figurkou studia. I tak její příklad varuje, že sápání se na hudební Olymp bez hroší kůže nelze. Dvě hodinky jsou dle mého trochu moc, ale tenhle nešťastný osud si je zaslouží.(16.12.2015)