Evolution

• Španělsko Evolution, de Lucile Hadzihalilovic (více)

Malý chlapec Nicolas žije so svojou matkou v prímorskej dedinke. Najradšej chodí k moru a neskôr si doma kreslí živočíchy, ktoré pri kúpaní v mori videl. Jedného dňa pri potápaní nájde telo mladého chlapca, ale keď chce svoj objav ukázať, telo sa tam už nenachádza. Jeho matka sa ho snaží presvedčiť o tom, že sa mu to len zdalo, ale Nicolas je presvedčený o tom, že telo v mori určite bolo. Jeho objav ho donúti zamyslieť sa a postupne zisťuje, že v mestečku niečo nie je v poriadku. Kvôli neustálym otázkam nedokáže pokojne spávať a rozhodne sa zahájiť pátranie. (Marceloo)

Marceloo

Malý chlapec Nicolas žije so svojou matkou v prímorskej dedinke. Najradšej chodí k moru a neskôr si doma kreslí živočíchy, ktoré pri kúpaní v mori videl. Jedného dňa pri potápaní nájde telo mladého chlapca, ale keď chce svoj objav ukázať, telo sa tam už nenachádza. Jeho matka sa ho snaží presvedčiť o tom, že sa mu to len zdalo, ale Nicolas je presvedčený o tom, že telo v mori určite bolo. Jeho objav ho donúti zamyslieť sa a postupne zisťuje, že v mestečku niečo nie je v poriadku. Kvôli neustálym otázkam nedokáže pokojne spávať a rozhodne sa začať pátrať. - Evolution som objavil už velmi dávno a vďaka velmi prívetivej stopáži a oceneniam z niekolkých festivalov som tento horor určite nechcel minúť. Som s ním celkom spokojný, aj keď sa tu kombinuje viacero žánrov, ktoré však velmi dobre zapadajú do seba a ich kombinácia funguje správne. Mysteriózna atmosféra sa začne tvoriť už od úplného začiatku a pomáha jej podla mňa hlavne velmi ideálne zvolené prostredie, keďže more u tohto hororu patrí k najdôležitejším faktorom a vlnobitie bolo zachytávané tak intenzívne, že to proste na mňa pôsobilo. Herecké obsadenie bolo na výbornú. Deti neboli vôbec otravné, ako to u hororov často býva a ženy pôsobili naozaj nepríjemne, keďže vyzerali všetky fakt dosť nechutne. Dobré boli aj klasické kostýmy a dedina, ktoré vierohodne zobrazili život v prímorskej oblasti. Vývoj príbehu a vyvrcholenie ma v rámci hororu uspokojili, ale chýbalo mi viac odôvodnení ich konania a nejaké informácie o pôvode a cieloch konania postáv. Celkovo to však velmi slušne odsýpa a ocenenia sú zrejme zaslúžené, aj keď netuším, aká bola konkurencia. ()

AppleCore

Ačkoliv je Evoluce obrazově skvělá a silně atmosferická podívaná, scenáristicky postrádá snad všechno, co by z toho mohlo dělat dobrej film. Tady se tvůrci totiž ztratili v touze stvořit těžkej art a zapomněli přitom na obsah, kterej by divákovi vnuknul alespoň zdánlivou myšlenku, že to všechno dává smysl. Pro mě skoro takovej bizár jako Borgman, jenom líp natočenej. ()

*CARNIFEX*

Ej ha. Niekto nám tu je "tak trošku" feministicky orientovaný. Pani (alebo pán? Z fotky to ťažko rozoznať) Hadzihalilovic zrejme po celý život nepostretla láska (s mužom myslím), inak sa len ťažko vysvetľuje čo chcel "básnik" týmto pokusom o depresiu vlastne povedať. Keby som mal ísť do hĺbky, tak vlastne ani nemôžem. Ani na jednu z "milióna" otázok divák nedostáva takmer žiadnu odpoveď, čo bolo zrejme zámerom. Bohužiaľ, mňa tá podivnosť snímku proste nepohltila. Nie som veľkým fanúšikom dlhých záberov, nepotrpím si na malebnú prírodu (aj keď je samozrejme plusom!), pričom od hororu, napriek tomu že zvolený casting pre "Evolution" dopadol na výbornú, svojich úloh sa "ratolesti" ujali viac ako slušne, očakávam proste viac - 50% ()

ricci.s

Jeden z tých "divných" hororov. Má niekoľko silných stránok. Dlhé zábery, krásna príroda, dobrí herci, melancholická, snová atmosféra, pútavá hudba a minimum dialógov. Presne toto mi sedí a bolo cítiť, že tvorcovia sú zruční remeselníci. Dokonca mi až tak neprekážalo, že hororových prvkov bolo minimum, pretože obsadiť do toho detských hercov a dívať sa na to, čo tam s nimi robia, je dostatočne znepokojivé, a nepozeralo sa mi na to dvakrát príjemne. Horšie to už vidím so scenárom a myšlienkou toho celého. Množstvo vecí nebolo vysvetlených ani len v náznakoch (však nech si divák domyslí), navyše mi to prišlo ako feministický žvást. Pokiaľ si autorka takto predstavuje evolúciu, tak to ju z hĺbky duše ľutujem - síce, stačí sa pozrieť na jej fotku a človek hneď pochopí, že asi netrtkala pekne dlho. ()

boogieman

Podobne ako u režisérkinho predošlého filmu, i tu je ústredným motívom mystérium. A podobne ako u Innocence, ide o mystérium uzavretého sveta mimo spoločnosť. Pravidlá ani účel tohto sveta divákovi vôbec nie sú zrejmé, a je udržiavaný v napätí či sa mu dostane odpovede na mnohé otázky. Podobne ako predošlý režisérkin film, aj Evolution končí vypustením hlavného hrdinu do "spoločnosti", resp. reálneho sveta. Celkovo má však tento snímok oproti debutu omnoho hororovejší nádych, či už vo vizuálnej forme, alebo aj v téme mora, vody a tekutín všeobecne. Miestami má film až Lovecraftovský nádych, čo je rozhodné plus. Kvôli prílišným podobnostiam s predošlým filmom však neudeľujem plné hodnotenie, hoci ide v mojich očiach o veľmi podarený film, ktorý sa ako alegória dá čítať mnohými spôsobmi. Takisto po audiovizuálnej stránke ide o podarené dielo. Z podobného súdka by som spomenul napr. The Lobster od Lanthimosa - oba režisérkine filmy pracujú s podobnou tématikou, no sú omnoho podarenejšie. Lobster nemá až tak dobre vybudovaný svet a osobne mi z neho dosť šuští papier. Začínam mať pocit, že je Lucile talentovanejšia ako jej partner Gaspar. 4.5*. ()