Melanie: Dar života a smrti

• Česko Nejnadanější dívka (festivalový název) (více)

Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je lidstvo téměř vyhubeno kvůli parazitické houbě, která se přenáší lidskými tekutinami. Infikovaní lidé se rychle mění v bezduché zombie, kterým se říká „hladoví“. Jedinou nadějí lidstva je malá skupina hybridních dětí druhé generace, které také patří k hladovým, ale mají schopnost myslet a učit se. Děti jsou vězněny na vojenské základně pod vedením seržanta Parkse a chodí zde i do školy, kde s nimi experimentuje doktorka Caldwellová. Hlavní učitelkou je Helen Justineauová, která zodpovídá za vzdělání dětí. Mezi dětmi vyniká nadaná dívka Melanie, která si k Helen vytvoří silné citové pouto. Když základnu přepadnou „hladoví“, Melanie uteče a spolu s ní i Helen, Caldwellová a dva přeživší vojáci, Gallagher a Dillon. Melanie má celou dobu náhubek, aby ostatní nepokousala či nesežrala. Dillon je při dalším útoku hladových zombie zabit. Skupina dojde pěšky do Londýna, kde potkává zástupy hladových. Ti je ale necítí, protože se členové skupiny namazali blokovacím gelem. Na noc se uzavřou v opuštěné laboratoři. Caldwellová prozrazuje, že hladové děti druhé generace byly objeveny jako novorozeňata poté, co zabily své matky… (TV Nova)

iXtr3m3

Zaujímavá myšlienka, ktorá by chcela rozviesť svoj svet ešte aspoň v jednej časti, ale k nej nikdy nedošlo. Videné v čase vydania na trh. Dnes by to svojou pomalosťou asi už moc neobstálo, ale zasa na druhú stranu, malo to aspoň slušné obsadenie, takže pokus o niečo viac bol zjavný. V súčasnosti je tu jeden amatérsky brak so zombie tématikou za druhým a 99% z nich sú fakt že sračky od amatérskych tvorcov, ktoré som kedysi vedel sem tam stiahnuť a pozrieť aspoň s pomocou pretáčania, ale dnes mi to už nestojí za námahu a márnenie svojho drahocenného času, ktorý radšej venujem buď niečomu novému a poriadnemu, alebo radšej overenej starej klasike, ktorú som nejaký čas nevidel. ()

whack

„Reakce subjektu. Mimořádné napodobení vypozorovaného chování. Otazník.“ –Stále si to myslíte, doktorko Caldwellová? –Ne. –Jsme živí? –Ano. Jste živí. –Tak proč bychom pro vás měli zemřít my? Je jedno, kto je pod skalpelom, keď zomiera za chyby niekoho druhého - je to zle. Dej sa vlečie, zachraňuje to malá Melanie, ktorej záverečné počínanie bolo nečakané. Ale aj tak priemer. ()

sniper18

Konečne zase nejaký trochu netradičný film so zombie tématikou, ktorý je navyše po všetkých stránkach dostatočne kvalitne zvládnutý, aj keď nie je zase až tak originálny, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ako som si všimol, v poslednej dobe sú v móde výnimočné deti, ktoré sú skúmané vo vedeckých komplexoch, ale stále to nie je ešte až tak ohrané, aby mi to prekážalo a tak aj tú rozbehovú úvodnú polhodinu som si užil, dokonca za zvyškom filmu vôbec v ničom nezaostáva. Je to komorné a keby som o filme vopred nevedel, ani by som si neuvedomil, že sa jedná o zombie tématiku, ale je to dobre zvládnuté a zaujal ma hlavne ten odosobnený prístup ku deťom, kedy boli väčšinou ľudí vnímané skôr ako veci. Následne sa už dej presunie do terénu a tak divák má možnost lepšie sa zoznámiť s touto zombie apokalypsou. Tempo je síce po celý čas také pomalšie a vlastne ani tak moc sa tu toho neudeje, ale vynahradzuje to slušná atmosféra, nájde sa tu pár dobrých nápadov a vydarených scén a navyše mi to neustále pripomínalo moju najobľúbenejšiu hru Last of us, ktorá ma dostala aj v dobe, kedy mi sú hry už roky ukradnuté množstvom spoločných prvkov a podobných lokácií. Hlavne všetko súvisiace s týmito podivnými hubami, ktoré to dosť osviežia. Na moje prekvapenie ani finále neponúkne žiadnu dynamiku alebo veľkolepú akčnú scénu, ale s tým nemám žiadny problém, to zachovanie hlavnej hrdinky a záver sa mi veľmi páčil a tá atmosféra si ma podmanila. Film nesklame ani po akčnej stránke, určite na nej moc nestojí, ale aj tak film ponúkne niekoľko vydarených sekvencií, ktorým nechýba napätie, zaujímavé momenty a ani obstojná drsnosť. Hlavne také prepadnutie základne alebo tichý pohyb medzi stojacimi zombiami som si dosť užil. Plusom je aj obsadenie, síce hlavná hrdinka mi prišla skôr len priemerná, na jednej strane obstojne zahrala zaujímavú postavu, ale mne jednoducho nebola moc sympatická, ale okolo nej sa neustále zdržujú Gemma Arterton, Paddy Considine a Glenn Close a tak spolu vytvorili sympatickú skupinu, ktorej som fandil. Režijne si v rámci možností tiež nemám na čo sťažovať, nejedná sa o žiadny veľkofilm, ale film má aj tak slušnú vizuálnu stránku a výpravu a navyše sa mi páčila aj atmosféra. A páčila sa mi aj hudba, ktorá z niektorých scén urobí slušný zážitok. Takže ja som nadmieru spokojný, žiadna žánrová klasika sa z toho nestane, ale aj tak je to jeden z tých najlepších a najzaujímavejších zombie filmov za posledné roky. 77% ()

castor

Nic dobrého nás nečeká, zdá se. Alespoň podle britských tvůrců, kteří předkládají další a docela jiný pohled na zombie apokalypsu, ač se nic intenzivního před námi neodehrává. Prostě tisíce hladových a nemrtvých stále trpělivě čeká na příležitost. A divákovi je jasné, že lidstvo masivně prohrává. Námět není špatný, ale jednoduše mě to nevtáhlo tolik, jak bych si přál. Hlavní dětská hvězda poměrně nesympatická, ale na to jsem si u těch nejmenších herců už tak nějak zvykl. Ale hraje velmi slušně. Trio Gemma Arterton, Glenn Close a Paddy Considine ucházející, jen vztahy mezi nimi nejsou nějak zajímavě rozehrané. Navíc si tvůrci místy nepohlídali tempo. Jinak docela atmosférická jednohubka. Vyjma Snyderova Úsvitu mrtvých ovšem není snad jiného kusu v rámci žánru, který by stál za to si zopakovat. ()

elanius

(21/2017) / Asi bude záležať od konkrétneho diváka, ale film sa pravdepodobne ocitne v škatulke buď atmosferický alebo nudný. Pre mňa to je bohužial tentokrát to druhé. Príbeh nevybočuje z očakávanej zombie klasiky. Gemma Arterton a už legendárna Glenn Close pomohli pozdvihnúť film tesne nad hranicu prepadáku a vlastne sa aj divím, že na tento rutinný hororík prikývli. (4/10) ()

• Doktorka Caldwell (Glenn Close) ve filmu říká, že proměnu lidí v zombie má na svědomí houba Ophiocordyceps Unilateralis. Tato houba skutečně existuje a přezdívá se jí „zombie houba“. Avšak nenapadá člověka, nýbrž blanokřídlý hmyz. Především pak mravence rodu Camponotus. (efenberger)