Iva Bittová - Zvon

Česko, 2015, 89 min

Režie:

Adam Rezek

Iva Bittová

Koncertní provedení projektu Ivy Bittové Zvon s Janáčkovou filharmonií Ostrava v atraktivním prostoru haly Gong v Areálu Dolní oblasti Vítkovic. Iva Bittová je jedním z mála českých umělců, jejichž hudební interpretace přesahuje hranice několika žánrů. V koncertním projektu Zvon propojuje zpěvačka lidovou píseň s moderním jazzem i klasickou hudbou. Koncert skladeb z repertoáru Ivy Bittové v úpravě pro symfonický orchestr umocní posílení Janáčkovy filharmonie skupinou jazzových sólistů a Folklorním souborem Grunik. Autory orchestrálních aranžmá jsou skladatel Petr Ostrouchov (m.j. hudba k filmům Želary, Občanský průkaz, Vendeta) a skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková (Eternal Seekers, Baromantika), Janáčkovu filharmonii Ostrava diriguje David Švec. (Česká televize)

honajz

Rovněž patřím k těm, k jejichž srdéčku, jak tu píše sator, hudební kakofonie Ivy Bittové nepromluvila. Kdysi jsme v brněnském divadle Svatoboj šli na Mišíka a Iva Bittová hrála a zpívala jako předskokanka, jak se dnes říká, a v sále lidi docela šuměli potlačovanou nervozitou, kdy to fidli fidli fidli - čert jí popad do pytlíka, utíkal s ní do pekla - fidli fidli skončí. Tady taky - začne koncert a místo zpěvu se ozvou jakési zvířecí skřeky. Asi j, asi je to dobré alternativní umění, ale já si v té chvíli vzpomněl na Šlitra a jeho Zvuky slovensého pralesa. Využití rozličných nástrojů - včetně obyčejného budíku - mi přišlo originální - než mi to začalo připomínat Mikea Oldfielda a Tubular Bells. Ještě že ta byly ty skutečné zpěvačky skutečných lidových písní (nakolik je pak přehlušil opět orchestr s alternativním pojetím oněch lidovek). Ale jinak jo, musím uznat, že některé ty souběhy působí skoro meditativně (a jiné zas depresivně) a spojení oněch rozličných zvuků a melodií občas má něco do sebe. ()