Černé Vánoce

Bob Clark

Roy Moore

Carl Zittrer

Stan Cole

Černé vánoce jsou skvělá klasika se skvělou atmosférou. Film má sympatické postavy, pěknou hlavní hrdinku, perfektní hudbu. Jediným záporem je nevýrazný záporák. Na tento film se bohužel trochu zapomělo a to je velká škoda.(21.10.2013)

Čtyři roky před Halloweenem Johna Carpentera natočil Bob Clark svůj nejlepší film. Významný nejen v jeho filmografii, ale i pro slasher, tedy žánr, ve kterém je skupina nějakých lidí (většinou studentů) postupně vyvražďována nějakým psychopatem. Vražděni jsou většinou nějakými netradičními předměty, hrdinům telefonicky vyhrožují anonymové, je tu často množství záběrů z pohledu vraha… Právě Black christmas je filmem, který tento žánr v podstatě začal. Je tu ale jedno velké ALE. V Black christmas nejde o krev. Všechny vraždy, které se tu odehrají, jsou buď mimo záběr, nebo ve stínu. A není jich zas tolik. Mezi nimi se odehrává docela zajímavý příběh, velmi kvalitní herecké výkony (Margot Kidder, John Saxon…), a velmi zajímavá práce všech lidí, co na filmu pracovali, zajímavou kamerou začínaje, pojetím vraha coby naprosto anonymního šílence (kterého ve filmu nikdy neuvidíte!!!) konče. Tím chci jen naznačit, že všechny škatulky, podle kterých se film řadí do žánru slasher, mají v podstatě pravdu, ale pokud nějaká z těch vyvražďovaček není jen spotřebním zbožím, které vám hned vypadne z hlavy, je to právě tento film.(25.12.2006)

Doteď jsem nevěřil, že následující větu někdy napíšu. Právě jsem viděl inteligentní slasher a doufám, že se dočkám toho, že tenhle film poběží někdy na vánoce v některé naší televizi. To budou teprve ty pravé svátky klidu a míru :-).(20.12.2005)

Výbornej horor ze starý školy, kterej má sice občas trošku uspávací tempo a ke konci je moc předvídatelnej, ale všechno to vynahrazuje super atmosféra a hlavně fakt strašidelný telefonáty a vraždy, krom toho vrahova osoba je náramně záhadná až do úplnýho konce(22.5.2008)

• Skrk

Co to proboha mělo být? Od tohoto slasheru, který je vlastně úplně první jsem čekal víc než jen přiblblou nudu ,kde se většina filmu týká jen telefonátů psychopata (?), který je bohužel magor a vydává debilní zvuky a ani není nijak krvavý. Navíc jsem odhalil vraha asi tak po půl hodině. Za udušení igelitem 1*.(5.10.2009)

• - Malcolm McDowell si mohl původně zahrát roli Petera Smythe, ovšem možnost odmítl. (Stocki)

• - Původně pojmenovaný scénář nesl název “Stop me“. S názvem “Black Christmas“ přišel později režisér Bob Clark. (Stocki)

• - Pracovní název filmu byl Silent Night, Evil Night. (Chatterer)