Černé Vánoce

Bob Clark

Roy Moore

Carl Zittrer

Stan Cole

Oproti upgradovanému priblblému remaku z roku 2006 je Black Christmas (1974) až zarážajúco serióznejší, atmosferický no bohužiaľ i nudnejší.(15.7.2007)

Tichá noc, svätá noc, všetko spí..........natrvalo a to pod tvrdou rukou hlavného sviatočného uspávača, ktorý sa zhostil toho roku úlohy patróna Vianoc. Jeho dobrota – sladké verše a emotívne príhovory po dráte telefónnej linky, kryštálový jednorožec a prítulnosť z neho robia šialeného škriatka zavŕtaného vo veľkom dome ako roztoč. Ale teraz už úplne vážne. Výhodou Black Christmas je oproti žánrovým kolegom inteligentný prístup v budovaní atmosféry, herci na úrovni (na čele s Johnom Saxonom a sladkou žienkou Margot Kidder). Hneď od začiatku je vidno, že režisér drží film pevne v rukách a nič neodflákne. Ale zas plný počet to nie je. Takže horor s pár počtom mŕtvych a bez nechutností, zato však atmosferický, milý a miestami zábavný (dialógovo a to zámerne).(24.7.2008)

Čekal jsem víc, první polovina mě dost nudila. Ke konci se napětí stupňovalo a atmosféra houstla, finále (ač dnes již předvídatelné) fungovalo na jedničku. Formálně vlastně nemám co vytknout, film je to dobrý, jen na můj vkus holt moc pomalý. Černé Vánoce ještě nejsou takovým tím pravým slasherem, tím je opravdu až Halloween, ale množství typických znaků zde již najít lze. Pojetí vraha jako uřvaného maniaka se mi docela líbilo, škoda že nedostal víc prostoru. Horror movie of the year(24.7.2008)

Hororová libůstka na malém prostoru jednoho dívčího internátu, která nikam nespěchá. Já si ono pomalé tempo, které může leckterým vadit, i díky sympatickému hereckému obsazení docela vychutnal. Napětí, které díky stálé přítomnosti skrytého zla prostupuje celým snímkem, výborně graduje v pravidelných intervalech vražedných útoků a ve finále nabere maximálních obrátek, a tak to má být, tak to mám rád. Černé Vánoce v rámci svého žánru mohou působit velmi minimalisticky a umírněně, pro někoho možná až nudně. Z mého pohledu se ale jedná o překvapivě inteligentní vybíjenou s parádní atmosférou. A jsem zvědavý na remake.(14.12.2014)

Dobrá atmosféra, dobrý scenár. Veľa filmov tohto žánru natočených po roku 1974, zrejme čerpalo práve z tohto diela. A ako bonus Olivia Hussey, ktorá oproti rádoby kráskam v dnešných hororoch je naozaj pekná a pôsobí prirodzene.(14.3.2010)

• - Gilda Radner měla ztvárnit roli Phyllis Carlsonové. Měsíc před začátkem natáčení se ale role vzdala, jelikož se začala naplno věnovat závazkům kolem pořadu Saturday Night Live. Na její místo tak byla obsazena Andrea Martin. (Stocki)

• - Pracovní název filmu byl Silent Night, Evil Night. (Chatterer)

• - Roy Moore se připsaní scénáře nechal údajně inspirovat sérií vražd, které se odehrávaly v kanadském Montrealu v provincii Quebec kolem vánočních svátků. (Stocki)