poster

Černé Vánoce

 • český

  Black Christmas

 • Kanada

  Black Christmas

 • slovenský

  Čierne Vianoce

Horor / Mysteriózní / Thriller

Kanada, 1974, 98 min

Režie:

Bob Clark

Scénář:

Roy Moore

Hudba:

Carl Zittrer

Střih:

Stan Cole
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Skrk
  *

  Co to proboha mělo být? Od tohoto slasheru, který je vlastně úplně první jsem čekal víc než jen přiblblou nudu ,kde se většina filmu týká jen telefonátů psychopata (?), který je bohužel magor a vydává debilní zvuky a ani není nijak krvavý. Navíc jsem odhalil vraha asi tak po půl hodině. Za udušení igelitem 1*.(5.10.2009)

 • Oktavianus
  ****

  Výborné a zatraceně atmosférické. Sice to na mě působilo jako už hodně z jiné doby (je to tak, hipíci jsou relikt minulosti, nic víc), ale o to větší se dostavil punc syrové realističnost, žádnej učesanej Hollywood. A ke všemu dost hezkých holek (Olivia Husseyová, Margot Kidderová), pohříchu celý film maximálně oblečených. Filmu ale škodí dvě věci: pomalejší rozjezd (minimálně prvních 40 minut je - včetně úvodní vraždy - pouze expozicí, což je na 90 minut hodně) a "neviditelný vrah", to jest i neviděné vraždy. Black Christmas je výborný film, zábavný a temný, ale pozici Halloweenu coby krále slasheru ohrozit nikdy nemůže. Jo, a malej vzkaz pro všechny, co tu píšou, že totožnost vraha "uhodli po půlhodině" a podobný kecy: To jistě. Zřejmě jste se nedodívali do konce. To občas nezaškodí.(25.12.2013)

 • mysiak
  ***

  Narozdiel od remakeu razí Black Christas inú stratégiu...budovanie napätia, vytvárania trošku paranoidného dojmu a dosť hustej atmošky..vrah sa tu takmer vôbec neukáže, čo je práveže lepšie...tempo je pomalšie, ale presne zapadá do podstaty a do dĺžky filmu...Black Christmas je nadpriemerný old school horor(6.3.2010)

 • PetrPan
  ****

  Hororová libůstka na malém prostoru jednoho dívčího internátu, která nikam nespěchá. Já si ono pomalé tempo, které může leckterým vadit, i díky sympatickému hereckému obsazení docela vychutnal. Napětí, které díky stálé přítomnosti skrytého zla prostupuje celým snímkem, výborně graduje v pravidelných intervalech vražedných útoků a ve finále nabere maximálních obrátek, a tak to má být, tak to mám rád. Černé Vánoce v rámci svého žánru mohou působit velmi minimalisticky a umírněně, pro někoho možná až nudně. Z mého pohledu se ale jedná o překvapivě inteligentní vybíjenou s parádní atmosférou. A jsem zvědavý na remake.(14.12.2014)

 • JohnnyD
  ****

  Atmosferický slasher, ktorý bohužiaľ viac nudí ako straší. Najväčším plusom filmu je určite cool vrah a jeho neopakovateľné pazvuky a "piesne". Horšie je na tom nevývažený dej - predsa len slasher bol len v plienkach (hmm, skôr ešte niekde v tele matky) a Bob Clark sa nevyhol mnohým chybám. Napríklad dej je príliš rozťahaný a praktický celý stred filmu je nie hororový ale kriminálny. Dialógy sú nudné a uťahané. Avšak, keď príde na hororové scény, Clark (neskôr režisér skvelej série komédií Porky's) dokazuje, že toto mu ide. Taktiež záver je vynikajúci a znepokojujúci. Film má zaujímavý casting, ale herci bohviečo nepredvádzajú. Prakticky celý film stojí na charizmatickom vrahovi a scéne s jednorožcom. Skôr sa oplatí vidieť kvôli historickému významu než kvôli kvalitám ako slasheru. Mnohé neskoršie slashery ho hravo predbehli. 7/10(12.8.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace