Černé Vánoce

Roy Moore

Carl Zittrer

Stan Cole
  • B!shop

Tak ja nevim, ale me pride, ze jsem snad videl neco jinyho, nez vetsina ostatnich, protoze tenhle horor je naprosto k nicemu. Furt jsem cekal, kdy se film rozjede, ale tech 90 minut se prakticky nic nedeje, nezajimavy herci porad jenom zvani, do toho sem tam nejaky zabiti, navic natoceny stylem, aby nahodou nebylo neco videt a sem tam nejakej telefonat, kterej me ale spis rozesmival, nez desil. Celkove teda zadna atmosfera, zadna lekacka, zadny poradny gore sceny, takze jako horor absolutne nefunkcni a kdo je vrah mi bylo jasny nekdy po pulhodine.(29.9.2008)

Doteď jsem nevěřil, že následující větu někdy napíšu. Právě jsem viděl inteligentní slasher a doufám, že se dočkám toho, že tenhle film poběží někdy na vánoce v některé naší televizi. To budou teprve ty pravé svátky klidu a míru :-).(20.12.2005)

• choze

Možná matka vyvražďovaček, obsahující už v roce 1974 taková subžánrová klišé jako subjektivní kameru z pohledu vraha včetně jeho dýchání či závěrečné nalezení vrahových obětí hrdinkou a její duel s ním, ale taky strašná nuda. Od odpadu ji zachraňuje výborná vánoční atmosféra a oku lahodící Olivia Hussey a prostořeká Margot Kidder, které se hororům nevyhýbaly ani v budoucnu (Hussey - SMRT PODLE POSLEDNÍ VůLE, PSYCHO IV, TO a Kidder - HOROR V AMITYVILLE). Film byl údajně inspirován skutečnými tehdejšími vraždami, ale jde o zároveň o zřetelnou variaci známé urban legend "o hlídačce dětí a vrahovi v domě", viz. WHEN STRANGER CALLS.(10.8.2006)

Tichá noc, svätá noc, všetko spí..........natrvalo a to pod tvrdou rukou hlavného sviatočného uspávača, ktorý sa zhostil toho roku úlohy patróna Vianoc. Jeho dobrota – sladké verše a emotívne príhovory po dráte telefónnej linky, kryštálový jednorožec a prítulnosť z neho robia šialeného škriatka zavŕtaného vo veľkom dome ako roztoč. Ale teraz už úplne vážne. Výhodou Black Christmas je oproti žánrovým kolegom inteligentný prístup v budovaní atmosféry, herci na úrovni (na čele s Johnom Saxonom a sladkou žienkou Margot Kidder). Hneď od začiatku je vidno, že režisér drží film pevne v rukách a nič neodflákne. Ale zas plný počet to nie je. Takže horor s pár počtom mŕtvych a bez nechutností, zato však atmosferický, milý a miestami zábavný (dialógovo a to zámerne).(24.7.2008)

Narozdiel od remakeu razí Black Christas inú stratégiu...budovanie napätia, vytvárania trošku paranoidného dojmu a dosť hustej atmošky..vrah sa tu takmer vôbec neukáže, čo je práveže lepšie...tempo je pomalšie, ale presne zapadá do podstaty a do dĺžky filmu...Black Christmas je nadpriemerný old school horor(6.3.2010)