Vlak do Pusanu (festivalový název)

• Jižní Korea

Akční / Horor / Thriller / Drama

Jižní Korea, 2016, 118 min

Sang-ho Yeon

Sang-ho Yeon

Moc fajn žánrovka, která je natolik svižná, že jsem ani neměl čas mít ji za zlé všechna ta klišé. Lehký závan starého dobrého Romera.(14.3.2017)

Dokonale vysoustružená a funkční filmová šablona. Kladný hrdina, který se v kladného změní pod tíhou okolností, moralizující dítě, obětující se dobrák od kosti alá Rambo, těhotná žena (neporodila) a plejáda dalších rozličně dojemných a vyprofilovaných postav proti stádně se chovajícím "těm zlým", odsouzencům k popravě, s vůdcem, nejodpornějším z odporných, jak jinak. Zombie pozadí moc fajn, kvitoval jsem několik žánrových lahůdek, např. nemrtvá srna, bohužel nikoho nekousla, či lidské deště z vrtulníků či oken nádraží. Filmové řemeslo na jedničku, akce a napětí kopec, dvě hodinky uběhly jako voda. Dal bych čtyři, ovšem dětská hrdinka hrála jako o život a strach o ni a její vztah s otcem mě zkrátka a jednoduše odzbrojil. Byl to účel, bylo to klišé, ale proč si hrát na cynika. Za pět.(10.12.2016)

Čekal jsem to trochu lepší, ale celkem mě bavilo, že to nebyl klasický zombie/nakažení/whatever survival, ale vlastně film o lidském zmrdství a jak se v krizových situacích dostávají k moci ti největší řvouni, kteří si tu svou pravdu vyřvou. Přitom kdyby si od začátku zachovali chladnou hlavu, nebylo by tolik mrtvých. A pak samozřejmě typická situace věčně pracující otec, který myslí jenom na sebe a pak pochopí, jaký byl kokot. Vlastně, kdyby tohle vylezlo z Holywoodu, byla by to podprůměrná sračka, ale korejci do toho prostě umí zamíchat to správné drama. Zombie akční scény mě moc nebraly, byly moc zmatené, divně sestříhané a při davovějších scénách mě trochu bolely digitální efekty, které jdou prostě vždycky poznat. Nejlepší byl jelen na začátku. Nevím, tak 8/10.(8.1.2017)

Inšpirácia World war Z sa nezaprie, ale s tým určite nemám žiadny problém, som rád za každé kvalitnejšie zombie dobrodružstvo a tentoraz ešte k tomu v takomto celkom veľkolepejšom prevedení. Na nič tu netreba dlho čakať a tak sa už po chvíli dej presunie do vlaku a čoskoro už aj naplno rozbehne. Samotný nápad s vlakom to celkovo samozrejme trochu obmedzuje, či už obsahovo, ale aj v tej veľkoleposti, keďže dej sa odohráva výhradne tu a občas aj v blízkom okolí, ale film to neruší, prostredie vlaku som mal vždy rád, v rámci žánru to prinieslo aspoň nejaké to osvieženie a spracované je to dobre. Prvá polovica je očakávane dejovo trochu zaujímavejšia, predsa len ponúka začiatok samotnej apokalypsy, kedy postavy nevedia, čo sa deje a tak sa musia čo najskôr vyrovnať a prispôsobiť týmto novým a nebezpečným podmienkam, ale ani druhá polovica ma vôbec nesklamala a dokonca mi príde rovnako dobrá, ako aj tá prvá, dej vo vlaku ponúkne dostatok zaujímavých a nápaditých situácií. Len tá línia s mužom, ktorý robí neustále problémy mi prišla už moc samoúčelná, aby tu za každú cenu musel byť výrazný ľudský záporák, ktorý skutočne pokazí všetko, čo môže, mohli to radšej obmedziť, aby to pôsobilo dôveryhodnejšie, ale ani toto nie je najhoršie, mňa to bavilo od začiatku až do konca. Pochváliť musím aj obsadenie, nájde sa tu viacero môjich obľúbencov, ako Gong Yoo v hlavnej úlohe, jeho dcéra, sympatická Jung Yu-Mi, svalovec Ma Dong-Seok vo svojej typickej úlohe a plno ďalších sympatických postáv, ktoré mi vyhovovali, fandil som im a navyše sa na pomery žánru správali aj celkom rozumne a tak mi ich bolo ľúto. A teda ich úmrtnosť ma dosť prekvapila, čakal som, že ich prežije o niečo viac. Po akčnej stránke si tiež moc nemôžem sťažovať, aj tu pokračuje film v štýle World war Z, takže o nejaké drsné scény tu vôbec nejde, ale akcia je výborne natočená, plne využíva potenciál prostredia a občas aj dosť napínavá. Ale vôbec v nej nejde o likvidáciu zombií, postavy sa pri nej vždy musia dostať čo najskôr do bezpečia. A čo sa týka samotných zombií, jedine ma mrzí, že samostatne vôbec nevyvolávajú rešpekt, to sa im darí až vo väčších množstvách, ale zase vizuálne a pohybom sú zvládnuté perfektne, takže tie naháňačky s nimi ma veľmi bavili. Ale aj celkovo sú efekty až na pár výnimiek skvelé. Takže ja som dostatočne spokojný, určite to nie je najlepší zombie film, ale aj tak Train to Busan ponúka presne to, čo sa aj dá vzhľadom na potenciál očakávať, konečne juhokórejská produkcia vyskúšala aj tento subžáner a rozhodne si neurobila žiadnu hanbu. 77%(25.9.2016)

Tak toto bola zombie kvalitka z ďalekého východu, raz darmo, Kórejci horory vedia. Vyčančané a svojsky po ázijsky spracované. Páčili sa mi hlavne masky, tu si dali autori extra záležať. Zombíci síce nepodliehali klasickej predstave, ale to nevadilo, skôr naopak, bral som to ako príjemné oživenie. Za najväčšie plus snímku považujem neustálu, postupne sa zvyšujúcu dávku napätia, ktorá nedá divákovi ani minútku vydýchnuť, v tom vlaku sa to teda mlelo. A opäť raz platila stará známa vec zo sveta zombíkov - častejšie sú nebezpečnejší živí sebe navzájom ako mŕtvi. Čo tiež nie je na zahodenie je, že s približujúcim sa záverom stúpali krásne aj emócie, aj keď samotný koniec sa mi v tomto smere zdal trocha prvoplánový, našťastie len trochu. Veľká spokojnosť. 80/100(29.9.2016)

• - Gong Yoo sa pôvodne narodil v Busane. (mivr)

• - Herec Dong-seok Ma (muž s tehotnou manželkou) býval osobný tréner Gonga Yoosa. (mivr)

• - Natáčanie sa začalo 26. apríla 2015 a skončilo 19. augusta 2015. (mivr)