Obrazy starého sveta

Československo, 1972, 64 min

Dušan Hanák

Alojz Hanúsek

Ladislav Chudík (vyp.)

V těch zkoušených tvářích jsem nepřestával vidět jejich zem. Básní Ladislava Dvořáka: "Dobré jitro vyklenuté spánky kopců / Dobré jitro vystupující lícní kosti / Dobré jitro oči víčka / podobo tolik povědomá / Dobré jitro ústa a usmějte se na mě / přes všecky vrásky / aspoň jedním koutkem".(20.2.2015)

Obrazy o sile, vôli, pokore, viere...... Áno, je to iný, nie súčasný svet....Veľmi ťažký, ale vznešený a krásny....(2.2.2014)

Dokument, v ktorom sa skvie viac ľudskosti ako v civilizácii samotnej. Hanákove famózne zábery, Martinečkove jedinečné fotografie a Hálkova hudba sprostredkúvajú všedné príbehy, ktoré doslova a do písmena napísal sám život, neskutočne pekne a zároveň bôľne. Úprimné, neherecké rozprávanie ľudí v jeseni svojho života som hltal ako sa len rozprávanie starých rodičov dá hltať. Každá jedna veta je skvost, či už úsmevná alebo smutná životná múdrosť. O samotne a biede, o starobe, o prírode a láske, o práci na vidieku, bolesti, závislostiach, o Bohu a ľudskej sile, o živote, o smrti. O človeku. (9/10)(24.1.2012)

Inspirován fotografiemi Martina Martinčeka, které jsou do filmu zakomponovány, natočil Dušan Hanák poetický vhled do života starých lidí v zapadlých slovenských vískách. Nadpozemsky působící vráščité tváře obyčejných a navzdory zažité představě ne vždy moudrých staříků se "dostávají na zem", když je kamera sleduje v moderním městě, či když zaznamenává jejich udivené reakce na "obyčejný" mikrofon. Otázky na "životní moudra" ("Co je v životě nejdůležitější?") zůstávají mnohdy nezodpovězeny. Moudrost a zkušenost se však neprojevují jen chytrými slovy, ale též neplačtivým přístupem k životu a vzpomínkám. Jednolitá atmosféra scén, které zachycují postavy v jejich autentickém prostředí, je mimořádná - chudé chalupy s nejnutnějšími životními proprietami (postel, stůl, příbor) působí pohádkově, archaicky, ale budí i úctu. Ještě za komunistů (1989) byl film spolu s dalšími Hanákovými díly uveden v Berlíně. Film Já milujem, ty miluješ tam získal Stříbrného medvěda za režii.(21.7.2005)

Oldschool týpci bez wi-fini v chalupe, spokojnejší než ktokoľvek kto žije v meste a má srdce z asfaltu.(21.11.2010)