Grand Theft Auto je bezpochyby jednou z nejznámějších video her na světě. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi seznamuje se Samem Houserem (Daniel Radcliffe), americkým herním tvůrcem a producentem, který byl hlavní hnací silou při její výrobě. Cestu téhle kontroverzní hry ke slávě ztížil soudní proces, při kterém se právník Jack Thompson (Bill Paxton) snažil dokázat, že GTA a podobné hry ničí morálku, a proto je potřeba je zákonem zakázat. (IZFNP)

neoBlast

Jsem rád, že se videohry podívají na "filmové plátno" i jinak než další desátou šampónovou adaptací Hitmana či Prince z Persie. Vzhledem k televiznímu formátu a přítomnosti Harryho Pottera jsem snad i trochu doufal v opravdový zájem tvůrců o tématiku. Nope. BBC překvapivě neglorifikuje nejznámější herní studio v Británii. Pokud máte rádi konspirační teorie, přidám tu moji - tento snímek je formou boje proti skotské nezávislosti a plivnutí do tváře jejich největšímu komerčnímu úspěchu posledních dekád. Jakákoliv scéna, kde Houser a jeho kluci "dělají" hry je úplně směšná, úražející všem hráčům a bolí, hodně bolí. Překvapivý mi byl showcase Rockstar merchandisingu, triček a mikin ačkoliv se firma oficiálně od tohoto filmu hodně rychle distancovala. 😄 Na druhé straně, strasti Billa Paxtona již trochu potenciálu k herectví měly - přesto not delivered. Je tak hrozně moc vidět, jak by tvůrci chtěli napodobit úspěch The Social Network, ale zároveň je okamžitě patrné, že tam tenkrát byl neopakovatelný talent Finchera/Sorkina/Cronenwetheho/Reznora (sakra to je dream team). The Gamechangers má televizní look, ŠPATNÝ scénář, ochotnické herce a přespříliš ambicí. 40 % ()

Real Tom Hardy

"GRAND THEFT AUTO!" --------- Snažiť sa sfilmovať zákulisný obraz Rockstar Games bez zapojenia R* a/alebo bratov Houserovcov je kolosálna sračka. No a tak to aj dopadlo. Navyše, nie je žiadny dôvod, aby advokátska spodina Thompson mal film o sebe, alebo vlastne akúkoľvek pozornosť. O to mu už od roku 2003 predsa ide. ()

maddy

Film akoby dvoch rôznych polovíc, aj napriek tomu, že ho zrežíroval jeden režisér a napísal jeden scenárista. Zatiaľ čo jeho prvá, aj keď značne zjednodušená, časť pojednávajúca o tom ako to chodí v Rockstar Games má celkom slušné dialógy, interakciu medzi jednotlivými postavami, vynikajúco hrajúceho Daniela Radcliffa, u ktorého som mal snáď prvý krát pocit, že nevidím Harryho Pottera a ponúkne aspoň ako taký letmý pohľad do vnútra spoločnosti, tá druhá pojednávajúca o právnikovi, ktorý chce žalovať Rockstar Games za šírenie násilia v hrách je akoby z tej najprimitívnejšej príručky pre začínajúcich scenáristov. Namiesto toho, aby ponúkla komplexný pohľad na postavu právnika, tak je jeho postava iba fanatický nábožensky založený magor, ktorý po celý čas omieľa to isté a navyše celá línia s jeho rodinou je úplne zbytočná. Postava manželky tu prakticky po celý čas súhlasne prikyvuje a konflikt u syna a to aký ma celá kauza dopad na jeho život sa nikdy nikam nerozvinie. Scenár tak ponúkne ledva základný pohľad na to čo, ako a prečo sa vlastne dialo a nikdy sa nedostane pod povrch veci. Nehovoriac o tom, že film sa vlastne celý čas nevie rozhodnúť na ktorú stranu sa vlastne postaví, či na stranu Rockstar alebo právnika. Je to trochu paradox, pretože zároveň nie je ani nestranný, ale chvíľu zaujme postoj jednej strany, inokedy druhej a vo výsledku si tak z toho divák akurát odnesie pomerne zbytočnú informáciu o tom, že hrám v Amerike udeľuje vekovú prístupnosť nejaká komisia, než by mu film ponúkol širší pohľad na celý problém a súdny spor. Škoda, sľubný potenciál, no dosť premárnená šanca. Od britskej BBC by som po ich prvotriednych seriáloch čakal o niečo uvedomelejší prístup, než že sa uspokoja s týmto. To sa potom niet čo čudovať, že Rockstar sa od tohto filmu radšej úplne dištancoval. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

JohnCZ

Tolik povyku pro nic. Jedna kostrbatá sexuální scéna a kdejakej americkej pánbíčkář se z toho může posrat. Je fajn, že se tvůrci snažili k tématu přistupovat nezaujatě a vykreslili obě protistrany nečernobíle. Nevím, jak moc je to vykreslení věrně, ale minimálně Thompson opravdu takové neviňátko není. Na druhou stranu je to velmi zajímavé nahlédnutí do vývoje počítačových her, byť film klouže spíše po povrchu a do hloubky zabrousí jen v několika málo momentech. Daniel Radcliffe jako Sam Houser byl skvělej a snad poprvé jsem v něm neviděl ani kus z Harryho Pottera. ()

Chrustyn

GTA je moje asi nejoblíbenější videoherní série a to byl hlavní důvod toho, že jsem dal filmu šanci. Přeci jen neexistuje mnoho filmů na téma vývoje videoher (což je dost škoda, protože existuje celá řada příběhů z tohoto odvětví, které by si zasloužily filmové zpracování) a každého hráče tak potěší, když něco podobného vznikne. Zpracování je televizní, Radcliffe přehrává ale je zajímavé podívat se pod pokličku vývoje jedné z nejúspěšnějších sérií na všech herních platformách, přestože si myslím, že v reálu to bylo ještě výrazně zajímavější, než film ukazuje. ()

• Syn Jacka Thompsona (Bill Paxton) Johnny (Garion Dowds) nosí ve filmu bíle triko s logem fiktivní  internátní školy Bullworth. Je to odkaz na hru z dílen Rockstar Games - "Bully". (JohnnyBane)
  • Scény, které se odehrávají mimo New York, se točili v Jižní Africe. (DJDVD)
  • Film byl natočen na motivy knihy Davida Kushnera „Jacked: The Outlaw Story of Grand Theft Auto“. (DJDVD)