Ružové sny

Rosy Dreams

(festivalový název)

Komedie / Drama / Poetický

Československo, 1976, 81 min

Poetické sbližování a vzdalování dvou odlišných duší na pomezí reality a snu. Rozpoznatelný rukopis režiséra Dušana Hanáka, pozitivní až idylická nálada celého snímku, vynikající civilní herectví dvou okouzlujících hlavních hrdinů, skvělé písně a hudba z pera Petra Hapky. Co si přát víc? Snad jen, aby se jednou, až budeme minority všeho druhu chápat jako neoddělitelnou součást naší společnosti a ne jako její přítěž či nucené zlo, mohlo stát téma tohoto filmu anachronismem. A stejně tak jako Jolanka v závěrečném snovém obrazu odpoutává Jakubovo uvězněné srdce (což je mimochodem jedna z nejhezčích metafor, kterou jsem v našich filmech viděl), abychom se od těchto myšlenkových stereotypů odpoutali i my. Snad jednou...(4.12.2009)

• WANDRWALL

Prázdnotou na mě ten film zíval. Pošťák jezdí po obci plné zoufale fádních lidí, a jediná ženská co o něho stojí a dává mu to patřičně najevo je ošklivá, nepřitažlivá cikánečka. To je partie. On je čtenář, ona číst neumí...(13.8.2010)

Jak to dopadne, když se mladý nesmělý pošťák a krásná cikánka do sebe zamilují Cikáni jsou přeci jen jiná mentalita... S krásnou Ivou Bittovou a ušatým, roztomilým Jurajem Nvotou se zasněte do jejich růžového snu. Myslím, že nebudete litovat.(11.7.2008)

Motív lásky (najlepšie mladých) ľudí z dvoch odlišných kultúr je tu s nami od Rómea a Júlie a Hanákove Ružové sny sú ich ďalšou variáciou. Tu nejde o to, či je jeden biely Slovák a druhá cigánka z osady, ale o kladenie prekážok netolerantným okolím a o ich prekonávaní hrdinami, s ktorými sa divák má citovo zblížiť. Takže Hanák nezobrazuje realitu nášho spolunažívania, respektíve nerieši primárne otázky rasizmu, tie sú iba kulisou pre milostný príbeh. Veľmi citlivo natočený a s niekoľkými peknými metaforami. Najhodnotnejšie na ňom je, že si vzájomnú odlišnosť uvedomujú aj mladí milenci. Ružové sny sú tak tiež podobne ako mnoho ďalších filmov viac príjemným snom, ako spoločenskou drámou. Iva Bittová hrá najkrajšiu Rómku v dejinách slovenskej a asi aj českej kinematografie. Tak ma napadlo, či by ju u nich doma nechali na pokoji, keď je tam nejaká mladá baba ukázaná ako neplánovane tehotná.(20.1.2014)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - TRIBUTE TO DUŠAN HANÁK - Pocta Dušanu Hanákovi, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.39/233(22.8.2009)

• - V dialógoch zaznie skutočná rómčina, ku ktorej filmári zámerne nenúkajú titulky. (Raccoon.city)

• - Režisér Hanák a spisovateľ Dušek ešte pred nakrúcaním navštevovali rómske osady, kde sa snažili odpozorovať spôsob života rómskej komunity. (pravo)

• - V prostredí rómskych komunít po roku 1989 film koloval na kazete a bol dosť obľúbený. (Raccoon.city)