• Itálie

Cliffhanger - L'ultima sfida

• Francie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Itálie / Francie, 1993, 110 min

Od samotnýho začátku mě tenhle film pořádně chytil za koule. Sice se neshodnu se Stallonem ohledně oblečení do hor, ale zcela se s ním shodnu, jak by měl takový pobyt na čistým horským vzdoušku vypadat. Sly nám nabízi báječnou alternativu trávení volného času na horách. Kdepak lyže nebo snowboard a goretex oblečení. Hezky šedivý tričko, katě od vitnemaců, bouchačky, kufry s prachama, helikoptéry, rány rukama, rány nohama, rány hlavama, skoky ze skály, skoky na skály, skoky do skály.....zkrátka pořádně si tu dovolenou užít, a ne stát trapné fronty na vleky, fronty na groky, fronty na parkování, fronty na ubytování a fronty na sraní.(2.11.2007)

Eric Qualen: Ztratilo se nám tady v horách pár kufrů. Vy nám je najdete. Gabe Walker: Co v těch kufrech bylo? Eric Qualen: Boty, ponožky, sto milionů dolarů. Běžné věci...... Rozhodne jeden z najlepších Stalloneho filmov a jeden z najlepších akčných filmov 90-tych rokov. Veľmi atraktívne prostredie hôr, zaujímavý dej a skvelá akcia.(13.9.2011)

Soundtrack Trevor Jones: 1. Cliffhanger Theme - Trevor Jones ,2. Sarah's Farewell ,3. Sarah Falls ,4. Gabe Returns ,5. I Understand ,6. Sunset Searching ,7. Tolerated Help ,8. Base Jump ,9. Bats ,10. Two Man Job 11. Kynette is Impaled ,12. Fireside Chat ,13. Frank's Demise ,14. Rabbit Hole ,15. Icy Stream ,16. Jessie's Release ,17. Helicopter Fight ,18. End Credits(5.5.2011)

"Zabiješ pár lidí a jsi vrah. Zabiješ milion a jsi dobyvatel." Metr nad zemí ztrácím svou jistotu, ve dvou metrech přichází na řadu stres a ve třech metrech se stávám majitelem regulérní závrati. Patrně proto jsem spokojen, když vidím chlapácké kousky svalnatého hrdiny mezi strmými skálami a s pevnou zemí pod nohama mohu snít o tom, že při troše představivosti bych ten bourák zachraňující kámoše mohl být já. A když mě film dokáže z reality vytrhnout až k takto debilním úvahám, tak evidentně splnil svůj účel.(25.11.2012)

Velmi slušná zábavička. Říkat, že Slyovi role horského vůdce sedne, je zbytečné, není to zrovna hra hluboké psychologie, ale při lození na skály vyniknou jeho svaly, tudíž jde o ideální roli. Příběh je takový pěkně schematický, aby příliš nemotal hlavičku a divák se mohl věnovat utěšenému akčnímu spádu. Hodně dělá prostředí – ačkoli se ve filmu zas až tolik převratného nestane, prostředí horských velikánů je působivé. Tvůrcům se navíc podařilo stvořit padoucha tak negativního, že už to snad dál ani nejde (ta parafráze Stalina je opravdu vrchol!), a tak se divák těší na tu nutnou chvíli, kdy John Lithgow zaslouženě odejde na horu nejvyšší, z níž už není návratu. Cliffhanger je hodně slušná akční rutina, které hvězdičku navíc přinášejí právě hory. Horolezec by zaplakal, divák toužící po nenáročné zábavě odměřeně tleská.(27.5.2004)