• Francie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Itálie / Francie, 1993, 110 min

Skal a sněhem divočinou, hladový a roztrhán, s cepínem v ruce a s ohněm v srdci (takže se může směle vykašlat na teplé oblečení) uhání vpřed Sylvester Stallone za další bandou vyvrhelů, která potřebuje ukázat, zač je toho pěst. Sama o sobě debilita popírající všechny zásady přežití v horách i zdravého rozumu, celkově ale docela zábava a zcela jistě jeden z těch lepších filmů se Stallonem, které jsem viděla (viděla jsem tři a nevím, zda to číslo zvětším), který mě v pauzách mezi záchvaty smíchu z představ, jak by dopadl ten, kdo by se pokoušel některé Sylvestrovy kousky zrealizovat, dokázal občas i napnout a chvilkami přesvědčit, že pokud existuje frajer, kterému můžou být takové malichernosti jako zásada tří opěrných bodů zcela ukradené, mohl by možná vypadat i takhle. Ale doufám, že nevypadá. P.S. Tak jsem to číslo tři zvětšila. Chyba.(19.3.2008)

Skvělá atmosféra devadesátek a parádní prostředí zasněžených hor, které se svou netradičností pokouší o to, aby film nebyl označen jen jako horší kopie Smrtonosné pasti (2). Styčných bodů mají totiž několik, nejvíc vynikne samozřejmě to, že charismatický hlavní hrdina likviduje záporáky postupně chytrou partyzánskou válkou. Ano, je to tak, Stallone zde své svaly využije snad jen k horolezectví, jinak je to téměř obyčejný muž. Prožitek je o to intenzivnější a záporaci s už tak ďábelským plánem působí hrozivěji. Obzvláště chválím vyrovnané tempo a takřka nulová hluchá místa, na druhou stranu by si film zasloužil, právě po vzoru Smrtonosných pastí, zvýšit realističnost na maximum a přidat Slyovým protiútokům ještě více sofistikovanosti. 8/10(4.10.2013)

Slušný akčňák, na kterém kromě zajímavého námětu zaujme překrásné prostředí hor, ve kterém se příběh odehrává. Akční scény jsou na velmi vysoké úrovni což jen dokazují nominace na Oscary a některé z nich jsou nezapomenutelné (lezení přes údolí na lani, Stallone pod ledem). Obsazení Johna Lithgowa do role záporáka byla trefa do černého. Sylvester Stallone tímto filmem a Demolition manem potvrdil svůj comeback po sérii neúspěšných snímků.......(9.3.2008)

• - Natáčení filmu bylo pro Stallona výzvou, protože se, jak sám řekl, bojí výšek. (camper)

• - Děj filmu se sice odehrává za velkou louží, nejspíš ve Skalistých horách, ale filmaři vzali zavděk prostředím italských Dolomitů. A po jejich odjezdu si vykoledovali značně nelichotivé hodnocení místních usedlíků, kteří "bordel" po nich likvidovali několik týdnů. (Robbi)

• - Ron Kauk, další dvojník Sylvestra Stalloneho, byl nucen přibrat. Ve dne v noci jedl potraviny bohaté na sacharidy a hodně posiloval. Zaskakoval rovněž za Janine Turnerovou. (džanik)