• Itálie

Cliffhanger - L'ultima sfida

• Francie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Itálie / Francie, 1993, 110 min

Od samotnýho začátku mě tenhle film pořádně chytil za koule. Sice se neshodnu se Stallonem ohledně oblečení do hor, ale zcela se s ním shodnu, jak by měl takový pobyt na čistým horským vzdoušku vypadat. Sly nám nabízi báječnou alternativu trávení volného času na horách. Kdepak lyže nebo snowboard a goretex oblečení. Hezky šedivý tričko, katě od vitnemaců, bouchačky, kufry s prachama, helikoptéry, rány rukama, rány nohama, rány hlavama, skoky ze skály, skoky na skály, skoky do skály.....zkrátka pořádně si tu dovolenou užít, a ne stát trapné fronty na vleky, fronty na groky, fronty na parkování, fronty na ubytování a fronty na sraní.(2.11.2007)

rozpočet : $70 million tržby celosvetovo : $255,000,211(24.12.2006)

asi jediný akčňák se Stallonem, který má jakeš takeš hlavu a patu a dá se na něj tudíž celkem koukat.(9.6.2006)

Ani po těch pár letech co jsem tenhle film viděl poprvé neztratil nic ze svého kouzla. Renny Harlin v plné síle ukazuje, jám má vypadat pořádný akční film, který chce udržet diváka v permanentním napětí od začátku dokonce. Záporáci sice nejsou nijak výrazní, ale díky skvěle napsanému scénáři to ani tak nevadí. Je z nich jasně cítit po čem jdou a všechno ostatní je tak trochu mimo, nezáleží na tom. Hlavní postavy jsou sympatické přesně tak jak by měli být a zároveň se jim daří být vždy na těch správným místěch. Celé dvě hodiny je děj brutálně nadupaný a je stále se na co dívat, neboť stále o něco jde. Nebezpečí tady nehrozí pouze od nebezpečných teroristů, ale také od přírody, která za nimi příliš nezaostává, o co se nepostará mráz, to s radostí dokončí gravitace. A hlavně se nedočkáme oblíbeného nekonečně natahovaného konce, i když i tentokrát příběh nekončí v tu chvíli, kdy by se mohlo hrdinům zdát - divák však moc dobře ví co se děje, tvůrci před ním namají co tajit, a tak to má být. Musím se přiznat, že ve scéně kdy se Sylvester Stallone bez bundy potýká s ukrutnou okolní zimou, mi běhal slušný mráz po zádech. Skvělá práce, jen škoda, že pro podobné filmy musíme sahat do filmotéky a nového přírustku se již nejspíš nedočkáme.(24.11.2007)

Jeden z tech lepsich Harlinovo filmu a Stalloneho nadprumer, sice to je porad jen takovy akcni becko, ale zatracene zabavny a napinavy. Presunout klasickou zapletku o lupicich a hrdinovi do hor byl totiz naprosto perfektni napad a co film ztraci na nedostatku prestrelek, bitek a podobne, to hodne vynahrazujou sceny v horach, ktery jsou natoceny fakt solidne a cely to je diky tomu hodne napinavy. Navic je tu Stallone fakt slusnej a Lithgow jako zaporak nezklame nikdy. Slusna zabava.(20.12.2007)

• - Věnováno Wolfgangu Güllichovi, horolezeckému dablérovi Sylvestra Stalloneho, který zahynul při autonehodě krátce po skončení natáčení. (džanik)

• - Angažováno bylo 31 horolezců. (džanik)

• - Simon Crane, kaskadér, který se ve vzduchu přesunul po laně mezi letadly, se ve skutečnosti do druhého letadla nemohl dostat, ale zručným střihem se dosáhlo zdání, že se mu to podařilo. (džanik)