Pustina (TV seriál)

Wasteland

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x56 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Jan Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastásia Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn

Temná depresivní detektivka, která si získala mou pozornost hned pilotem. Napětí, atmosféra nebo prostředí opravdu fantastické. Herecké výkony na český snímek hodně vysoko a chválím hlavně tři strůjce tohoto představení a to Jan Cina, Jaroslav Dušek a Leoš Noha! Práce s kamerou byla fantazie, tohle nezvládne jen tak někdo a pokud se k tomu přidá skvělý střih, tak není o čem. Depresivní hudbu v uších uslyším ještě dlouho. Jako poslední vychválím dvojici režisérů ač jeden měl mírně navrch. Pokud přemýšlíte o tomto seriálu, tak neváhejte ani minutu. Najdeme pár slabších míst, ale to je jen detail v hromadě kladů.(4.1.2017)

Zpustošená krajina, drogy, prostitutky, vesničtí burani, sígři z polepšovny, nepřizpůsobiví spoluobčané, zoufalství, beznaděj - prostě severní Čechy jak vyšité. Český počin roku, a už teď je jasné, že Štěpán Hulík u nás nemá konkurenci (sorry Štefane:) Výtku bych měl jen k několika křečovitým cliffhangerům (závěr dílu "Něco jsme našli!", začátek dalšího dílu: "to je jen prase, hledáme dál", závěr dílu: "Tady čouhaj nohy", začátek dalšího dílu: "To je jen nějaká štětka") a k tomu, že Hulík ve snaze, aby vraha uhodlo co nejméně lidí, udělal vraha z úplně bezvýznamné postavy, jejíž čas na obrazovce byl do sedmého dílu celkem asi tak dvě minuty a pamatoval jsem si jen jednu(!) scénu, a místo toho nastrkal do seriálu spoustu falešných stop ve formě chovanců z polepšovny, kterážto linka pak vyšuměla do ztracena.___ Dušek je strašně odpornej, respect.(15.12.2016)

Než k seriálu usednete, je třeba zajít do lékárny a vybavit se antidepresivy. Když skončí, je třeba zajít tam znovu, protože jste si jich určitě nekoupili dost. Když dům, tak burda, když nebe, tak šedivé, když cesta, tak bláto, když člověk, tak parchant, anebo marod... A na konci deus ex machina. Ne, nesdílím zdejší nadšení. Je to lepší než Ordinka, je to možná nadprůměrné, ale jen na české poměry. Kam to zřejmě chtělo dosáhnout, to podle mne nedosáhlo.(1.1.2017)

Depresivní a nepříjemné na sledování, ale vynikající. Je až s podivem, když se člověk podívá na současnou seriálovou, českou produkci, že i v našich končinách, může vzniknout něco, co funguje po všech směrech, od kamery, herce, scénář až po režii. Škoda jen mírně kolísavé kvality jednotlivých dílů.(8.3.2017)

Konečně jsme se dočkali (ryze) českého dramatického seriálu světové úrovně. Výborní herci (nejvíc utkví ústřední Dušek a Stivínová, ale pochvalu zaslouží snad úplně všichni), velmi dobrý scénář (Štěpán Hulík sebevědomě roste v nejlepšího současného tuzemského scénáristu) a bezchybná řemeslná stránka (bezútěšná atmosféra severních Čech je vystižena vskutku dokonale). Temná krimi, emočně vypjaté psychologické rodinné drama, ostrá sociální kritika (viz brilantní scény z pasťáku, ghett apod.)... Tím vším je Pustina - jeden z nejlepších českých seriálů, které kdy vznikly. 90 %(29.12.2016)

• - Policisté chodí ještě ve starých uniformách, které se vyřazovaly v roce 2012. (thomasnikrs)

• - Jan Cina (Lukáš Vašíček) získal řidičský průkaz jen krátce před natáčením. Ve filmu pak závodil v automobilu. (salahadin)

• - Spoiler: Když Hanka (Zuzana Stivínová) vjede autem do jezírka, při záběru z vrchu svítí měsíc z pravé strany, to je ze strany spolujezdce. Když však z auta vystupuje, svítí měsíc z levé strany. Při detailu, když už vychází z vody, svítí měsíc opět z pravé strany. (J.Cobra)