Učitelka Samantha Caineová byla před osmi lety nalezena na pláži u New Jersey a nepamatuje si nic ze své minulosti. Má osmiletou dceru Caitlin, hodného přítele a najala soukromého detektiva Mitche Hennessyho, aby pátral po její minulosti. Poté, co se objeví v televizi ve vánočním průvodu, je přepadena mužem, který s ní má nevyřízené účty. V ohrožení života ho však ke svému překvapení profesionálně zabije. Ve stejnou dobu objeví Mitch stopu a Samantha najde ve dvojitém dnu svého starého kufru pušku pro odstřelovače. Při dalším pokusu o její zavraždění opět zcela profesionálně zlikviduje útočníky a zachrání sebe i Mitche. Od muže, který tvrdí, že byl její instruktor, se dozví, že se jmenuje Charly Baltimoreová a byla elitní vládní agentkou a nájemnou vražedkyní. Doba se však změnila a pro nové zájmy svých zaměstnavatelů se stala hrozbou. Jenže zabít ji není tak snadné, a proto vrazi unesou její dcerku. Charly je odhodlána zachránit ji a přitom odhalí, že měla být odstraněna. Stojí totiž v cestě zrůdnému plánu, kterým by její pronásledovatelé vydělali miliardy za cenu smrti tisíců nevinných lidí. Aby plán překazila a zachránila dceru, rozpoutá s pomocí Mitche malou soukromou válku. (TV Nova)

Anderton

Tento film je obvykle našimi komerčnými televíziami vysielaný neskôr večer cez víkendy, čo môže spôsobiť, že bude mať na vás účinok, aký deklaruje jeho názov. Ak ho idete pozerať unavení, budete pri ňom pomaly zaspávať. Harlinovi sa solídnemu Blackovmu scenáru nepodarilo dodať potrebnú atmosféru, a to aj napriek výraznej Geene v hlavnej úlohe. Pôsobí to mierne televízne a rozpačité tržby naznačujú, že v kine mali tento pocit aj diváci. ()

tron

"Z toľkej intimity sa vzruším." V polovici 90. rokov si Renny Harlin po sérii hitov (Smrtonosná pasca 2, Nočná mora z Elm Street 5, Cliffhanger) povedal, že je výborný nápad urobiť akčnú hviezdu zo svojej manželky Geeny Davis. Nakrútil s ňou Ostrov hrdlorezov, megaprepadák, jeden z najväčších desaťročia, ktorý zruinoval dovtedy úspešné štúdio Carolco. Zostáva záhadou, že im o rok neskôr dal niekto takmer 70 miliónov na nový akčný film. Nevyšlo to ani po druhý raz, o 2 roky neskôr sa rozviedli a odvtedy sú obaja, čo sa filmov týka, česť výnimkám v temnom tuneli bez konca. Dlhý bozk na dobrú noc sa môže pochváliť scenárom legendárneho Shanea Blacka (Smrtonosná zbraň, Posledný skaut), ktorý bol vtedy tak v kurze, že si mohol dovoliť vypýtať za scenár 4 milióny dolárov a dali mu ich. No hoci je scenár fakt šikovný (v jednej scéne sa hrdinka zmení na krasokorčuliarku, aby dohnala autá), originálny (špičkový zabijak ženského pohlavia sa po amnézii zmení na poslušnú paničku v domácnosti, ale len do chvíle, kým si ju temná minulosť opäť nenájde) a obsahuje zapamätania hodné okamihy (príprava večere), nikdy ma nebavil a dosť ma nudil. Stopáž je smrtiaca, akcie je prekvapivo málo (a je pravdupovediac ťažkopádna), medzi Geenou a Samuelom L. Jacksonom to neiskrí a inak schopní herci vo vedľajších úlohách (Brian Cox, David Morse) si týmto tu do svojich filmografií práve najvydarenejšie výkony určite nepripísali. Prestrelené a pritom nezáživné. Mimochodom, Black do scenára pôvodne napísal, že sa spolu Geena Davis a Jackson vyspia, s tým ale herec nesúhlasil, nehodilo sa mu to do takto nastaveného príbehu a tak mu napokon dali za pravdu. Zmena nastala i na konci, kedy Jackson nielenže mal zomrieť, ale aj zomrel. Pri testovacom premietaní sa však publikum búrilo s hláškou, že Sam Jackson predsa nemôže zomrieť. A tak Harlin narýchlo dotočil nový záver, v ktorom postava prežila. Film v kinách nezaznamenal bohvieaký komerčný úspech. Kým režisér to dával za vinu rasizmu, sám Jackson si (ne)prekvapivo myslel, že sa stala chyba skôr pri marketingu, kde sa štúdio v oslovovaní potenciálneho diváka zameralo viac na mužského diváka a nie na ženy, ktoré by si pritom určite rady v kine pozreli film o "silnej žene". ()

genetique

Na čistokrvnú akciu dosť nešťastný, neúderný a sterilný názov, ktorý mnoho nepovie a mnohých možno odradí. Predsa len vždy viac zaujme dvojslovný, energický názov, ktorý má gule. Smrtonosná pasca, Smrtonosná zbraň, Maximálne riziko a mnoho iných dávajú názvu filmu šťavu. Odhliadnuc od tohto marketingového prešľapu sa ale naozaj je na čo pozerať. Blackov scenár je vo svojej podstate pomerne jednoduchý a v ňom nebudete hľadať nejaký hlbší zmysel, tak vás možno aj milo prekvapí. Výnimočnosť mu však pripisujem vďaka tomu, že je prešpikovaný tými najzhovädilejšími hláškami. Tie prepožičal L. Jacksonovej postave, čo sa vo finále ukázala ako perfektná voľba - jednu z najobyčajnejších postáv svojej kariéry dokázal premeniť na azda najvtipnejšiu. Geena Davis robila čo mohla a miestami som jej tú premenu milujúcej matky na psychopatického nájomného vraha aj uveril. Takže nezostáva nič iné, len odporučiť Harlinov posledný skvelý, akciou nabitý film, ktorý si určite zaslúžil pokračovanie. Na druhej strane vďaka-bohu, že k jeho realizácii nikdy nedošlo. 85%. ()

B!shop

Nechapu to nizky hodnoceni, me tohle prislo jako jeden z nej filmu Harlina. Na akcni film tu je paradni pribeh, sice nic vylozene originalniho, ale jelikoz tu je hlavni hrdinka zenska, tak je to dostatecne zajimavy. Geena Davis hraje navic naprosto skvele a obstoji i v akcnich scenach, zvlast kdyz ma oporu v perfektnim hlaskujicim Jacksonovi. Samotnejch prestrelek by tu sice na dve hodiny mohlo bejt vic, ale film nenudi a kdyz uz tu naka je, tak fakt stoji za to. Podle me perfektni akcni film. ()

Torision

Boží akční nadvěcná záležitost na odpočinutí, která mě bavila od začátku do konce a další důkaz toho, že nejlepší akční filmy se vyráběly v USA v desadesátkách. Geenu Davis jsem znal jenom jako matku ze Stuarta Littla a v akčním filmu si ji představit nedokázal. Tady sice (hlavně od doby, kdy si začíná pamatovat svoji původní identitu) dost přehrává, ale myslím, že to k celýmu filmu, kterej se očividně nebere za tolik vážně, celkem sedí. Jackson bavil celou dobu a nebyl to zase takovej drsňák, jako si ho pamatujeme. Spousta věcí je tu natočenejch ad absurdum, spousta nelogičností, ale to k tomu holt patří. Bylo to prostě zábavný, akční, chvilkama mysteriózní a skvěle jsem si od toho oddechnul. ()

• Scéna s korčuľovaním mala skončiť tak, že Samantha predviedla dvojitého Axela a následne mala vystreliť ponad svoju prevrátenú hlavu. Geena Davis sa to však nedokázala naučiť predviesť plynulo a ani pokusy dotočiť to na zelenom plátne nedopadli dobre, takže to zo scenára radšej vypustili. (Arsenal83)
  • Kvůli scéně podvodného mučení musel režisér vyzkoušet, jak dlouho vydrží jeho tehdejší manželka Geena Davis pod vodou se zadrženým dechem. Zkoušeli to v jejich soukromé vaně. (POMO)

Smrtonosný skaut Tony Stark?

Smrtonosný skaut Tony Stark?

11.02.2011

Jon Favreau se vykašlal na Iron Mana 3 a raději natočí rodinnou fantasy komedii z Disneylandu Magic Kingdom. On tvrdí, že ho tahle látka naplňuje víc, zlí jazykové mají za to, že se skrblíci z Marvel… (více)

Jack Black je nový Bourne

Jack Black je nový Bourne

04.10.2008

Popřípadě Samantha Caineová, pokud si vzpomínáte na Harlinův Dlouhý polibek na dobrou noc. Ano, i Jack Black se jednoho rána probudí na pláži (aby to mělo větší říz, je to pláž na pobřeží Kuby) a… (více)

Delší polibek a návrat Škorpióna

Delší polibek a návrat Škorpióna

18.06.2007

Z kalných vod Hollywoodu se zcela nečekaně vynořila pokračování dvou áčkově se tvářících béček, která má nejeden uživatel ČSFD na svém seznamu provinilých slastí. I když, u toho prvního se to v… (více)