Dlouhý polibek na dobrou noc

Long Kiss Goodnight, The

Dlhý bozk na dobrú noc

Akční / Thriller / Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1996, 114 min

Akční filmy z 90. let, tohle je pro mě olsschoolová klasika. Myslím tím styl, jinak tenhle film vidím dnes (2010) prvně. Prim hraje jasné uvedení do děje, jednoduchost, přímočarost a spád. Jo, má i svoje mouchy, pár lidí, co se na ně kulky zrovna dvakrát nelepí a zrovna jednoduchost tu je místy na škodu, ale mě tohle provedení ke štěstí stačí. Bývalé agentce-zabijáku se po osmileté amnézi vrátí paměť a začne ukazovat světu, a hlavně těm, kteří ji chtějí odklidit, na jaké všechny kousky nezapomněla, o tom a o Geeně to je! 74%(16.7.2010)

Od režiséra Cliffhangera by jeden čekal trochu míň hluchých míst a více akčních lahůdek jako je třeba výskok z třetího (nebo kolikátého) patra do zamrzlého jezera.(16.6.2002)

Rozpočet $65miliónovTržby USA $33,447,612Tržby Celosvetovo $89,456,761║ Tak akčné nárezy to je to, čo Renny Harlin dokáže najlepšie, len škoda že sa toho stále nedrží a pokúša sa robiť žánre, ktoré potom od neho vyznejú takmer katastrofálne, treba uznať že film má spád aj keď sa nevyrovná jeho najväčším hitom stále je to príjemný akčný film, s dobrým obsadeným. /70%/(27.6.2005)

Shane Black už napsal lepší kousky, ale tohle je taky dost slušný...Proti Davisové nic nenamítám, ale nejlepší je Jackson-ten prostě nezklame.Nikdy!(18.8.2002)

Renny Harlin má už s akciou, snehom a vlastne aj Vianocami bohaté skúsenosti, čo tu naplno zúžitkoval, na scenári sa podieľal samotný Shane Black, ktorému to ide rovnako dobre so zaujímavými akčnými pármi a vznikol z toho jeden z najlepších akčných filmov nielen druhej polovice deväťdesiatych rokov a pre mňa aj najlepší akčný film so ženskou hlavnou hrdinkou. Zápletka o žene, ktorá stratila pamäť a tak si nepamätá nič zo svojej minulosti, ale postupne ju odkrýva a uvedomuje si, že bola špičkovou vládnou agentkou a zabijakom ešte v tomto období nebola až tak používaná, ako v nasledujúcich rokoch a tak to pôsobilo aj trochu originálne. Prvá polovica sa očakávane nesie v takom pokojnejšom štýle, kedy je prvoradý dej a nejaké tie zvraty, ktoré ale aj tak moc neprekvapia, keďže všetko má očakávane podporiť nasledujúce dynamickejšie dianie, ale aj tak sa na to pozerá veľmi dobre a akcia je ideálne postupne dávkovaná. Ale v druhej polovici, kedy sa už všetko vyjasní ide úroveň filmu ešte podstatne vyššie, celý ten nápad s fingovaným teroristickým útokom sa mi veľmi páči a zápletku to príjemne osvieži, no a hlavná hrdinka konečne radikálne zmení svoj imidž z obyčajnej ženy na takmer dokonalého zabijaka a už ide po všetkých, ktorí ju chceli dostať a to všetko vo výbornom žánrovom prevedení, kedy jedna vydarená situácia strieda druhú. Po akčnej stránke si tu nemôžem sťažovať, je perfektne natočená, rozmanitá, v skvelo zvolených lokáciách a aj slušne drsná, toto sú jednoducho deväťdesiate roky v plnej sile. A navyše po celý čas ich štýl a úroveň len graduje, takže z tých najkomornejších sekvencií sa postupne stáva čoraz veľkolepejšia udalosť. Ako vo väčšine filmoch tohto typu, súboje sú až na poslednom mieste, takže ich je málo a ani kvalitou moc neoslnia, ale s tým nemám problém, nemusia byť všade najdôležitejšie, inak všetky tie prestrelky, naháňačky a explózie sú výborné. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, skvelé finále na moste s kamiónom s vrtuľníkom, ktoré tu vytvárajú zaujímavú kulisu, celá čas v zločineckom sídle, štýlová streľba na korčuliach, mňa tu akcia veľmi bavila. Obsadeniu tiež nemám čo vytknúť, Geena Davis to zvládla až prekvapivo dobre, nielen slušnú mamičku z prvej polovice, ale hlavne toho štýlového zabijaka z druhej, kedy z nej ide rešpekt, dopĺňa ju výborný Samuel L. Jackson, pričom tie ich dialógy a hlášky je radosť počúvať, toto vie Shane Black perfektne. K tomu až prekvapivo vydarený záporák Craig Bierko, ktorého si pritom pamätám z úplne iných úloh, ale toto mu skvelo sadlo a plno zaujímavých vedľajších postáv, ako Brian Cox, David Morse alebo aj rodina hlavnej hrdinky. Takže priznám sa, že ma dosť prekvapuje, že sa práve Dlhý bozk na dobrú noc nestal kultovou klasikou, podľa mňa je podstatne lepší, než väčšina podobných a slávnejších filmov. Ale to je teraz jedno, ja si to užívam pri každom pozeraní a nebolo ich teda málo. A keby bol celý film ako druhá polovica, plné hodnotenie by bolo samozrejmosťou. 83%(7.4.2012)

• - Píseň Deana Martina "Let it snow, let it snow, let it snow", kterou v tomto filmu slyšíme ze Samanthina autorádia, použil režisér také v závěrečných titulcích jeho Smrtonosné pasti 2. (POMO)

• - Při rvačce, která se odehrává okolo 99. minuty, je Charlie (Geena Davis) zraněna na pravém boku. Když si však později ránu prohlíží, má sřám na boku levém. (Terva)

• - Kvůli scéně podvodného mučení musel režisér vyzkoušet, jak dlouho vydrží jeho tehdejší manželka Geena Davis pod vodou se zadrženým dechem. Zkoušeli to v jejich soukromé vaně. (POMO)