Dlouhý polibek na dobrou noc

The Long Kiss Goodnight

Dlhý bozk na dobrú noc

Akční / Thriller / Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1996, 114 min

"ŘEKNU TI JEDEN PŘÍBĚH. GRINCH, TO BYL TAKOVEJ NECHUTNEJ HAJZL..." Do třetice všeho zasněženého a akčního, řekl si po SMRTONOSNÉ PASTI 2 a CLIFFHANGEROVI Renny Harlin. Jak je u scénářů Shanea Blacka zvykem, i tenhle (za který si vyjednal rekordních 3,5 milionu) má nápadů a hlášek na deset filmů a jedna silná scéna v něm střídá druhou. A jak je zvykem u Harlina, o akci není nouze, je na vysoké úrovni a skok do zamrzlého jezera, Geenu střílející při jízdě na bruslích nebo infernální finále si člověk zapamatuje. Jenže je to celé moc přitažené za vlasy a ryze béčkové a casting taky nebyl z nejšťastnějších. Samozřejmě nemám na mysli Samuela L. Jacksona, ten je přesně tam, kde má být a klidně by si zasloužil, aby mu Black napsal vlastního SKAUTA. Craig Bierko v hlavní záporné roli je ale tragéd a Geeně Davisové sice sluší předměstská učitelka a ženuška, ale jako poněkud mužatkovitou akční hrdinku ji člověk přijímá s rozpaky, obzvlášť pak celou pokrytou krví. "TY MÁŠ MOC HEZKOU POSTAVU, ALE TU JEJÍ VIDÍŠ I ZA ROHEM A JEŠTĚ SE STIHNEŠ UČESAT."(5.11.2007)

• flanker.27

To už se nedá brát ani jako nechtěná komedie. Ne že by ten základní nápad o fingovaném teroristickém útoku byl vyloženě špatný, ale co z toho vykouzlil Harlinův tým, to snad ani neni možný. Geena Davis navíc vypadá coby drsná agentka ani ne už směšně, prostě jenom trapně. "Vstávej. Jsi malá ufňukaná holka."(9.6.2006)

Renny Harlin sa pokúsil vytvoriť akčňák so ženou zabijačkou. A vzhľadom na dešné pokusy (Elektra, Aeon Flux) to zvládol naozaj dobre. Harlin je majster zimnej akcie a Black majster hlášok, a tu je to pekne vidieť. Obsadenie ani dej mi síce príliš nesadli, ale akčná jazda to bola skvelá...(30.1.2006)

Renny Harlin má už s akciou, snehom a vlastne aj Vianocami bohaté skúsenosti, čo tu naplno zúžitkoval, na scenári sa podieľal samotný Shane Black, ktorému to ide rovnako dobre so zaujímavými akčnými pármi a vznikol z toho jeden z najlepších akčných filmov nielen druhej polovice deväťdesiatych rokov a pre mňa aj najlepší akčný film so ženskou hlavnou hrdinkou. Zápletka o žene, ktorá stratila pamäť a tak si nepamätá nič zo svojej minulosti, ale postupne ju odkrýva a uvedomuje si, že bola špičkovou vládnou agentkou a zabijakom ešte v tomto období nebola až tak používaná, ako v nasledujúcich rokoch a tak to pôsobilo aj trochu originálne. Prvá polovica sa očakávane nesie v takom pokojnejšom štýle, kedy je prvoradý dej a nejaké tie zvraty, ktoré ale aj tak moc neprekvapia, keďže všetko má očakávane podporiť nasledujúce dynamickejšie dianie, ale aj tak sa na to pozerá veľmi dobre a akcia je ideálne postupne dávkovaná. Ale v druhej polovici, kedy sa už všetko vyjasní ide úroveň filmu ešte podstatne vyššie, celý ten nápad s fingovaným teroristickým útokom sa mi veľmi páči a zápletku to príjemne osvieži, no a hlavná hrdinka konečne radikálne zmení svoj imidž z obyčajnej ženy na takmer dokonalého zabijaka a už ide po všetkých, ktorí ju chceli dostať a to všetko vo výbornom žánrovom prevedení, kedy jedna vydarená situácia strieda druhú. Po akčnej stránke si tu nemôžem sťažovať, je perfektne natočená, rozmanitá, v skvelo zvolených lokáciách a aj slušne drsná, toto sú jednoducho deväťdesiate roky v plnej sile. A navyše po celý čas ich štýl a úroveň len graduje, takže z tých najkomornejších sekvencií sa postupne stáva čoraz veľkolepejšia udalosť. Ako vo väčšine filmoch tohto typu, súboje sú až na poslednom mieste, takže ich je málo a ani kvalitou moc neoslnia, ale s tým nemám problém, nemusia byť všade najdôležitejšie, inak všetky tie prestrelky, naháňačky a explózie sú výborné. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, skvelé finále na moste s kamiónom s vrtuľníkom, ktoré tu vytvárajú zaujímavú kulisu, celá čas v zločineckom sídle, štýlová streľba na korčuliach, mňa tu akcia veľmi bavila. Obsadeniu tiež nemám čo vytknúť, Geena Davis to zvládla až prekvapivo dobre, nielen slušnú mamičku z prvej polovice, ale hlavne toho štýlového zabijaka z druhej, kedy z nej ide rešpekt, dopĺňa ju výborný Samuel L. Jackson, pričom tie ich dialógy a hlášky je radosť počúvať, toto vie Shane Black perfektne. K tomu až prekvapivo vydarený záporák Craig Bierko, ktorého si pritom pamätám z úplne iných úloh, ale toto mu skvelo sadlo a plno zaujímavých vedľajších postáv, ako Brian Cox, David Morse alebo aj rodina hlavnej hrdinky. Takže priznám sa, že ma dosť prekvapuje, že sa práve Dlhý bozk na dobrú noc nestal kultovou klasikou, podľa mňa je podstatne lepší, než väčšina podobných a slávnejších filmov. Ale to je teraz jedno, ja si to užívam pri každom pozeraní a nebolo ich teda málo. A keby bol celý film ako druhá polovica, plné hodnotenie by bolo samozrejmosťou. 83%(7.4.2012)

Možná trošku zbytečně dlouhá oddechovka na dobrou noc... ;-) . . . Žel bohu však krom Harlinovy žánrově dobře odvedené rutinně akční práce nic víc... Tak ještě že je ta neděle a blíží se půlnoc. A ani nemusej bejt vánoce... - - - - - (Poprvé viděno před lety na velkém plátně, v repríze oddechnuto 22.3.2009 na tv Prima, komentář zde dobře mnohý - 22.3.2009)(22.3.2009)

• - Průměrná délka záběru ve filmu je 2,9 vteřiny. (POMO)

• - Scenárista Shane Black dostal za scénář honorář 3 miliony dolarů. (POMO)

• - Mitch Hennessy (Samuel L. Jackson) používá zbraně Colt King Cobra ráže .357 Magnum a Heckler & Koch MP5K ráže 9x19mm. (dc125)