Leopardí žena

• slovenský

Leopardia žena

Komedie / Rodinný / Romantický

USA, 1938, 102 min

Není nad to, mít svého leoparda:-) Absurdita na každém rohu? Leopard. Ironie na každém kroku? Leopard. Praštěná dívka v touze po Něm obracející svět vzhůru nohama? Leopard. Roztržitý paleontolog toužící po brontosaurově kosti, který se má brzy oženit? Leopard. Geniální screwball komedie aneb rozkošná válka mezi pohlavími na všech frontách? Leopard. Jsou mu tři roky, miluje psy a píseň I Can't Give You Anything But Love, Baby... P.S. Nekoukejte na dabing. Nikdy. Za žádných okolností.(8.7.2007)

Katharine Hepburn v nejlepší roli, ať si říká kdo chce co chce. Nádherně zahraná přeměna Caryho Granta z nešikovného, nesmělého a trošku potrhlého vědátora na toho ironizujícího chlapíka, kterému už je všechno jedno.(5.3.2009)

Crazy komedie jak typická pro ameriku oněch let ale my jsme měli v tu dobu stejně nejlepší komedie na světě nemůžu si pomoc. Hlavní role byly obsazeny myslím si že dobře, typický potrhlý ale hlavně vůbec nepraktický a paličatý hrdina po jehož boku zde stojí realisticky založená ale hlavně cílevědomá žena-excentička-dnes bychom řekli třeba kariéristka jako jeho dobrá kamarádka..Film je nabit typickým americkým drsným humorem, všemožnými bláznivými situacemi, různými omyly ale především jiskřivými dialogy a gesty..Divák má však po chvilce problém se vůbec v ději a v té ohromné spletitosti různých situací a záměn správně orientovat. Nakonec dávám je za tři, a to za scénu v restauraci a za závěrečnou bláznivou ve vězení. Mnohem více se mi líbila např. Ninotchka nebo Stalo se jedné noci.(13.5.2006)

Tak dobrá, Howard Hawks vstkutku nebyl špatný režisér a dialogy se tentokrát opravdu povedly. Ovšem pozor – tím, co určuje a na čem stojí tato úžasná komedie je souhra ústředního dua, (skoro) o ničem dalším to není. Neumím si představit lepší pár pro bláznivou komedii než je Katharine Hepburn a Cary Grant (ano, Příběh z Filadelfie obdivuji srovnatelně). Živelná, kousavě emancipovaná a podivně neodolatelná Hepburn vedle sebe potřebovala právě takového elegantního šviháka, mistra jedovatých poznámek a vkusného humoru. Cary Grant je zde pravda trochu ve vleku okolních peripetií a jeho hitchcockovské role jsou mi bližší, ale vynahradil si to za dva roky právě Příběhem z Filadelfie. Na Leopardí ženě budu vždycky obdivovat schopnost jít za hranu, umět diváka překvapit až do poslední chvíle a neohlížet se na normy a konvence (brzdou je do jisté míry vkus, ale to mi určitě nevadí). Dokonce i dnes mám pocit, že srovnatelná nezkrotnost je u bláznivých komedií celkem vzácná. P.S. - první zlédnutí životní zážitek, z dalšími ale klesá jen minimálně.(26.2.2010)

• NinadeL

Průměrné hodnocení by bylo jen snahou být součástí davu, ale tohle je jen další předimenzovaná hyper crazy komedie, kterých se v Hollywoodu svého času točilo tuny, přičemž některé se po čase začaly považovat za něco víc a jiné nadále zůstávající mezi neidentifikovatelnou množinou produktů své doby. Na znovu objevení Leopardí ženy mělo určitě vliv vyzdvihnutí "té kvalitní" Katherine Hepburn mezi klasičky století. Na můj vkus jsou zdejší hrátky jen jedněmi z mnoha, navíc nepůsobícími nijak mile, svěže nebo snad dokonce vtipně. Zkusila jsem dabing i originál, jedno mizernější než druhé. A pokud máte pořád pocit, že existuje rovnítko mezi americkou a českou crazy pouze v podobě Leopardky a Evy, zamyslete se nad tím, že z Leopardí ženy čerpá minimálně Eva tropí hlouposti stejnou měrou jako Roztomilý člověk. Ale nejlepší bude, pokud rovnou zkusíte Milování zakázáno (1938), film, jehož crazy komika není tvořena za pomoci pomateného děvčete v hlavní roli, ale je pevně ukotvena na ramenou celého ensemblu přirozeně plynoucí komiky kontrastující s absurdní situací.(12.5.2012)

• - Scenárista bol požiadaný, aby písal úlohu na telo priamo pre Katharine Hepburn. (classic)

• - Herečka Katharine Hepburn potrebovala špeciálneho kabaretného trénera, Waltera Catletta, ktorý jej predohrával Grantove repliky a tlačil ju k tomu, aby vystupovala prirodzene. Za dobrú prácu ho vo filme obsadili do úlohy zmäteného šéfa polície v záverečných scénach. (classic)

• - Leopardi jsou ve filmu dva. Ochočeného leoparda Baby i toho zlého, co uteče z cirkusu, ale hrálo jedno zvíře. (Hans.)