Jak vyrobit vraha

• USA Making a Murderer

Série(2) / Epizody(20)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali. (Netflix)

Cedr

Nadmíru poutavě prezentovaný dokument. Nahlédnutí do policejního a soudního systému USA je opravdu "kouzelné". Making a Murderer krom jiného i nechtěně zamává s veškerou detektivní a především soudní fikcí, neboť to co by tradičně bylo rozcupováno jako "hloupé, okaté, naivní a těžce nerealistické" se podle všeho vlastně v reálu běžně děje. Aspoň tedy ve Wisconsinu. Po vynikajících a (v dvojím slova smyslu) neuvěřitelných úvodních dílech posledních pár epizod divácky bohužel trochu ztrácí dech dech. Neodvážím si hrát na gaučového detektiva a vyslovovat nějaké závěry, ale i kdyby dokument byl sebevíc účelně jednostranný, tak nelze než nevěřícně kroutit hlavou co se vše může stát. ()

mclenin

Strhujúce, znepokojivé, silné !!! Nehodnotí, neposudzuje, nekomentuje. Zobrazuje, poukazuje, konštatuje. Názor nech si každý spraví sám. Pre mňa zrejme najlepší krimi dokument, ktorý som doposiaľ videl /ever/, o to viac, že sa jedná o reálnu udalosť, nie o film podľa skutočných udalostí. - MOŽNÝ SPOILER - Niekoľkokrát som sa pristihol pri myšlienke, že niečo také je možné snáď len vo filme, či v seriáli, prosto vo fiktívnom svete, kde diváka po nervydrásajúcom príbehu čaká aspoň nejaký happy end, ale nie, nie ... welcome to real life. Emočne zdrcujúce ! ()

Abes

Yea? Yea. Zajímavý případ, bezmoc, fušérství. Chování některých zainteresovaných je opravdu na pováženou. Obě řady jsem dal během deseti dní, nic jiného jsem vlastně nesledoval ani nečetl, takže jsem byl případem pohlcen. Nebylo to vůbec příjemné, podobné pocity jsem měl naposledy při četbě Pamětí kata Mydláře, permanentní přemýšlení o mrzačení, potažmo o smrti není zdravé. Knihu jsem v polovině dokázal na půl roku odložit, MaM jsem dokoukat musel. Je to otrava, že tvůrci v zájmu stupňování napětí nesypou informace chronologicky, tak jak je z přítomných získají. To se pak začátkem sedmého dílu vracíme k závěru rozhovoru rodičů, který nám dali někde v díle třetím. Na konci některých dílů se obhajoba dostane na koně, je patrný zásadní zlom ale v díle následujícím není o daném zlomu ani zmínka. (předvolání Lenna, kompromitováni Colborna skrze SPZ, napíchnutá ampule). Přes jednostrannost, manipulaci, podsouvání jen těch vhodných důkazů musím dílko netflixu hodnotit absolutně. Unpopular opinion Příkláním se k tomu, že to Avery udělal a Brendan se do toho nějakým způsobem namočil. Neustálé změny ve výpovědich rodinných příslušníků jsou jen snahou dostat je ven, či projevem třenic v rodině. Co si budem povídat, Averyovic tímto procesem přišli o kopu peněz. Na druhou stranu je neoddiskutovatelné, že si bezpečnostní složky nějaké důkazy upravily. Brendanovo apatické chování může být projevem určité míry psychopatie, nepřekvapilo by mě kdyby jeho IQ mělo tři cifry, podceňovaní vlastní osoby, například úmyslným znehodnocením svých IQ testů není neobvyklé. Vypočítavost, selektivní inteligence. 2. řada Ke konci první řady jsem v duši Averyho právníkům tleskal, říkal jsem si, že udělali maximum, získali několik usvědčujících důkazů, několik jich zpochybnili. To mi je ale po nástupu Kathleen T. Zellner zklamání, a já je tak miloval, množství zásadních informací se kterými přichází je odzbrojující. Ze začátku se zdá opravdu jistá v kramflecích, poukazuje na nesrovnalosti, pochybení původních obhájců, k paralelnímu případu Dasseyho má také co říct. ALE ve chvíli, kdy začne případ rekonstruovat přecházíme do hypotetických rovin, hodných naivního divadla. Snaha ukázat prstem na možného pachatele si jiné označení nezaslouží. Další slabinou jsou její experti, sama ve zkratce uzná že jeden test ji stojí 20k dolarů, za ty prachy jí vysloužilci přece odkývaj cokoli. Do očí bijící je především testování mimo laboratorní podmínky. Například balistické testy v polích, na skládacím stolku z Wallmartu, expert střílí "odboku", test doprovází slovy "takhle nějak by to mohlo být, kost v tomto místě by měla být podobná té v lidské lebce". Žádná fixace zbraně, nastavení exaktního úhlu vůči cíli, lidskou tkáň simulují kusem té zvířecí. Podle mě jsou právě laboratorní podmínky pro obhajobu tím zásadním, díky nim mohli přijít na další nesoulady ve vyšetřování. Poskoci Zellnerové se tváří jako obrovský tým, ale nejsou schopni zajistit exaktní výsledky. Obdobně působí tým Laury Nirider, enormní přípravy, debaty, simulace procesu habeas ve výsledku končí rozkoktáním a zajíkáním se při první konfrontaci se soudcem Hamiltonem u federálního soudu. Na druhou stranu, to jejich skákání do řeči, snaha přerušit odpověď Laury, nebylo úplně férovou metodou, pravda. Avery o chlebu a vodě Po osmnácti letech nespravedlnosti Averymu mohlo hrábnout a na just si zaZAvraždil. V lochu mu je dobře, má rád pozornost médií a pošetilých žen. Avery se několik let obhajoval sám ale kdykoli se svou zástupkyní komunikuje, jeho projev je naivní a bez špetky odborných znalostí. Obrázky na "Billově" PC mohly klidně patřit do Brandonovy historie. Ze strany rodiny je tady pak hromada usvědčení a následně hromada krytí. Vidím tam rozpor. Člen rodiny, poškozený dvaceti léty v lochu a tedy možnost získat pár míču? K tomu mi dost sedí poslední telefonát mezi Stevenem, Barb a Scottem. I hate him, he ruined my life. Tahle bunch of rednecks si klidně mohla myslet, že Averyho prachy uvidí, když bude On sám znovu sedět. Je jasné, že policie si některé důkazy pokřivila ku své optice, to samé ale dělá i Zellner. Ale kdo ví, za louží možná opravdu bude stačit jen potutelně pozvedávat obočí a doprovázet to slovem unbelievable. To jsem se vám najednou z ničehonic tak rozpovídal... () (méně) (více)

vyfuk

1. série: Trochu zajímavý způsob toho jak ukázat příběh vraha. Byl jsem zatažen hned několika způsoby, jeden z nich spočíval v tom, že seriál vše dokumentuje do dlouhých deseti dílů, kterou jsem vskutku podrobné, někdy spíše ale až úmorné a jednoduše nudné. To vše se kombinuje do toho, kdy ale stále sledujete jak se vlastně celá tato záležitost vyvine. Zajímavé je, že vlastně do dnes nevíme jaká je pravda. Další věc, která mne nicméně zarazila byla ve stylu zpracování, jelikož nevím jestli já jsem jenom slepý nebo jestli šlo o záměr, ale i když se jedná o seriál z roku 2015, vypadal spíše jako kdyby se točil někdy v 90. letech. Spíše jde i o tom princip, že jednoznačně to vypadalo, že se netočil v roce 2015, ale to by bylo samo o sobě těžké říci. Po tom všem, co je zde za sebou, se člověk stále musí divit. Jsem docela zvědav čemu se bude věnovat "nová" druhá série. 2. série: Druhá série pro mne začala velmi příjemně. Až nečekaně. Člověk se snadno nechal zlákat novou vervou, novými důkazy a podobně. Ony pokusy hokusy docela zafungovaly. Ale co z toho dál? Dramaturgie a zajímavý formát klesá jako IQ voliče SPD po každém prohlášení Okamury. Brzy se tímhle tempem dostaneme do bodu, kdy vidíme nějaké zbytečné paběrkování, záběry Steveho pracujícího otce a jeho matky, která bere prášky a nedokáže už ani chodit. Dobrá, zajímavé... ale k čemu to jako má být. Je to těžká zabijárna času, která má děj natáhnout na deset dílů, aby to mělo "obsah" a tím to končí. Dramaturgie na úrovni letiště Schiphol, kdy se prokazuje a dokazuje, že méně je někdy více. To nic nemění na faktu, že doufám v pokračování příběhu. I když asi ne zrovna ve formě tohoto seriálu. Ale bylo by zajímavé se dozvědět jak to celé jednou dopadne. Když druhá série, která o tom měla být, tak ukázala velké nic. ()

Market179

Wow, já se nestačím divit. Člověk by si býval myslel, že policie a justiční systém tady je proto, aby chránil nevinné, avšak opak je pravdou a tento dokumentární seriál je tomu jen důkazem. Lži, výmysly, neschopnost a neskutečné honění si ega. Tak bych to celé shrnula. Jeden na to kouká a jen se mu vaří krev v žilách. ALE! Má to všechno. Je to napínavé, dramatické, plné zvratů a emocí a hlavně je to REAL. Celý seriál je od začátku až do konce poskládán ze soudních slyšení, autentických nahrávek tel.hovorů, výslechů, včetně fotek důkazů a kompletně všech detailů, dle kterých si divák může poskládat obrázek a utvořit si náhled na celý případ. Za mě skvělá záležitost! ()

• Režisérka Laura Ricciardi využila pri natáčaní tiež skúsenosti zo svojej predošlej kariéry právničky. (WalterIK7)

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku