• Německo

• Francie

Drama / Komedie

USA / Německo / Francie, 2016, 118 min

Poezie všedního dne v Patersonu. Na dialozích založený film. Stereotyp a láska. Nenávistný pes. Po Kafi a cigárech, po Přežijí jen milenci jsem měl z Jarmusche strach - překonat jej se vyplatilo.(18.2.2017)

Svérázná ikona nezávislého filmu a jeden autobusák, který při venčení buldočka každý večer zajde na jedno, v pauzách se pokouší o poezii, respektuje četně se měnící sny potrhlé manželky. Zatíná zuby. Témata se opakují, postavy přicházejí, ale žádné třenice nebo zásadní dialog nepřináší, a zase mizí. Prostě Jarmuschova oblíbená všednost a obyčejnost vyplouvá na povrch na dřeň. Absence děje, minimalismus, dlouhé záběry, ve kterých nepadne ani slovo. Dny jsou jiné, ale zároveň stejné. Ano, mohli jsme to čekat, ale kupříkladu docela podobné Zlomené květiny s obdobným tragikomickým hrdinou měly naopak svůj osobitý humor, který mi tady ve větším měřítku scházel. Nálada snímku místy prostě ubíjející, je mi líto. Zamyšlení ano, ale přiznejme si, že nijak zásadní. Utápíme se v situacích a slovech, které toho až tolik neřeknou. Tohle nemá šanci přežít.(18.2.2017)

Adam Driver is a bus driver in Paterson, New Jersey. Very poetic.(5.1.2017)

• kajas

Rozvláčné tempo mi absolutně nesedlo, středu a čtvrtek jsem tak nějak zaspala, Patersonova "poezie" mě také nechala chladnou. Plusový bodík si ale zaslouží buldoček Marvin.(11.7.2016)

Driver = driver a Poeta. Příjemná jízda Patersonem. 51. KVIFF(14.7.2016)

• - Ve filmu se hovoří o boxerovi Hurricanu Carterovi a o tom, že herec Denzel Washington vypadá jako on. Ve skutečnosti Washington Cartera hrál ve snímku Hurikán v ringu (1999). (D.Moore)

• - Básnici William Carlos Williams a Allen Ginsberg, jejichž jména jsou ve snímku spojena s městem Paterson, se oba skutečně narodili ve státě New Jersey: Ginsberg ve městě Newark, zatímco Williams v Rutherfordu. (luke.red)

• - Píseň, kterou Paterson (Adam Driver) zmíní na konci filmu, je "Swinging on a star", kterou původně nazpíval Bing Crosby v roce 1944. (pushover)