Červená řeka

• slovenský

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Romantika, dobytek, pustina, indiáni, přestřelky, drsnost a tvrdí chlapi v překvapivě výživné směsi, která na své stáří ubíhá opravdu tryskem. Navíc John Wayne tu není jen prvoplánovou postavičkou, ale po psychologické stránce velmi hluboce propracovaným honákem se záplavou stinných stránek. Je ironií, že Hawks staví na hlavu klišé o správných kovbojích už v době jejich zlatého věku.(17.9.2007)

Nikdy jsem si nemyslel, že během stěhování dobytka po USA budu svědkem tak silného příběhu o vztahu dvou mužů. Jelikož, se asi tvůrcům zdálo, že ve filmu je hodně krav a málo žen tak na poslední část filmu tam šoupli i jednu ženskou. Bohužel tím film pohnojili stejně jako dobytek divoký západ během svého přesunu.(14.1.2007)

Parádny dobrodružný western o skutočných kovbojoch, v ktorom si Wayne strihol netradične zápornú postavu arogantného, tvrdohlavého a surového chovateľa dobytka.(22.11.2013)

Western, který stojí za to. Má hlubší myšlenku, excelentní výkon Johna Waynea, slavný film, od začátku až do konce se něco děje. Výborně vystižena proměna Dunstona (J. Wayne), ze kterého se postupem cesty do Missouri stává ješitný tyran, jenž nepřipustí jiný názor než svůj, ba dokonce se chystá vystřelit na každého honáka, který nesdílí jeho názor... V průběhu filmu to vypadalo na zcela jiný konec, než kterého jsem se dočkal, ovšem mohu říct, že mé divácké srdce potěšil - dnešní westerny jsou proti tomuto lahodnému vonícímu pressu jako klasický "kafáč" turka.(27.1.2007)

Mne sa ten zaver pacil(asi ako jedinej,heh:))....vyborny western s vybornymi hercami (moj oblubeny Monty Clift), pri ktorom som sa nenudila ani minutku.(14.1.2007)