Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,012,000Tržby Celosvetovo $-(19.4.2009)

NFR 1990, Oscar 2 nominace: Střih, Námět(2.4.2004)

Mne sa ten zaver pacil(asi ako jedinej,heh:))....vyborny western s vybornymi hercami (moj oblubeny Monty Clift), pri ktorom som sa nenudila ani minutku.(14.1.2007)

Western, který stojí za to. Má hlubší myšlenku, excelentní výkon Johna Waynea, slavný film, od začátku až do konce se něco děje. Výborně vystižena proměna Dunstona (J. Wayne), ze kterého se postupem cesty do Missouri stává ješitný tyran, jenž nepřipustí jiný názor než svůj, ba dokonce se chystá vystřelit na každého honáka, který nesdílí jeho názor... V průběhu filmu to vypadalo na zcela jiný konec, než kterého jsem se dočkal, ovšem mohu říct, že mé divácké srdce potěšil - dnešní westerny jsou proti tomuto lahodnému vonícímu pressu jako klasický "kafáč" turka.(27.1.2007)

Čekat od Hawkse neidealistický závěr je dost naivní ( voz El Dorado, Rio Bravo ), on to vždycky v závěru rychle sfoukne,ale člověk si zvykne. Jinak se ale jedná o nečekaně realistický biják s příjemně nejednoznačným Johnem Waynem a typickou Hawksovskou rekvizitou Walterem Brennanem. Ale ta baba ke konci tam je opravdu hloupě vsazená.(15.1.2007)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Chsiholm Trail", který napsal Borden Chase. (Hans.)

• - Film se dotočil v roce 1946, ale premiéra přišla až za dva roky, z části kvůli právním problémům s Howardem Hughesem, který tvrdil, že je snímek stejný jako film Psanec (1943). (facojurka)

• - Po dokončení filmu dal Howard Hawks Johnu Waynovi přezku k opasku s logem Červené řeky a Wayne tuto přezku nosí později ve filmu El Dorado. (facojurka)