poster

Červená řeka

 • USA

  Red River

 • Slovensko

  Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

 • Rob Roy
  ****

  Čekat od Hawkse neidealistický závěr je dost naivní ( voz El Dorado, Rio Bravo ), on to vždycky v závěru rychle sfoukne,ale člověk si zvykne. Jinak se ale jedná o nečekaně realistický biják s příjemně nejednoznačným Johnem Waynem a typickou Hawksovskou rekvizitou Walterem Brennanem. Ale ta baba ke konci tam je opravdu hloupě vsazená.(15.1.2007)

 • burina
  *****

  Mne sa ten zaver pacil(asi ako jedinej,heh:))....vyborny western s vybornymi hercami (moj oblubeny Monty Clift), pri ktorom som sa nenudila ani minutku.(14.1.2007)

 • Jossie
  ***

  Na to jak starý western to je, mi přišel celou dobu dost dobrý. John Wayne jako muž, který šel tvrdohlavě za svým cílem, vybudovat největší stádo v celém texasu a Montgomery Clift jako chlapec, kterého kdysi našel a za ta léta mu přirostl k srdci jako syn. Ale ten konec mi dokonale pokazil dojem. Z drsného westernu se stal velmi dojemný film a mně to tam opravdu vadilo.(2.6.2007)

 • Slarque
  *****

  Legendární western zaujme kromě množství dobytčího komparzu také přehledně rozvrženým střetnutím dvou mužů pevných zásad. K tomu občasné přestřelky, útok Indiánů, úprk splašeného stáda – zkrátka kovbojka se vším všudy.(30.10.2015)

 • dopitak
  ****

  Srovnání remaku s originálem: Waynův western je tvrdší, chybí v něm užvaněnost, Dunson si půdu nekoupil, ale zabral ji mexickému zbohatlíkovi, který svůj majetek ovládá až odněkud zpoza Rio Grande. Hned na počátku přišel při útoku indiánů o svou snoubenku (tedy motiv se později opakuje u jeho chráněnce Matthewa), na jiném místě svedl skvěle natočenou obranu před útočícími indiány (úžasný záběr letícího hořícího šípu). V originálu chybí rasová zápletka (místo černocha je v tlupě indián), naopak je tu zajímavější (a velmi povedený) hudební motiv, výborná B&W kamera. Zajímavé je, že ani Hawks s Rossonem se nevyhnuli poměrně zšenštilému "červenému románku". Resultát: originál třikrát lepší remaku.(28.4.2010)

 • - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

 • - Během natáčení spousta lidí onemocněla nebo byla zraněna. Howard Hawks byl hospitalizován po kousnutí stonožkou, John Wayne chytil silnou rýmu, Joanne Dru si prošla chřipkou. (facojurka)

 • - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 5. nejlepším westernem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace