Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Vek filmu vidno nielen na mladosti Johna Wayna čoby blonďatého záporáka... Scény s kvantami dobytka budia rešpekt, postavy sú sympatické. Funguje aj napätie, ale aby film mohol končiť tak ako končí, museli by byť postavy prepracovanejšie. Sympatický film, v konečnom dôsledku však málo uveriteľný...(8.6.2013)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +herci, psychologie postav, výprava, příběh, hudba –délka filmu, černobílé/// Dlouhé, předlouhé putování jednoho velkého stáda krav a jen o něco menšího stáda honáků. Herci skutečně nezklamali, jejich postavy jsou zajímavé, všem vévodí John Wayne. Ale líbil se mi i Montgomery Clift a Walter Brennan. Film je sice černobílí, ale to je na dobu vzniku normální, být to však barevné, byl by to pohled… Tohle už je prostě klasika./// Celkem 76%///(27.2.2007)

Skupina chlápků zanedbávající hygienické návyky putuje na koních a s obrovským stádem dobytka z jednoho konce Ameriky na druhý. Celkem tisíc mil pojedou skoro sto dní, více než dvě hodiny filmového času, budou pronášet odporně patetické dialogy a sem tam střelbou pročistí vlastní řady – máte na něco podobného dostatečně odolné nervy? Pokud ano, čtěte dál, Červená řeka patří ve westernovém žánru k tomu lepšímu. Zásluhu na tom má hlavně režie Howarda Hawkse, díky které této pohádce o „otcích současné Ameriky“, odpustíte zdůrazňování právě těch prvků, které většinu lidí na westernech nejvíce iritují. Pro některé scény by nebyla škoda slova „akční“, a mnoho a mnoho minut záběrů na valící se stádo (dobytka, tedy krav a volů) je jaksi chlapsky vzrušující (zoofilní narážky bych ponechal stranou). Podobně jako o několik desítek let později Sam Peckinpah, byl si také Hawks dobře vědom maskulinní povahy westernového žánru a na základech Vzpoury na lodi Bounty vystavěl skoro až dojemný příběh o nefalšovaném mužském přátelství. John Wayne nehraje stoprocentního klaďase, tudíž je docela snesitelný, Montgomery Clift je mu pak schopným protějškem. 80%(15.1.2007)

Romantika, dobytek, pustina, indiáni, přestřelky, drsnost a tvrdí chlapi v překvapivě výživné směsi, která na své stáří ubíhá opravdu tryskem. Navíc John Wayne tu není jen prvoplánovou postavičkou, ale po psychologické stránce velmi hluboce propracovaným honákem se záplavou stinných stránek. Je ironií, že Hawks staví na hlavu klišé o správných kovbojích už v době jejich zlatého věku.(17.9.2007)

Parádny dobrodružný western o skutočných kovbojoch, v ktorom si Wayne strihol netradične zápornú postavu arogantného, tvrdohlavého a surového chovateľa dobytka.(22.11.2013)

• - Film se dotočil v roce 1946, ale premiéra přišla až za dva roky, z části kvůli právním problémům s Howardem Hughesem, který tvrdil, že je snímek stejný jako film Psanec (1943). (facojurka)

• - Titulní píseň "Settle Down" byla později použita pod názvem "My Rifle, My Pony and Me" ve filmu Rio Bravo (1959) - opět western s Johnem Waynem. (facojurka)

• - John Wayne a Walter Brennan se nemohli přenést přes fakt, že je Montgomery Clift homosexuál. Pokud se zrovna nenatáčelo, snažili se mu vyhýbat. John Wayne dokonce chtěl, aby Clifta nahradili po zjištění, že měl aféru s Johnem Irelandem. (facojurka)