Naušika z Větrného údolí

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

poetické postapo, kde se na plmé čáře ukazuje souhra a kvalita pánu Miyazakiho a Hisaishiho. Možná že Naušika není ještě tak propracovaná a celkově o něco lépe působící, než Mononoke, ale to Naušice rozhodně neubírá na zajímavosti a kráse, některé scény a scenérie patří k tomu výtvarně nejkrásnějšímu, co se kdy na plátně objevilo a celý Avatar se svým výtvarnem se může jít bodnout. A přemýšlení o tom, zda Naušika nosí kalhoty nebo ne, je taky docela zajímavé ((O=´(17.2.2013)

Nádherný postkatastrofický film (netušil jsem, že tohle spojení lze vůbec použít). A to myslím zcela obecně, bez ohledu na to, že je to film animovaný, určený spíše dětem. Ale u těch Japonců, kdo ví? Nádherná animace, krásný příběh a atmosféra a v Hisiashiho kontextu i poměrně nezvyklá hudba. Jen místy je silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Miyzaki i studio Ghibli snažili prorazit a je to znát.(10.3.2005)

Naušika byla první ze série velkofilmů, které Miyazakiho proslavily po celém světě, ale shodou okolností jsem se k němu dostal až jako k poslednímu - tudíž v době, kdy už jsem důkladně poznal jeho rukopis, výtvarný styl a způsob vyprávění, takže mě nemohl ničím překvapit. Je to určitě velkoryse zkonstruovaný obraz alternativního světa a lze obdivovat režisérovu fantazii, ale zároveň tomu schází větší plasticita postav, propracovanější myšlenkový svět, protože tyhle zjednodušené ekoaktivistické představy jako by vypadly z dílny Greenpeace včetně té mytologie a la "bohyně Gaia". Po výtvarné stránce se Miyazaki opakuje a podobně jako kdysi Disney vlastně vytváří na své postavy jakousi šablonu. S postavami jsem se nedokázal nijak ztotožnit právě proto, že byly tak ploché. V téhle fázi své tvorby ještě Miyazaki škatulkoval své hrdiny na výrazné klaďasy a podlé zlosyny podle černobílého vidění béčkových filmů. Takhle jednoduše pojatá moralita na mě zkrátka nefunguje. Celkový dojem: 55 %.(20.11.2011)

Filmy pana Miyazakiho mají jednu velikou výhodu, díky které jsou tak úspěšné. A tou je neomezená fantazie tohoto pána. Navíc jsem film viděl ve francouzštině, takže mě neotravovala ta japonská uřvanost - perfektní zážitek a velmi zajímavá vize budoucnosti. 85%(28.2.2011)

Každý tvůrce musel nějak začínat a Mijazakiho debut rozhodně není na ostudu. Trochu jsem měl obavy z toho, do jaké míry bude Mijazaki vířit vody ekologie a zda to nepřeteče trochu přes okraj, ale nakonec to zas až tak vyhrocené nebylo a plamenné řeči o záchraně planety rozhodně nebolely tolik jako v "poser-se-z-mého-vizuálu!" Avatarovi. Naušika je sympaťačka, její mazel podobný Pikaču jakbysmet a celkově si nemůžu jinak na příběh, postavy či nápad stěžovat. Jenom mi to nepřipadalo tolik divácky přitažlivé jako právě budoucí mistrova dílka - bylo vidět, že tady oba pánové Mijazaki a Hisaiši ještě hledali svůj budoucí styl, kterým se budou ubírat, ale za to se na ně přece nelze nijak zlobit. Možná další zhlédnutí vyšvihne mé hodnocení ještě o jednu hvězdu výše, jinak jsou to teď takové slušné 4*.(18.11.2011)

• - Ve filmu bylo použito 263 barev. (profhubert)

• - Jméno Naushiky kluzáku "Mehve" je odvozeno od německého označení pro racka "Möwe". (profhubert)

• - Film byl dokonce v Americe sestříhán. Odstranili část ekologické katastrofy a změnili jméno princezny z Nausicy na Zandru. Když to zjistil režisér Miyazaki tak do budoucna striktně zakázal jakékoli další změny jeho filmů a vzkázal fanouškům, aby na tuto verzi zapomněli. (RadimFišer)