poster

Naušika z Větrného údolí

 • Japonsko

  Kaze no tani no Naushika

 • Japonsko

  風の谷のナウシカ

 • USA

  Nausicaä of the Valley of the Wind

 • USA

  Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Režie:

Hajao Mijazaki

Scénář:

Hajao Mijazaki
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Zíza
  ****

  Nakonec to byl přece jenom velmi pěkný film. Ze začátku mne moc nezaujal, neměla jsem chuť na poučování "obor ekologie", ale pak si mne kdesi, v nějakém bodu, film získal a já doufala, že bude ještě chvíli trvat. V tomto případě mě Mijazakiho fantazie a schopnost utvořit příběh nezklamala. Neholduju filmům s ekologickým podtextem, ale tenhle jako jediný bych si pustila klidně znovu. Jediné, co mě trošku zklamalo, byl hudební doprovod - nevýrazný, nemasný-neslaný, snad jen v jediné chvíli mi tam pasoval (ve smyslu "Ano, sem se nic jiného opravdu nehodí"), přesto to filmu neubralo na kráse. EDIT. 28. 1. 2017 - je zajímavé, jak se člověku mění vkus. Po téměř sedmi letech jsem na filmě byla v kině a nejvíc si nakonec užila hudební doprovod, který od Hisaišiho považuji za jeden z nejlepších. Naopak samotný film mi přišel možná až moc zdlouhavý, nedokázala jsem udržet pozornost, a tak z původních 5* snižuji na 4*. Něco mi tam na to plné hodnocení chybělo.(20.2.2010)

 • berg.12
  ****

  Nádherný postkatastrofický film, pokud lze tohle spojení vůbec použít. Přesto, že v porovnání s pozdějšími Mijazakiho filmy je Naušika více statická a silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Hisaišiho hudba zase více experimentální, ale s ohraným klišé v podobě citace 'vznešených' klasických melodií během klimaxu. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Mijazaki snažil prorazit, ale všichni ještě trochu hledají balanc mezi tradicí a vlastním rukopisem. Koneckonců, Studiu Ghibli patří až 'Laputa'.(10.3.2005)

 • xxmartinxx
  ****

  Hayao Miyazaki nebyl začátečník, ani když začátečník byl. I tohle možná maličko okatě moralizuje, stejně jako jeho novější filmy, ale přesto tu je něco, co vás prostě vtáhne. PS: Už je mi jasné, na co se Cameron koukal desetkrát denně při psaní scénáře Avatara. Ne že bych s tím měl problém.(9.5.2010)

 • Jacinda
  ****

  Film velmi velmi deprimující a silný. Osobně ho ale moc ráda nemám. Myslím si, že Japonci umí kreslit lépe. Nejspíš to byl ale jejich záměr..to co je ale nejdůležitější na tomhle filmu je jeho poselství.(17.10.2008)

 • swamp
  ****

  Pro mě zatím nejslabší z viděných filmů Miyazakiho, a přesto se jednalo o výbornou podívanou. Od Mistra bych však čekal ekologickou agitku zahalenou v méně nápadném plášti..(7.2.2011)

 • - První kapitola mangy vyšla v časopise "Animage" v únoru 1982. (Geriel)

 • - Film byl propagován ekologickou organizací WWF. (Geriel)

 • - Schopnosti Naušiky nejsou ve filmu pokaždé zcela vysvětleny. (Geriel)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace