poster

Naušika z Větrného údolí

 • Japonsko

  Kaze no tani no Naushika

 • Japonsko

  風の谷のナウシカ

  (Japonsko)
 • anglický

  Nausicaä of the Valley of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Režie:

Hajao Mijazaki

Scénář:

Hajao Mijazaki
 • anais
  *****

  Líbí se mi, že Miyazaki jen naznačuje, nevysvětluje. I když příběh Naušiky může být naší vlastní budoucností, nechává stále dostatek prostoru pro fantazii. Naušika z Větrného údolí je směsí science-fiction, fantasy, bilogie, steampunku, prastarých bájí, opravdu kruté podívané o střetu člověka s přírodou, a přitom dokáže být i poetickým dětským filmem.(23.2.2014)

 • Amarcord_1
  *****

  85% - Při sledování Naushiky jsem celou dobu vzpomínal na Princeznu Mononoke. To proto, že svým příběhem jsou si oba filmy velmi podobné. Zde se ale víc létá (což já rád...), a hlavní hrdinka se mi zdála propracovanější, a sympatičtější. Byl bych tedy Naushiku hodnotil v procentech lépe, než Mononoke Hime, ale -a to je snad poprvé, co ho lehce kritizuji -Joe Hisaishi se tentokrát svou hudbou netrefil úplně do mého vkusu. Zejména nelogické citace Bernsteina a Händela v závěru filmu mi dojem spíše kazily. Naushika mi dokázala, že se Miyazaki příliš dlouho nehledal, a laťku kvality nastavil vysoko již od svých raných děl...(13.5.2006)

 • Dan9K
  **

  Nepoutavý příběh ničím sympatické slečny v celkem unikátním ale neosobním světě s nepěknou, skromnou a nepřehlednou animací a kýčovitou hudbou. Tak na mě tenhle snímek působil. Na vás ostatní působil zjevně úplně jinak, buďte rádi, já jsem ten smutný...(31.3.2009)

 • Gemini
  *****

  Na své výpravě do minulosti studia Ghibli jsem se vydal do vzdálené budoucnosti jménem "postapo", ve které se odehrává příběh princezny Naušiky z Údolí Větru. Originalita prostředí a běhu světa, která je Miyazakimu tak vlastní, tu byla už tenkrát, a stejně tak tu byla i výborná hudba pana Fujisawy aka Hisaishiho. Jde přitom o - možná krom Mononoke - "nejzelenější" film páně Miyazakiho, který je - opět stejně jako Mono - poměrně dost drsný a naopak poměrně málo dětský. Vlastně bych docela váhal, kdybych měl říct, jak starému dítěti bych Naušiku pustil. To ale nic nemění na tom, že to má spád, sílu a kouzlo, a že i když cítím v příběhu ještě pár nevyladěných míst, s klidem můžu dát 90%.(8.1.2012)

 • berg.12
  *****

  Nádherný postkatastrofický film (netušil jsem, že tohle spojení lze vůbec použít). A to myslím zcela obecně, bez ohledu na to, že je to film animovaný, určený spíše dětem. Ale u těch Japonců, kdo ví? Nádherná animace, krásný příběh a atmosféra a v Hisiashiho kontextu i poměrně nezvyklá hudba. Jen místy je silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Miyzaki i studio Ghibli snažili prorazit a je to znát.(10.3.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace