Naušika z Větrného údolí

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Nakonec to byl přece jenom velmi pěkný film. Ze začátku mne moc nezaujal, neměla jsem chuť na poučování "obor ekologie", ale pak si mne kdesi, v nějakém bodu, film získal a já doufala, že bude ještě chvíli trvat. V tomto případě mě Mijazakiho fantazie a schopnost utvořit příběh nezklamala. Neholduju filmům s ekologickým podtextem, ale tenhle jako jediný bych si pustila klidně znovu. Jediné, co mě trošku zklamalo, byl hudební doprovod - nevýrazný, nemasný-neslaný, snad jen v jediné chvíli mi tam pasoval (ve smyslu "Ano, sem se nic jiného opravdu nehodí"), přesto to filmu neubralo na kráse. EDIT. 28. 1. 2017 - je zajímavé, jak se člověku mění vkus. Po téměř sedmi letech jsem na filmě byla v kině a nejvíc si nakonec užila hudební doprovod, který od Hisaišiho považuji za jeden z nejlepších. Naopak samotný film mi přišel možná až moc zdlouhavý, nedokázala jsem udržet pozornost, a tak z původních 5* snižuji na 4*. Něco mi tam na to plné hodnocení chybělo.(20.2.2010)

Nádherný postkatastrofický film, pokud lze tohle spojení vůbec použít. Přesto, že v porovnání s pozdějšími Mijazakiho filmy je Naušika více statická a silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Hisaišiho hudba zase více experimentální, ale s ohraným klišé v podobě citace 'vznešených' klasických melodií během klimaxu. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Mijazaki snažil prorazit, ale všichni ještě trochu hledají balanc mezi tradicí a vlastním rukopisem. Koneckonců, Studiu Ghibli patří až 'Laputa'.(10.3.2005)

Hayao Miyazaki nebyl začátečník, ani když začátečník byl. I tohle možná maličko okatě moralizuje, stejně jako jeho novější filmy, ale přesto tu je něco, co vás prostě vtáhne. PS: Už je mi jasné, na co se Cameron koukal desetkrát denně při psaní scénáře Avatara. Ne že bych s tím měl problém.(9.5.2010)

Film velmi velmi deprimující a silný. Osobně ho ale moc ráda nemám. Myslím si, že Japonci umí kreslit lépe. Nejspíš to byl ale jejich záměr..to co je ale nejdůležitější na tomhle filmu je jeho poselství.(17.10.2008)

Pro mě zatím nejslabší z viděných filmů Miyazakiho, a přesto se jednalo o výbornou podívanou. Od Mistra bych však čekal ekologickou agitku zahalenou v méně nápadném plášti..(7.2.2011)

• - První kapitola mangy vyšla v časopise "Animage" v únoru 1982. (Geriel)

• - Film byl propagován ekologickou organizací WWF. (Geriel)

• - Schopnosti Naušiky nejsou ve filmu pokaždé zcela vysvětleny. (Geriel)