Cesta do fantazie

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Připomíní mi to trochu Alenku v říši divů, ale mnohem mnohem lepší Alenku. Miyazakiho svět fantazie je opravdu kouzelný, je neuvěřitelné, jaké postavičky se v něm objevují, jaká kouzla a nápady. Chihiro se díky své nedobrovolné výpravě do tohoto podivného světa mění z nešikovné a bojácné dívenky na statečnou a samostatnou dívku, nachází přátele a lásku a vy jí celou dobu hrozně fandíte. Tradičně nádherné animace i hudba jen završují dokonalost tohoto krásného anime.(23.10.2005)

• TeeAge

|| Scenár: Hayao Miyazaki | Hudba: Joe Hisaishi | Produkcia: Toshio Suzuki | Distribúcia: Toho, Madman Entertainment, Walt Disney Pictures | Štúdio: Studio Ghibli | Rozpočet: 19 miliónov $ | Tržby: 274,925,095 $ || Pre mňa nepochopitelne obdivovaný film s odpornou animáciou a hodnoty znásilnujúcim obsahom. Pôvodne som dal za 2 hviezdy, ale teraz keď nad tým viac uvažujem, detskému divákovi by som to nepustil ani za trest. ODPAD!!!(25.5.2013)

Nad fantazií tvůrců zůstává rozum stát, stejně tak nad skvělým výtvarným zpracováním (na kterém mi vadí jedině anime lidé, ale to je asi můj problém, kterého se snad časem zbavím a neberu to v hodnocení v potaz). Ten barevný svět plný nápadů ale zaručuje tomuhle filmu naprůměrnost a příběh, tolik odlišný od americké produkce, jakbysmet.(25.8.2006)

Chyba bude nejspíš ve mně, ale místy jsem se i nudil a nechápal veškerý ten poprask ohledně kvalit tohohle filmu. Pěkné to bylo, ale přijde mi to trošku přeceňované. Tolik zmiňovanou originalitu jsem postrádal. Taková Princezna Mononoke, to byl jiný zážitek!(15.5.2003)

Oscar 1 : Nejlepší animovaný film. . . . Zlatý Medvěd(22.2.2004)

• - Jelikož hrozilo nedodržení termínu premiéry, většina pracovního týmu dělala přesčasy s tím, že se vždy střídali ve vaření večeře a to včetně režiséra Miyazakiho. (Witta)

• - Titulní píseň měla být původně použita pro jiný Miyazakiho film ze kterého však nakonec sešlo, ale jelikož se režisérovi píseň zalíbila, rozhodl se ji zařadit jako úvodní píseň pro Cestu do fantazie. (Witta)

• - Skákající lucerna, která dovede Chihiro k domu Zeniby, je odkazem na maskota společnosti Pixar, Luxo Jr. Miyazaki je totiž velkým fanouškem Pixaru, a tímto mu chtěl vzdát svou poctu. (Raztubyl)