Cesta do fantazie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka

Japonsko, 2001, 125 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Povznášející, jedním slovem povznášející. Nádherné kresbičky a hudba, to je v této autorské skupině pravidlem. Ale ten příběh, prostě báseň v obrazech. Od Miyazakiho jsem viděl jenom Můj soused Totoro a ten mě tedy nezaujal ničím jiným, než právě vzhledem a hudbou. Příběh tam ale skoro nebyl. Jenže Cesta do fantazie je naprosto jiná. Zezačátku mi sice všechny ty fantastický postavičky přišly podivný, zdálo se mi jich tam opravdu hodně, ale za okamžik si mě příběh chytil. Ta pohádkovost, ale zároveň drama a okořeněné romantikou naivního dětství hlavní hrdinky. Neustále nové podněty a postavy, které se objevují po celou dobu. První dětská láska, nevinná a nejčistší, jaká může v životě vůbec být. Proměna charakteru hlavní postavy, která je tak pozvolná, že si jí všimnete až už je dokonána. Přestože se mi zdálo, že Chihiro na svých deset let jedná hodně dospěle a že konec je trošku nedodělán, líbilo se mi to. I to pozvolné tempo, menší akčnost, občasné mystično či spousta neobvyklých postaviček (aspoň pro mě neznalce asijské kultury) byly fajn. Vždycky se na to podívám rád znovu. Jindy Dodatek: Vždycky se na to podívám rád znovu, pokud to nebude mít českej dabing. Ten to opět úplně ničí.(24.8.2006)

Vidno že Miyazaki použil veľkú dávku svojej fantázie, čo viedlo nepochybne k peknému rozprávkovému príbehu. No osobne by som uvítal kratšiu stopáž fimu, ale v konečnom dôsledku nemám nič, čo by som filmu vytkol....................... Soundtrack Joe Hisaishi: 1. One Summer's Day ,2. A Road to Somewhere ,3. The Empty Restaurant ,4. Nighttime Coming ,5. The Dragon Boy ,6. Sootballs ,7. Procession of the Spirits ,8. Yubaba ,9. Bathhouse Morning ,10. Day of the River ,11. It's Hard Work ,12. The Stink Spirit ,13. Sen's Courage ,14. The Bottomless Pit ,15. Kaonashi [No Face] ,16. The Sixth Station ,17. Yubaba's Panic ,18. The House at Swamp Bottom ,19. Reprise ,20. The Return ,21. Always With Me,(18.6.2011)

Aj keď som asi nepochopila úplne všetky metafory japonskej ekologickej fantastiky, sprevádzať malú Čihiro bolo naozaj krásnym výletom do fantázie.(25.4.2005)

Tyhle japonské pohádky jsou pro mě tak netradiční, že jim vysoké hodnocení dát musím. Zajímalo by mě ale, jak vnímají tyhle příběhy sami Japonci. Jestli jsou pro ně klasika, jako pro mě třeba Tom a Jerry nebo jestli jsou pro ně taky trochu výjimečné.(8.11.2009)

Cesta do absolutní fantazie a to nejen té lidské, ale i té filmařské (cestu vlakem bych si nejradši zarámoval). "Alenku v říši divů" jsem nesnášel, tomuhle filmu jsem propadl. Pokud lze mluvit o něčem jako filmová duše, tak jsem ji nalezl právě u Miyazakiho.(30.9.2005)