Cesta do fantazie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka

Japonsko, 2001, 125 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Právě Cesta do fantazie byla mým prvním skokem do vod anime a už tenkrát jsem zůstal fascinovaný tím, kolik toho Miyazaki dokáže vložit do jediného filmu. V úvodu jsem se několikrát přistihl, jak jen žasnu nad tím, co se v ději objevilo, jaká postava, jaké prostředí a kroutím hlavou, že tolik nápadů se vtěsnalo na tak malém prostoru a pořád je ještě tolik v rezervě. Postavy mají přirozenou hloubku, klasická pohádková schémata s dobrými skutky a kletbami jsou podána neotřele. A mírumilovné a těžce dojímavé poselství je třešničkou na dortu.(24.2.2006)

Opět nádhera. A ten dojemný konec také.(18.1.2006)

Takmer od začiatku sa film zabodne do divákovej pozornosti a prakticky počas celého trvania ostane v nej zapichnutý. Aj keď ide vlastne len o obyčajnú rozprávku, hneď je jasné, že nápadmi, zaujímavými myšlienkami a pútavosťami to bude len tak sršať. Márne som čakal, kedy filmu dôjdu inovácie a fantázia a Miyazaki ukazuje, že rozprávkovosť fantázie alebo fantazijnosť rozprávkovosti ešte stále nie je na konci so silami. Len niektoré situácie sa mi zdali dosť detské a infantilné v súvislosti s filmom ako celkom. Nie ich zmysel, len vadilo niečo v súvislosti s japonským spôsobom animovaného prejavu, ale možno bol na vine dabing. 90%.(19.1.2008)

Moc hezká pohádka se spoustou fakt zábevnejch stvoření. A možná přijde i hovnodémon.(26.7.2010)

Úžasný animák. Z japonské produkce jsem před tímhle filmem nic neznal, takže o to větší pekvapení. Animace, nápady, myšlenka, prostě co víc si přát. Zvláštní kouzlo na mě dýchlo snad také díky původnímu znění. Japonština k tomu přesně pasovala :)(25.10.2003)