Cesta do fantazie

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Velké očekávání plodí velká zklamání, chtělo by se v mém případě napsat. Totiž, k tomuto filmu bych se nedostal, kdyby zde nebyl na 104. místě a na IMDb na 56. místě! Navíc, tohle byl můj první celovečerní japonský animák, takže jsem ani neměl s čím srovnávat, což je další plus pro tento film. Vše se prostě jevilo ideálně, jenže tento snímek (anebo celkově japonská produkce) není můj šálek kakaa. Jo, animace byla krásná, sem tam jsem se i pobavil nebo žasl, ale po většinu času jsem se opravdu těžce nudil. Je mi líto, ale Cesta do fantazie mi nějak nesedla a proto dávám průměrné hodnocení. A to jen za posledních deset minut, kdy se to začalo výrazně zlepšovat.(29.8.2010)

Šest stanic k Zenibě ve vlaku, zpátky se proletím na Haku.. Na detaily dbající animace malých nosánků, líbivá hudba a metafora přechodu z dětství do dospělosti či japonských sociálních problémů. Parní stroj Miyazakiho fantazie jede na plné obrátky - o to větší škoda, že prostřednictvím příběhu nedokáže dostat do plného výkonu i ten divákův, nicméně samý závěr "návratu" byl zpracován s citem a odpovídající naléhavostí. Permanentku do extraordinárních koupelí Yubaby si však kupovat nehodlám. Ta baba má totiž na můj vkus moc odtažené žaluzie a co je horší, vůně jejich vonných tyčinek zdá se mi příliš nasládlá..(29.10.2012)

Niektoré príbehy doceníte až časom a Cesta do fantázie je pre mňa jedným z nich. Uznanlivo vám skladám poklonu majster Miyazaki, aj chcem raz zažiť príbeh ako Chihiro. Malý ale témou nestárnúci klenot.(28.10.2006)

Nomen omen, protože výstižnější distribuční název, aby jeden pohledal. A stejně by nenašel.(4.5.2005)

Nejsem vubec žadny fanda anime ani ničeho dalšího japonskeho, ale tohle me dostalo. Nádherný animák plný fantazie, ktera urazi ještě dlouhou cestu předtím, než se dostane k západní civilizaci. jinak trochu mi to připomněla nedávno shlédnuta Coraline. Ale jen trošičku 5(2.8.2009)

• - Scéna čištění říčního ducha je založena na Miyazakiho vlastní zkušenosti, kdy se účastnil čištění řeky, kde mimo jiné odstraňoval i jízdní kola. (Raztubyl)

• - Písničku, kterou si zpívá správce lázní složil sám režisér Miyazaki. (Witta)

• - Titulní píseň měla být původně použita pro jiný Miyazakiho film ze kterého však nakonec sešlo, ale jelikož se režisérovi píseň zalíbila, rozhodl se ji zařadit jako úvodní píseň pro Cestu do fantazie. (Witta)