Cesta do fantazie

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Úžasný animák. Z japonské produkce jsem před tímhle filmem nic neznal, takže o to větší pekvapení. Animace, nápady, myšlenka, prostě co víc si přát. Zvláštní kouzlo na mě dýchlo snad také díky původnímu znění. Japonština k tomu přesně pasovala :)(25.10.2003)

rozpocet ? trzby celosvetovo $274,925,095(5.11.2006)

Šest stanic k Zenibě ve vlaku, zpátky se proletím na Haku.. Na detaily dbající animace malých nosánků, líbivá hudba a metafora přechodu z dětství do dospělosti či japonských sociálních problémů. Parní stroj Miyazakiho fantazie jede na plné obrátky - o to větší škoda, že prostřednictvím příběhu nedokáže dostat do plného výkonu i ten divákův, nicméně samý závěr "návratu" byl zpracován s citem a odpovídající naléhavostí. Permanentku do extraordinárních koupelí Yubaby si však kupovat nehodlám. Ta baba má totiž na můj vkus moc odtažené žaluzie a co je horší, vůně jejich vonných tyčinek zdá se mi příliš nasládlá..(29.10.2012)

Velké očekávání plodí velká zklamání, chtělo by se v mém případě napsat. Totiž, k tomuto filmu bych se nedostal, kdyby zde nebyl na 104. místě a na IMDb na 56. místě! Navíc, tohle byl můj první celovečerní japonský animák, takže jsem ani neměl s čím srovnávat, což je další plus pro tento film. Vše se prostě jevilo ideálně, jenže tento snímek (anebo celkově japonská produkce) není můj šálek kakaa. Jo, animace byla krásná, sem tam jsem se i pobavil nebo žasl, ale po většinu času jsem se opravdu těžce nudil. Je mi líto, ale Cesta do fantazie mi nějak nesedla a proto dávám průměrné hodnocení. A to jen za posledních deset minut, kdy se to začalo výrazně zlepšovat.(29.8.2010)

• pan Hnědý

Hajao Mijazaki je opravdu kouzelný dědeček.(19.2.2013)

• - Snímek dostal nejvíce hlasů od sedmdesáti expertů vybírajících filmy pro Britský filmový institut, který podle jejich hlasů vytvořil seznam padesáti děl, které by měl člověk vidět do čtrnáctého roku života. (T-pack)

• - V úvodní scéně, kdy Chihiro jede s rodiči autem, si můžeme všimnout momentu, kde je za bočním oknem vidět reklama na gumárenksou japonskou firmu Bridgestone. (Hromino)

• - V roce 2006 film stále figuroval na prvním místě jako nejvýdělečnější neamerický film. (HellFire)