Cesta do fantazie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka

Japonsko, 2001, 125 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Takmer od začiatku sa film zabodne do divákovej pozornosti a prakticky počas celého trvania ostane v nej zapichnutý. Aj keď ide vlastne len o obyčajnú rozprávku, hneď je jasné, že nápadmi, zaujímavými myšlienkami a pútavosťami to bude len tak sršať. Márne som čakal, kedy filmu dôjdu inovácie a fantázia a Miyazaki ukazuje, že rozprávkovosť fantázie alebo fantazijnosť rozprávkovosti ešte stále nie je na konci so silami. Len niektoré situácie sa mi zdali dosť detské a infantilné v súvislosti s filmom ako celkom. Nie ich zmysel, len vadilo niečo v súvislosti s japonským spôsobom animovaného prejavu, ale možno bol na vine dabing. 90%.(19.1.2008)

Jedno z mých prvních anime, které když jsem viděl, hodně mě chytlo. dnes už jsem okouzlen dalšími Miyazakiho kousky víc, ale na moje objevování žánru určitě nezapomenu.(22.3.2010)

Nebudu se zbytečně rozepisovat, tenhle příběh dívky, která i bez pomocé rodičů (proměněných ve vepře) najde svého (vnitřního) průvodce, je prostě BOŽÍ! Jedno z vizuálně nejúchvatnějších anime všech dob a bez debat nejlepší film se žabákem v kimonu. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, berg.12, Divočák, Mr. Lobo, Abdul(3.9.2005)

Jůůů! Má to tolik kouzla, že to jeden nedokáže pochopit. Jeden z mála filmů, který si svůj název opravdu zaslouží! Krásná animace, okouzlující hudba a ta lehkost jakou je podávána fantazie divákovi je neskutečná!(25.3.2011)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(20.9.2009)