Můj soused Totoro

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Japonsko, 1988, 86 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Nejbáječnější příklad zábavného optimismu! Z Tonari no Totoro prýští všemi směry dětská nevinnost, hra a radost takovou silou, že ve mně pět minut po začátku filmu společně uhasily veškerý pesimismus a mrzutou náladu. Jakmile se dvojice roztomilých dívčích sester poprvé rozesmála a začala skotačit po louce, můj obličej prozářil tak tupý úsměv od ucha k uchu, až mne to zaskočilo. A nebránil jsem se mu! Tento snímek je pravým opakem filmů, jako je např. Requiem za sen nebo 21 gramů - těch nejsyrovějších depresivních příběhů. Všemu také pomáhají hodně veselé barvičky a děj, situovaný do panenské, kouzelné přírody. A když už jsem si myslel, že mne nedokáže nic překvapit, objevil se na scéně rozkošný Totoro se svými vtipnými, imbecilními, infantilními výrazy, začal poskakovat s deštníkem po lese jako bláznivý skřítek v těle sloního monstra anebo se smát jako zhulený teenager, a já věděl, že vtipnější animák jsem doposud neviděl. BOMBA! (Ale táta koupající se se svými dcerami v pidivaně byl trochu mimo mísu. WTF?)(8.9.2009)

Můžu mít plno připomínek. Můžu říct, že celý film je až příliš násilně obetkán hřejivě rodinnou nití. Můžu říct, že se nadřirozené bytosti objevují trochu málo. Můžu říct, že celá zápletka je moc jednoduchá. A stejně to v Miyazakiho neodolatelném světě bude znamenat jen to, že to tentokrát nebyl naprostý triumf, ale jen krásný milý film, který mi nadlouho zvedl náladu. A chci být aspoň na jeden den Mei nebo Satsuki a potkat chlupáče Totora nebo se svézt kočičím autobusem tam, kam nejvíc chci.(15.7.2007)

Novější Cesta do fantazie se mě líbila mnohem více. Totoro pro mě znamenal zklamání, protože od filmu s hodnocením 86% čekám přecejen více. Ty pištící holky mě docela lezly na nervy. 50%(20.3.2013)

Opravdu velice roztomilý dětský příběh. Mít tak doma Totora, to by byla bašta!(3.6.2003)

Krásná a jednoduchá pohádka, která svým příběhem pohladí po duši. Úžasná hudba a krásná animace, která diváka konejšivě obejme. Děj je jednoduchý a okouzlující, v jednu chvíli i dramatický. Totoro je neuvěřitelně roztomilý a k mému překvapení ve filmu nemluvil, kočkobus je opravdu nápaditý. Tonari no Totoro je Miyazakiho čisté a jednoduché mistrovské dílo, asi nejvíce pohádkově dětské, které sem si po 10 minutách zamiloval. Před TnT jsem koukal na Berserka, takže jsem byl dost usazen do křesla po tak násilné změně žánru :), ale TnT mě ani na chvilku nenudilo a naopak pozitivně naladilo. Dobrý komentář: Divočák. Jeden z TOP 250 filmů na IMDB. 90 %(22.4.2010)

• - Na plakátu k filmu nestojí s Totorem na zastávce konkrétní dívka z filmu, ale kombinace Satsuki a Mei. (mr.filo)

• - Podle titulní postavy filmu je pojmenována hlavní cena každoroční soutěže AMV na brněnském Animefestu, kde se uděluje plyšový Totoro. (contrastic)

• - Postava Totora se mihla i v jiných filmech studia Ghibli, např. Heisei tanuki gassen ponpoko (1994), Majo no takkyūbin (1989) nebo Mimi wo sumaseba (1995). (Hromino)