Ring

Hiroši Takahaši

Kendži Kawai

Scénografie:

Iwao Saitô

Ringu je velice povedený japonský horor. Po shlédnutí amerického remaku však musím říci, že holywoodští tvůrci zašli mnohem dál ve snaze vyvolat v divákovi hrůzu. Tam, kde se Japonci spokojili s náznakem, jsou Američané mnohem doslovňější. Doslovnost sice nemusí znamenat větší děsivost, v tomto případě ale ano. Vzhledem k tomu, že jsou oba snímky téměř identické, i gradace a základní struktura budování napětí je stejná. Američané v podstatě nezměnili vůbec nic, jen přeložili japonskou abecedu do latinky, udělali z výborného anime výbornou disneyvku. Rozdíl je i v japonské mentalitě, jejich způsobu chápání vztahů. Zatímco Hollywood už navykl určité zkratkovitosti, typizaci svých hrdinů, v japonských filmech jsou charaktery postav jakoby skryty pod nějakou rouškoou, která z nich velice pomalu odpadává. To je příklad i hrdinů japonského Ringu (třeba vztah hrdinky a jejího exmanžela se v originále jeví mnohem napjatější, aniž by o něm člověk věděl cokoliv konkrétního, nemluvě o vztahu exmanžel-syn) . Ten se spoléhá spíš na budování atmosféry pomocí světla a stínu než videoklipový střih. Takže, někomu bude připadat děsivější originál, někomu remake... Strach vyvolají oba dva, rozdíl je akorát v jeho pojetí.(25.9.2004)

Jednodušší technické řešení, méně charismatičtí herci, několik rozdílů (jak v ději, tak ve způsobu natočení úmrtí) a smysluplnější a jasnější vysvětlení. Skvělý horor, jehož originalita a výjimečnost je ještě umocněna zhruba stejně kvalitním, vizuálně "velkolepějším" remakem.(30.4.2004)

Nevěřil bych, že to někdy napíšu, ale americký remake je zásadně lepší. Tady jsem se spíš k smrti nudil než bál a opravdu oceňuju jen několik kusých scén. Poprvé překonal americký remake japonský originál?(24.6.2012)

Ano, opravdu silny zazitek. Jeden z male asijskych hororu v kterem jde o kvalitni pribeh a scenar nikoliv o vysledny "strasidelny" efekt.(1.4.2007)

Japonský originál Hidea Nakaty na mě zapůsobil mnohem lépe, nežli onen do nebes vynášený americký remake. Americký Ring na mě nepůsobil ani trochu děsivě, ale spíše směšně. U této starší verze jsem se však v mnoha okamžicích skutečně bál. Celá situace je zde vypjatější a ústřední příběh mnohem více zdařilý a originálnější. Také na mě mnohem více zapůsobila hudba a herecké výkony. 7/10(20.10.2007)