Mozková příhoda (festivalový název)

Brain Damage

Komedie / Horor

USA, 1988, 84 min (Director's cut: 86 min)

Frank Henenlotter

Bruce Torbet

Gus Russo

Na to, že se jedná o film, kde je vraždícím záporákem mluvící červík se srandovní tlamičkou a očičkama, se mi Brain Damage až překvapivě líbil. Lze to brát jednak jako pěkně úchylnou komedii, ale i jako horor, přecijenom zas až taková sranda ten příběh není.(27.5.2010)

Vždycky jsem si přál abych vysral hovno který na mě mluví. A vždycky jsem si přál mít takovouhle kuřbu jako v tomhle filmu. Henenlotter je šílenej úchyl, a je naprosto vymatlanej ale dokáže fakt divy. Atmosféra je parádně béčková a ukazuje krásný 80 léta. Efekty jsou parádně béčková a zároven fakt parádní stejně jako dabing monstra. Monstrum bylo fakt otravný ale zároven dost chytrý na to aby si udrželo majitele. Herci jsou přijatelní a původní majitelé monstra byly odporní starci. Gore a krve si celkem užijem, tedy v měřítku Henenlottera hodně krve a gore ale tak přehnaný že se občas usmějem. Paarádní béčko.(14.11.2012)

Brian a Aylmer maji krasny vztah. Aylmer Brianovi poskytuje neopakovatelne rozkose a on mu naoplatku zajistuje potrebnou vyzivu. Idylku trochu narusuje sutecnost, ze Aylmer je tricet centimetru dlouhy tvor, vypadajici jako hovno, zivici se pouze mozky. Hodne cerna a (uz samotnym napadem) uchylna komedie me zpocatku dost nudila, ale kdyz zacli hlavni hrdinove chodit na vychazky (cti lov) zacalo to byt pekne zabavne a misty slusne krvave a nechutne. K vrcholum patri urcite oralni sex, ktery si skvele uziji Brian i Aylmer a pak setkani hlavniho hrdiny s Duanem Bradleym a jeho kosikem.(9.5.2005)

Krásný romantický příběh dvou rozdílných tvorů, kteří se jeden bez druhého neobejdou. Elmer nabízí Brianovi dosud nepoznanou rozkoš a halucinogenní stavy jako na drogách, Brian zas Elmerovi dodává na oplátku potřebnou potravu. A to, že ona potrava je v podobě lidských mozků a Elmer zase ve skutečnosti mluvícím parazitem, je pouze detail. Tady jde o zábavnou formu, ne o zvrácený obsah. Elmer s očima modrýma jak studánka a tlamou plnou ostrých zoubků je postavička tak nechutná a sympatická zároveň, že sama o sobě nejde brát vážně. Obzvlášť když vypadá jako obrovský hovno. Brain Damage je naprosto výborný filmový úlet plný krve, modrého slizu, úchylného vtipu a jednou povedenou narážkou k režisérově prvotině Basket Case.(23.2.2011)

[Festival otrlého diváka 2009] I mazlíčci vypadající jako hovno a s výrazem roztomilé postavičky z animovaného filmu pro děti chodí rádi na vycházky. Komu by se taky chtělo celý život trávit ve vaně, kde by byl krmený důchodci. Mozková příhoda je skvost o kterém bych si po shlédnutí rozhodně nemyslel, že vznikal v amatérských podmínkách. Mechanické provedení Aylmera je opravdu precizní se všemi těmi motůrky a hadičkami a stejně tak jsou úžasné halucinace v drogovém opojení a vysávání mozků, kdy jsem měl opravdu pocit, že se naše milé hovínko díky Brianovi, závislému na droze kterou vylučuje, provrtává silnou lebkou k jeho oblíbené pochutině. Úžasné byly třeba halucinace na vrakovišti a absťák. Vidíš Briane? Už ztrácíš hlavu. Vztah Briana (podobnost se slůvkem brain čistě náhodná?) s Aylmerem se dá chápat povrchně jako parazitický nebo jako výpověď o drogové závislosti (případně zdroji rozkoší obecně), ale nejzajímavější mi přišla představa, že je Aylmer temná část Brianova já, které se vyklubalo na povrch a začalo dělat to po čem vždycky ve skrytu duše toužilo. Mozková příhoda je velmi vtipná, místy gore, místy na tripu a hlavně nádherně bizarní a zvrhlá. Musíme rychle odsud. – Počkej až to dojím. – Asi budu zvracet.(11.2.2009)