Deváté srdce

Pohádka

Československo, 1978, 88 min

Juraj Herz

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr, Augustín Kubáň, Jan Přeučil, Zdeněk Černý, Václav Lohniský, Vladimír Jedenáctík, Juraj Herz, Zeno Dostál, Miro Grisa, Jaroslava Zelenková, Miroslav Vomela, Jan Buršík, Pavel Calda, Miroslav Hába, Petr Herold, Vít Hořejš, Jiří Pařízek, Pavel Toman, Petr Wurm, Monika Horanová, Věra Kramešová, Stanislava Martínková, Vítězslav Bouchner, Antonín Klepáč, Josef Kotěšovský, Jan Kuchař, Petr Novák, František Pokorný, Oldřich Stodola, Zdeněk Dušek, Lubomír Bryg, Miroslav Svoboda, Milica Kolofíková, Václav Vodák, Richard Záhorský, Petr Hapka, Vratislav Hlavatý, Marta Kadlečíková, Jan Cmíral st., Karel Effa, Zdeněk Novotný, Zdeněk Srstka, Eliška Janečková, Vilém Janeček, Dana Novotná, Dominik Jung, Karla Jungová, Miroslav Buberle, Blažena Kramešová, Markéta Světlíková, Jiřina Koucká, Jana Lewittová, Marta Richterová, Ronald Heller, Vít Pešina, Kamal El Rasheed, Awad El Seed, Musa Ahmed Mansour, William M. Ncube, Victoria Anyetei, Shania Birtukan, Faith Munemo, Suzanna Nabarewch, Nharebath Nancaia, Fatima Omar, Christine Catherine Sey, Vítězslav Černý, Petr Drozda, Petr Fürst, Josef Hrubý, Jiří Klenot, Jindřich Sejk, Václav Štekl, Stanislav Veselý, Jan Žižka, Lenka Kořínková, Bohumila Dolejšová, Dagmar Novotná, Miloslav Horáček

Můj osobně nejoblíbenější pohádkový horor z rukou režiséra Juraje Herze vypráví o komediantech a studentovi, který (ne)zachrání princeznu. Podle mne hodně k již tak dokonalému vizuálu (nejen kamera Jiřího Macháně, ale i výprava manželů Švankmajerových) přispěla i hudba Petra Hapky - zvláště ten motiv rozvrzaných houslí mi zněl jako dítěti hodně dlouho v uších. Deváté srdce je pohádka, u níž se bojíte. Jenže tak nějak mile bojíte. Zatímco některé pohádky děsí a vyvolávají spíše hrůzostrašné sny (a to převážně ty moderní, české a českotelevizní), tahle sice straší, ale bez následných zlých nočních můr. Mladý student se zamiluje do dívky od potulných komediantů, které vede charismatický stařec v podání Josefa Kemra. Přijedou však do města, kde se dějí podivné věci - lidé se ztrácejí, princezna chodí jako tělo bez duše a hradní mág (dokonalý Juraj Kukura) mládne... Student, aby se vyhnul trestu, souhlasí, že princeznu v noci pohlídá. Pomáhá mu nejen hradní smutný šašek (František Filipovský), a tajemství, které odhalí, je může stát i život. Film se natáčel současně s filmem Panna a netvor (kde myslím se hranice pohádky a hororu překročily víc k tomu hororu, minimálně úvodní scénou s povozy obchodníků), zajímavostí je, že dekorace Vladimíra Labského sloužily posléze i pro filmy Tajemství Ocelového města a Kočičí princ.(11.2.2009)

No tahle pohadka me teda davala zabrat.....(10.1.2008)

"Tak už i šašci si hrají na hrdiny ??"(7.9.2014)

Originálna rozprávka. Ale mne vadilo, že nemá príbeh. Hlavne spočiatku je to len súbor scénok. To fámozne a démonické príde v závere. Skvelá atmosféra, miestami pripomínajúca SPOĽOVAČA MŔTVOL :-) Škoda slabšieho scenáru...(30.12.2014)

Prvá polovica sa dosť vlečie a je tu dosť hluchých a nudných pasáží, ale k pozerateľnému priemeru výrazne pomohla Hapkova hudba. Najsilnešie a najlepšie momenty sú tie strašidelné s Kukurom a hodiny času. Tu sa výborne podarilo vytvoriť strašidelnú a temnú atmosféru a rýchlo ubiehajúci čas. Z dnešného pohľadu iba priemer, ale v detských časoch to pôsobilo dosť hororovo. Herzova Panna a netvor je podstatne kompaktnejší film. 60%.(24.12.2014)

• - Ve filmu jsou použity stejné dekorace a kostýmy jako ve snímku Panna a netvor. (M.B)

• - Filmový debut Ondřeje Pavelky. (M.B)

• - Ve filmu se objevila ve své době nejnáročnější maska, kterou vytvořil umělecký maskér Jiří Hurych pro Juraje Kukuru (Aldobrandini) podle požadavků režiséra Juraje Herze. Ten chtěl, aby v několikasekundovém záběru alchymista zestárl o stovky let. Záběr pak pomáhal tvořit i Jan Švankmajer. Počin to byl tak výjimečný, že mu časopis Mladý svět věnoval několikastránkový článek. (lexa.k)