Deváté srdce

Československo, 1978, 88 min

Juraj Herz

Juraj Herz

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr, Augustín Kubáň, Jan Přeučil, Zdeněk Černý, Václav Lohniský, Vladimír Jedenáctík, Juraj Herz, Zeno Dostál, Miro Grisa, Jaroslava Zelenková, Miroslav Vomela, Jan Buršík, Pavel Calda, Miroslav Hába, Petr Herold, Vít Hořejš, Jiří Pařízek, Pavel Toman, Petr Wurm, Monika Horanová, Věra Kramešová, Stanislava Martínková, Vítězslav Bouchner, Antonín Klepáč, Josef Kotěšovský, Jan Kuchař, Petr Novák, František Pokorný, Oldřich Stodola, Zdeněk Dušek, Lubomír Bryg, Miroslav Svoboda, Milica Kolofíková, Václav Vodák, Richard Záhorský, Petr Hapka, Vratislav Hlavatý, Marta Kadlečíková, Jan Cmíral st., Karel Effa, Zdeněk Novotný, Zdeněk Srstka, Eliška Janečková, Vilém Janeček, Dana Novotná, Dominik Jung, Karla Jungová, Miroslav Buberle, Blažena Kramešová, Markéta Světlíková, Jiřina Koucká, Jana Lewittová, Marta Richterová, Ronald Heller, Vít Pešina, Kamal El Rasheed, Awad El Seed, Musa Ahmed Mansour, William M. Ncube, Victoria Anyetei, Shania Birtukan, Faith Munemo, Suzanna Nabarewch, Nharebath Nancaia, Fatima Omar, Christine Catherine Sey, Vítězslav Černý, Petr Drozda, Petr Fürst, Josef Hrubý, Jiří Klenot, Jindřich Sejk, Václav Štekl, Stanislav Veselý, Jan Žižka, Lenka Kořínková, Bohumila Dolejšová, Dagmar Novotná, Miloslav Horáček

Pohádka s atmosférou ponurou tak, že by se dala krájet. S dětskou dušičkou dokáže pořádně zamávat.(15.6.2005)

Vůbec si nejsem jistá svým hodnocením, ono to je výborné, svým způsobem. Děsivé, tajemné, napínavé. Jenže taky to je dost strašné tou svou depresivní atmosférou, ponurým děsem, vše prostupující temnotou. Kdybych to poprvé viděla ještě o něco mladší, než jsem to viděla, nejspíš bych se začala v noci počůrávat.(20.4.2011)

Neobyčejně zdlouhavý rozjezd prvních 40 minut. Jinak umělecky celkem dobré.(6.12.2009)

Vcelku svěží a neomšelá mixáž pohádky a hororu, ve které se najde nejden zajímavý a překvapivý moment. Nápaditá a přitom poměrně morbidní show ovšem podle mého dojíždí na dvou věcech: 1)akční a vypjaté scény nemají grády a 2) nicmoc obsazení. Ústřední role potulného studenta připadla poměrně nešťastně Ondřeji Pavelkovi, a ten tak nějak nedokázal ztvárnit autoritami pohrdajícího, veselého čtveráka, který si získá divácké sympatie. Hlavní hrdina je naopak postava mdlá a nevýrazná, ba co víc - skoro až nesympatická a fandit se mu prostě nedá. A to už vůbec nezmiňuju, že pořád o něco zakopával, trhal si šaty o větve, škobrtal na rovný zemi a na co šáhnul, to zvoral... čímž se zhruba v polovině filmu stal jasným kandidátem na "ránu z milosti". Naštěstí našel soupeře sobě rovného - šilhajícího nekromantického pablba Kukuru s mastnou přehazovačkou přilepenou na pleši. Hlavní arcilotr v jeho podání působil sice dost bizarně, ale spíše tedy jako podivný směšný pako, kterýmu dáte facana a veme druhou vo zeď jak hadrovej panák. Tím ovšem neříkám, že by se na film nedalo dívat. Jenom popisuju příčiny, proč se pro mě "Deváté srdce" přes všechny nepopiratelné kvality nestalo kultem.(4.9.2010)

Hudba jak od Vivaldiho či Beethovena, výpravu a stylizaci by záviděl i Tim Burton, Kukura bezkonkurenčně nejlepší postava filmu a zošklivit takhle moc "pana hraběte" co by i brouka nechal žít, to je pořádnej výkon. Ovšem příběh za tímhle značně pokulhává, například už jen ta do nebe volající nijakost Martinova chování - schválně si zrekapitulujte, co všechno dokázal. Moc toho nebude. Navíc mi tam Pavelka vůbec neseděl, byl to takovej hrdina bez osobnosti, nic zajímavýho. Naštěstí tam byl Kemr a Filipovskej, který oba hráli jak z partesu (v menších rolích taky Somr, Lohniský, Kubáň s Přeučilem a nakonec se mihne sám Herz). Příběh je prostě takovej nedotaženej (co se stalo s těma osmi?), ač hororovej je přepychově. No, jsem zvědavá na Pannu a Netvora.(17.12.2011)