Deváté srdce

Československo, 1978, 88 min

Juraj Herz

Juraj Herz

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr, Augustín Kubáň, Jan Přeučil, Zdeněk Černý, Václav Lohniský, Vladimír Jedenáctík, Juraj Herz, Zeno Dostál, Miro Grisa, Jaroslava Zelenková, Miroslav Vomela, Jan Buršík, Pavel Calda, Miroslav Hába, Petr Herold, Vít Hořejš, Jiří Pařízek, Pavel Toman, Petr Wurm, Monika Horanová, Věra Kramešová, Stanislava Martínková, Vítězslav Bouchner, Antonín Klepáč, Josef Kotěšovský, Jan Kuchař, Petr Novák, František Pokorný, Oldřich Stodola, Zdeněk Dušek, Lubomír Bryg, Miroslav Svoboda, Milica Kolofíková, Václav Vodák, Richard Záhorský, Petr Hapka, Vratislav Hlavatý, Marta Kadlečíková, Jan Cmíral st., Karel Effa, Zdeněk Novotný, Zdeněk Srstka, Eliška Janečková, Vilém Janeček, Dana Novotná, Dominik Jung, Karla Jungová, Miroslav Buberle, Blažena Kramešová, Markéta Světlíková, Jiřina Koucká, Jana Lewittová, Marta Richterová, Ronald Heller, Vít Pešina, Kamal El Rasheed, Awad El Seed, Musa Ahmed Mansour, William M. Ncube, Victoria Anyetei, Shania Birtukan, Faith Munemo, Suzanna Nabarewch, Nharebath Nancaia, Fatima Omar, Christine Catherine Sey, Vítězslav Černý, Petr Drozda, Petr Fürst, Josef Hrubý, Jiří Klenot, Jindřich Sejk, Václav Štekl, Stanislav Veselý, Jan Žižka, Lenka Kořínková, Bohumila Dolejšová, Dagmar Novotná, Miloslav Horáček

Ten film jsem jako malá nepochopila a jako velká jsem se na to ještě nepodívala. Ale určitě vím, že to bylo děsně strašidelný a já pak nespala.(18.10.2008)

Hudba jak od Vivaldiho či Beethovena, výpravu a stylizaci by záviděl i Tim Burton, Kukura bezkonkurenčně nejlepší postava filmu a zošklivit takhle moc "pana hraběte" co by i brouka nechal žít, to je pořádnej výkon. Ovšem příběh za tímhle značně pokulhává, například už jen ta do nebe volající nijakost Martinova chování - schválně si zrekapitulujte, co všechno dokázal. Moc toho nebude. Navíc mi tam Pavelka vůbec neseděl, byl to takovej hrdina bez osobnosti, nic zajímavýho. Naštěstí tam byl Kemr a Filipovskej, který oba hráli jak z partesu (v menších rolích taky Somr, Lohniský, Kubáň s Přeučilem a nakonec se mihne sám Herz). Příběh je prostě takovej nedotaženej (co se stalo s těma osmi?), ač hororovej je přepychově. No, jsem zvědavá na Pannu a Netvora.(17.12.2011)

Z dětství si DEVÁTÉ SRDCE pamatuju jen velmi útržkovitě a po letech mě moc nezaujalo. Po stylových úvodních animovaných titulcích s kostlivci a Hapkovou hudbou se dlouho nic neděje, až v závěru se zatlačí na hororovou pilu, ale dnes už mi jedna místnost s dlouhými svíčkami ke štěstí nestačí.(25.2.2010)

Méně známý souputník Panny a netvora. A zhruba stejně (málo) zajímavý, musím říct po shlédnutí obou filmů těsně za sebou. Kde je sakra ten horor děsící děti? Znám i děsivější dětské filmy, tohle je nudná zívačka. I když zpodobnění flashbacků pomocí pixilace bylo originální.(3.1.2011)

Škoda hlavně první půlky, která je skoro až zbytečně natahovaná a zkrátka nedokáže do filmu vtáhnout, ale pak když se děj přesune na záhrobní ples a do síně času, začíná to být to pravé ořechové. A navíc opravdu skvěle namaskovaný Kurkura a ponurá Hapkova hudba. Panna a netvor však přece jen dosahuje o řád výš.(30.1.2010)

• Juraj Kukura