Probdělé noci

(festivalový název)
  • Polsko Wszystkie nieprzespane noce (více)

Nonkonformní polský režisér, jenž z mantinelů tradiční dokumentární tvorby neustále vybočuje k hybridním formám, vzdává portrétem varšavských mladíků Krzysztofa a Michała hold generaci dvacátníků, hltajících každý den plnými doušky i poté, co se zbytek města uložil ke spánku. Formálně elegantní film naplno pulzuje jejich životním tempem, ať už rytmus udává plechový zvuk techna, či melodický house. (MFF Karlovy Vary)

Saintcrux

Skôr ide o hraný film ako dokument. Experimentálnou formou sa nám snaží režisér ukázať aký bol rok mladíka žijúceho vo Waršave, ktorého život sa stále točí len okolo elektronickej hudby, drog a žien. Napriek tomu stále filozofuje nad životom, stále niečo hľadá a nevie čo..... ()

Anderton

Michal Marczak má 34 rokov a podľa Prebdených nocí by som skôr tipoval, že je o dekádu mladší. Do tohto atmosférického filmu s nočným varšavským genius loci zrejme ventiluje spomienky na svoje štúdium, keďže si napísal aj scenár. Dvaja týpci obchádzajú párty v podnikoch, na bytoch a vonku a snažia sa niekoho zbaliť. Film ma začal baviť až potom, čo sa im to podarí. Občas si zafilozofujú s ostatnými. Niekedy to pôsobí prirodzene, väčšinou ale skôr nie. Film o mladých pre mladých, možno sa pre niekoho okolo dvadsiatky stane zásadným kultom. Dokument som v tom nikde nevidel, jedná sa o hraný film bez ohľadu na to, koľko obsahuje deja. ()

jakeer

Z môjho blogu k MFF 2016: Asi najrozporuplnejšie prijatý film z celého festivalu. Pre mladého poľského režiséra Marczaka to bola už tretia kontroverzná snímka v poradí. A hoci sám ma len 34 rokov, tu sa zameral na generáciu ešte o desať rokov mladších a teda na život vysokoškolákov. A hoci ČSFD uvádza film ako dokument, všetky scény boli hrané a ide teda o režisérovú vlastnú interpretáciu. Práve spôsob, akým tému spracoval je ťažko prenositeľný na papier (či monitor počítača). Veľmi existencialistický a najmä experimentálny počin. Navyše mladými hercami výborne zahraný. Prebdené noci mnohých pohoršili, ja som odvahu tvorcov ocenil. ()

CallmeTea

Štylizované a uhladené obrazy nočnej Varšavy pôsobiace natoľko hypnoticky, že len ťažko možno odhadnúť, ako plynie čas. Veľmi pekne rozpracovaný život mladých ľudí, žijúcich vo Varšave, rozoberajúcich typické problémy dnešnej generácie. Éra hipsterov, elektronická hudba, drogy a láska. Mňa presvedčil Krzysztof v kostýme ružového zajaca. ()