Úžasná atmosféra, exteriéry, interiéry a hudba. A vynikající Studénková s Harapesem (u Harapese alespoň jeho hlas a oči). Když to srovnám s Kráskou a zvířetem od Francouzů, tak kam se novější a bombastičtější zpracování hrabe na tenhle skvost. Pomalé, uvěřitelné sbližování ústředních postav, temná a tíživá atmosféra, prvky hororu... A s jakým málem si Herz vystačil a předčil novější zpracování o několik světelných let.(22.12.2016)

Tak tuhle pohádku jsem vždycky nesnášel. Netvora jsem se bál a do toho ta depresivní hudba. Už nikdy více. Neodsuzuji to jako film, ale vydávat to za pohádku pro děti?? Cítím odpor vůči tomu koukat se na to znovu. Freude Freude...(27.5.2006)

Netvor je strašidelný a jako malá jsem se hodně bála. My prostě nejsme takové máničky jako Francouzi :-)(25.12.2009)

Tohle v žádném případě není pohádka pro děti. To je nekompromisní horor :-). Jako dítě jsem po tom nemohl spát a i teď se rozlkepu, když vidím spáry té zrůdy, jak trhají ženskou hruď. Brrr...(16.8.2002)

Pikantní bylo, když Zdena poznamenala, že už tehdy panna opravdu nebyla :) Má výborný humor.(18.2.2009)

• - Kvůli rozhodnutí režiséra postavit celý zámek v ateliéru byl rozpočet natolik vysoký, že musel Herz v kulisách natočit současně druhou pohádku Deváté srdce (1978). Natáčení obou filmů trvalo 90 dní. (SeanBean)

• - Juraj Herz chtěl, aby Netvora nadaboval Eduard Cupák. Ten však odmítal propůjčovat hlas českým kolegům. (funhouse)

• - Film získal Velkou cenu publika v Paříži na Mezinárodním festivalu fantastických filmů, a také Zlatou medaili za nejlepší film na Filmovém festivalu hororu v Sitges. (M.B)