Petrolejové lampy

Juraj Herz

Předloha:

Jaroslav Havlíček (kniha)

Luboš Fišer

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Evelyna Steimarová, Karel Černoch, Josef Laufer, Stanislav Remunda, Jan Schánilec, Míla Myslíková, Josef Schwarz, Karel Augusta, Václav Vondráček, Jana Sedlmajerová, Marie Hübschová, Václav Halama, Petra Kodýmová, Marie Motlová, Václav Štekl, Jan Kotva, Jaroslava Bauerová, Jaroslav Blažek, Josef Burda, Marian Cingroš, Marie Černá, Zdeněk Grygárek, Margit Harníčková, Jan Herodes, Karel Hovorka st., Josef Hrbek, Jiřina Jandová, Ilona Jirotková, Milena Kaplická, Vincenc Koblitz, Josef Kočí, Ladislav Kouklík, Robert Kühnel, Ladislav Mrázek, Miloslav Novák, Otto Ohnesorg, Vít Pešina, Aleš Plhoň, Olga Przygrodská, Gabriela Ryzcová ml., Gabriela Ryzcová st., Josef Skrčený, Věra Ševčíková, Miloslav Šindler, Jaroslav Šmatlák, Magdalena Šmídová, Miloslav Štibich, Dušan Urgošík, Ladislava Veselá, Miloš Větvička, Jan Vlček, Josef Vlček, Růžena Vlčková, Vlastimila Vlková, Václav Vodák, Františka Zemanová, Vladimír Zoubek, Jaroslav Satoranský, Josef Somr

Karel Kochman

Scénografie:

Zbyněk Hloch

Kostýmy:

Irena Greifová

For ME 77%(5.8.2007)

Možná by mi nevadilo, kdyby si Herz vybral trochu méně expresivní podání, které hraničí s přetažeností. Hůř se mi z toho čerpá nějaká psychologie a hloubka, když každá emoce je tak extrémně šponovaná - přijde mi, že tomu filmu chybí jemnost a intimita, kterou by ale dost potřeboval. 3 a 1/2(31.1.2015)

Herecký výkony Janžurový a Čepka byly excelentní, ale moc jsem nepobral návaznost prvních patnácti minut na děj a co se týká zpracování, tak jsem začátek protrpěl v nelidských mukách. I když je většina filmu skvělá, tak na čtyři hvězdičky to pro mě není, i když tři mi přijdou málo. Podobné filmy ale nejsou zrovna mým šálkem čaje.(23.12.2008)

Ať si tvrdí kdo chce co chce, spousta filmů vycházejících v levné edici v trafikách jsou naprosté klenoty, ke kterým se jinak jen tak nedostanete, protože nejde o televizně frekventované kousky. A já jsem za tyhle levná dvd velice vděčný. Už třeba proto, že Petrolejové lampy toužím vidět několik let a nenaskytla se mi příležitost. Teď si je za zaplacených 39,- můžu pouštět pořád dokola, kdy se mi zachce…..To, že je Petr Čepek geniální herec, to není třeba říkat a ačkoliv tady předvádí výkon nevídané síly a uhrančivosti, absolutního vrcholu herectví a naprostého sžití se s postavou, vedle tohoto mamutího piedestálu klasické herecké školy, vedle tohoto zářezu důlním rypadlem do historie kinematografie, vedle této velkolepé univerzitní studie, stojí jeden snad ještě větší, doslova dinosauří,ba brontosauří herecký koncert o síle desetitisíci-členného orchestru - Iva Janžurová napsala encyklopedii herectví, kterou nikdy nikdo nebude umět nazpaměť tak jako ona! Ono to nadšení asi časem vyprchá, ale v tuto chvíli tvrdím, že Petrolejové lampy jsou nejlépe zahraným filmem co jsem kdy viděl!(27.11.2008)

Jeden z nejlepších českých filmů. Čepek a Janžurová jsou herci první kategorie.(1.9.2006)