poster

Petrolejové lampy

Drama

Československo, 1971, 101 min

Režie:

Juraj Herz

Předloha:

Jaroslav Havlíček (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Karel Černoch, Josef Laufer, Stanislav Remunda, Jan Schánilec, Josef Schwarz, Míla Myslíková, Václav Halama, Václav Štekl, Marie Motlová, Vlastimila Vlková, Karel Augusta, Václav Vondráček, Jana Sedlmajerová, Marie Černá, Marie Hübschová, Jaroslav Blažek, Evelyna Steimarová, Miloslav Šindler, Jan Herodes, Dušan Urgošík, Ilona Jirotková, Marian Cingroš, Jan Kotva, Zdeněk Grygárek, Milena Kaplická, Josef Burda, Karel Hovorka st., Miloslav Štibich, Jiřina Jandová, Otto Ohnesorg, Vít Pešina, Olga Przygrodská, Josef Skrčený, Miloslav Novák, Josef Vlček, Jan Vlček, Růžena Vlčková, Václav Vodák, Vladimír Zoubek, Margit Harníčková, Gabriela Ryzcová ml., Ladislav Mrázek, Robert Kühnel, Jaroslav Šmatlák, Jaroslava Bauerová, Josef Hrbek, Vincenc Koblitz, Josef Kočí, Petra Kodýmová, Ladislav Kouklík, Aleš Plhoň, Gabriela Ryzcová st., Věra Ševčíková, Magdalena Šmídová, Ladislava Veselá, Miloš Větvička, Františka Zemanová, Josef Somr, Jaroslav Satoranský
(další profese)
 • darkrobyk
  *****

  Po letech a opět nádherný zážitek. Nebeská hudba Luboše Fišera, impressionistické obrazy jak od Augusta Renoira - promenáda v parku jakoby mu ze stojanu vypadla, zhudebněné básně Františka Gellnera, Iva Janžurová dokazující, že není jen komediální herečkou ( byť to ukázala jak v Kočáru do Vídně, tak třeba v Čest a sláva) a Petr Čepek, který dle slov Juraje Herze poprvé skutečně hrál. Drama až baladických rozměrů, které citlivě na filmové plátno převedl Pan režisér společně s Václavem Šaškem. Ten v rozhovoru připustil, že natáčení neprovázely větší problémy, ovšem jedna scéna musela být vystřižena. Při schvalování se nelíbilo, že I.Janžorová odnáší nemocného P.Čepka na zádech ze skal, prý v tom viděli sexuální podtext...absurdní, jako tehdejší doba sama! A štěstí, že J.Herz neznal knižní předlohu, jelikož pak by možná nevybral I.Janžurovou, což by byla nenapravitelná škoda. A Pavla měl původně hrát E.Cupák. Herz se rozhodl pro Čepka, kterého narozdíl od Cupáka znal.(3.5.2011)

 • Crocuta
  *****

  Bez diskuse nejlepší havlíčkovská adaptace v českém filmu.(28.8.2007)

 • Radyo
  ****

  Filmy, doslova přeplněný Petrem Čepkem. Iva Janžurová - ano, je to zcela jistě výborná herečka a dokazuje to i zde, ale Čepek je doslova (v dobrém slova smyslu) "monstrózní", jeho výkon by dokázal zastínit i chabý scénář a mizernou hudbu, což se v tomto filmu naštěstí nevyskytuje. I díky tomu jde o jeden z nejlepších českých filmů vůbec.(15.12.2002)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Odmítnutého nápadníka pana Gromanna si zahrál Stanislav Remunda, budoucí partner Ivy Janžurové. (mchnk)

 • - Mezi filmem a původním románem Jaroslava Havlíčka je možné najít několik rozdílů. V literární předoze je například Štěpa (Iva Janžurová) hromotlucké děvče a silně při těle. (Přemek)

 • - Filmovanie prebiehalo v Prahe, Českej Lípe a Benátkach nad Jizerou. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace