poster

Petrolejové lampy

Drama

Československo, 1971, 101 min

Režie:

Juraj Herz

Předloha:

Jaroslav Havlíček (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Karel Černoch, Josef Laufer, Stanislav Remunda, Jan Schánilec, Josef Schwarz, Míla Myslíková, Václav Halama, Václav Štekl, Marie Motlová, Vlastimila Vlková, Karel Augusta, Václav Vondráček, Jana Sedlmajerová, Marie Černá, Marie Hübschová, Jaroslav Blažek, Evelyna Steimarová, Miloslav Šindler, Jan Herodes, Dušan Urgošík, Ilona Jirotková, Marian Cingroš, Jan Kotva, Zdeněk Grygárek, Milena Kaplická, Josef Burda, Karel Hovorka st., Miloslav Štibich, Jiřina Jandová, Otto Ohnesorg, Vít Pešina, Olga Przygrodská, Josef Skrčený, Miloslav Novák, Josef Vlček, Jan Vlček, Růžena Vlčková, Václav Vodák, Vladimír Zoubek, Margit Harníčková, Gabriela Ryzcová ml., Ladislav Mrázek, Robert Kühnel, Jaroslav Šmatlák, Jaroslava Bauerová, Josef Hrbek, Vincenc Koblitz, Josef Kočí, Petra Kodýmová, Ladislav Kouklík, Aleš Plhoň, Gabriela Ryzcová st., Věra Ševčíková, Magdalena Šmídová, Ladislava Veselá, Miloš Větvička, Františka Zemanová, Josef Somr, Jaroslav Satoranský
(další profese)
 • swamp
  *****

  Asi se budu opakovat po okolních komentujících.. ale toto je vážně dokonalý herecký koncert Petra Čepka a Ivy Janžurové pod taktovkou Juraje Herze. Určitě na tom má ne o mnoho menší zásluhu Jaroslav Havlíček, jehož kniha byla předlohou. Rozhodně se po ní poohlédnu a rád přečtu.(19.6.2011)

 • bassator

  45th KVIFF 2010 - TRIBUTE TO JURAJ HERZ - Pocta Juraji Herzovi (Petrolejové lampy / OIL LAMPS / Petrolejové lampy)(2.9.2011)

 • Webb
  ***

  Nečekal jsem příběh a scénář v této nedotažené podobě, takto mě to moc nezaujalo a do děje jsem se bohužel nedostal. Alespoň že ve druhé polovině se to více rozjelo a nabralo to dramatické momenty. Hlavním tahounem tohoto snímku přesto zůstávají herecké výkony Čepka a Janžurové, na které se dá koukat.(9.4.2010)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Mezi filmem a původním románem Jaroslava Havlíčka je možné najít několik rozdílů. V literární předoze je například Štěpa (Iva Janžurová) hromotlucké děvče a silně při těle. (Přemek)

 • - Cenzura při schvalování hotového filmu nařídila vystřihnout scénu, kde Štěpa (Iva Janžurová) ze skal táhne na zádech svého těžce nemocného manžela (Petr Čepek) poté, co nedokázal spáchat sebevraždu. Ústřednímu dramaturgu Ludvíku Tomanovi totiž připadalo, že postavy spolu souloží. (BoredSeal)

 • - Iva Janžurová, představitelka Štěpy, byla v roce 1972 jednou z kadidátek na cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli na festivalu v Cannes. (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace