Černošský podtext, který provázel téměř celé letošní udělování zlatých plešounků, bylo bezesporu narychlo spíchnutou reakcí, na lednový výrok amerického filmového režiséra Spike Leea a herečky Jady Pinkett Smithové, manželky Willa Smitha, který poukazoval na to, že oscar je jen pro bílé herce a proto svoji účast na vyhlášení letošních oscarů zrušili. Je tedy jen otázkou, jak se tahle improvizace na poslední chvíli vydařila, nicméně pro mne šlo o výsledky a ty potěšili zejména můj tipsporťácký tiket :-)(29.2.2016)

• cihlenka

Velmi nezvládnutá role moderátora Chrise Rocka ještě víc pomohla k pravoplatnému označení tohoto večera za nepodařený. Již zmiňované narážky na utlačované menšiny nebyly vůbec vkusné (v tomto duchu byl k zasmání pouze výstup S.B.Cohena), výběr peněz převzatý a celkový výstup uvaděče silně podprůměrný (což by mohlo trošku přidat loňskému hostiteli N.P.Harrisovi, který nevím proč nebyl za svůj výkon veřejností pochválen). Ze samotných výsledků jsem celkem rozpačitá. Díky bohu přeci jenom existuje aspoň nějaká oscarová spravedlnost a nejlepší film právem získal Spotlight. A abych si vylila srdce. DiCaprio je jeden z mých nejoblíbenějších herců, je to chameleon Hollywoodu, mistr převleků a právem pan Herec, ale prostě neberu argument typu „UŽ bych mu to přál“ nebo „po 12ti letech by si to UŽ zasloužil“ HOVNO!! Ennio Morricone na svého prvního oscara čekal téměř 40let a převzal si sošku zaslouženě až letos. Ano, Leo měl mít podle mě oscary už minimálně dva (Co žere Gilberta Grapea a Letec, popř. Chyť mě když to dokážeš) bohužel ale důležitá nominace s potencionálním vítězstvím přišla v silném ročníku. Co se dá dělat, ale nedám mu ho se soucitem za film, kde neřekne téměř nic a s vidinou zlatého ocenění vleze polonahej do koně. Prostě ne, mě si rolí Revenanta nezískal a Iñárritu je pro mě nepochopeným režisérem s prazvláštním smyslem pro umění. Člověk se může snažit sebe víc, hrábnout si na dno jak nikdy, ale když máte nahovno scénář tak s tim ani ten nejlepší herec nic nenadělá – nebo by to aspoň tak mělo být. Takže v mých očích to byl oscar udělený z lítosti a mým pomyslným vítězem byl obhájce Eddie Redmayne. Naopak jsem mužskou vedlejší roli moc přála Hardymu, který v tom nesmyslným filmu skoro dominoval a je celkem škoda, že společně s výpravou za to trápení sošku nezískal. Zasloužený oscar šel právem do rukou Alicii Vikander i Brie Larson. Ale zase na druhou stranu ten večer mohl dopadnout ještě hůř..třeba děkovnou řečí Matta Damona...(29.2.2016)

Děkuji České televizi, že mi umožnila sledovat nejprestižnější meeting hollywoodské smetánky živě, z pohodlí vlastního gauče s naším slintajícím rozmazleným kocourem věčně pod nosem. Nemám zkušenost s předchozími ročníky, ale já se cítil v té hvězdné společnosti zkrátka až moc příjemně na to, abych se nechal otrávit jednorozměrným humorem žvanila Chrise Rocka, lajdáckým českým komentářem, desítkami reklam nebo samotným rozdělením zlatých plešounů, které je jako tradičně diskutabilní.... Na jednu stranu mě potěšilo tolik sošek pro Mad Maxe, takhle autorsky osobitý velkofilm většinou spíše prodělává, a podle mého očekávání byli oceněni Emmanuel Lubezki, Ennio Morricone (zřejmě nejdojemnější letošní Oscar), Leonardo DiCaprio (po těch stovkách vtipů na jeho adresu se mi ale bude stýskat) i Brie Larson. Moc jsem nepochopil speciální efekty pro Ex Machina, ale okey, největší botu si akademie ušila zvolením Marka Rylance nejlepším vedlejším hercem - nic proti němu, je to hodně velký sympaťák a skvělý herec, ale ze všech pěti nominovaných měl on ve svém filmu nejméně prostoru a předvedl emocionálně jednotvárný výkon, jeho výhra je výsměchem pedantskému Ruffalovi i jednoduše geniálnímu Hardymu a krutou ranou pod pás srdečnému Rockymu, který si tu blyštivou cetku na důchod už bezpochyby za všechny předchozí zásluhy zasloužil. A nejlepší film.... Spotlight se mi moc líbil, jedná se zřejmě o nejzajímavěji napsanou a nejzkušeněji zrežírovanou žánrovku za dlouhá léta, ale rozladil mě ten náhlý obrat ke konvencím a jistotě - po úvodní dominanci Maxe a Iňárritově triumfu jsem čekal zasloužený souboj zmrzlého Hardyho se spáleným Hardym i v nejdůležitější kategorii, ale akademie opět po americku zvolila snímek sice nesporně kvalitní, ale přece víceméně řadový, s nulovým potenciálem stát se kultovní klasikou, kterou jsou dva výše zmíněné tituly již dnes, a to já zkrátka nechápu... Na závěr snad jen vyhodnocení mé pozorné sledovací ankety, podle níž to nejvíce slušelo božské trojici Rachel McAdams, Reese Witherspoon a Charlize Theron, s nimiž bych si na áftr party opravdu rád cmrndnul deset dvanáctek a můj osvědčený maturákový taneček.(29.2.2016)

• novoten

Chris Rock zahazardoval, vsadil všechno na jednu kartu - a kdyby to šlo, prohrál by i vlastní kalhoty. Už po úvodním monologu přestalo být šití do černobílé problematiky posledních týdnů vtipné a i potenciálně silné momenty (Gaga) tak kvůli rozpačité kolektivní vině smutně zapadnou, v horším případě pak zavání parodií. V kombinaci se skutečností, že mnou nijak oblíbený Šílený Max dostal šanci stát se nejúspěšnějším snímkem večera, jsem nakonec překvapivě často zůstával slušně otrávený. Díky alespoň za zaslouženou sošku pro Leonarda, moje nervy při každé jeho nominaci tak konečně dostanou pohov.(3.3.2016)

Nakonec se z aféry OscarSoWhite podařilo vytěžit hodně. Chris Rock měl perfektní ostrý úvod, na pódium chodili ceny předávat afroameričtí kolegové, Leo konečně získal Oscara (a měl skvělý proslov o globálním oteplování), Mad Max měl šestioscarovou krasojízdu, Sam Smith rozhodně potěšil a v medailonku o zesnulých tvůrcích byl na jednom z prvních míst zmíněn Miroslav Ondříček. Jo, jsem s přenosem - zjevně jako jeden z mála - velmi spokojený.(29.2.2016)

• - Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)