Aguirre, hněv Boží

Aguirre, la ira de Dios

Aguirre, the Wrath of God

Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

Západní Německo / Peru, 1972, 93 min

Psychologicky působící cesta po Amazonce za vlastním přeludem jeho reálných postav, která je dle toho také hodnocena (nadhodnocena). Nebýt přirozené herecké geniality a charismatu Kinskeho, tento německý pokus o znázornění doby konkvistadorů skončí zapomenutý v dějinách. Rozumím tomu, proč řada lidí tomuto filmu napálila pět hvězd a rozumím i těm, kteří tomu dali nekompromisní odpad, já osobně jsem byl tímto pokusem o zmapování skutečné události silně nezasažen a zklamán ze stylu vyprávění, které krom lidské mocichtivosti nedokázalo ukázat téměř nic. 60%(21.8.2012)

O tom, že Herzog balansuje medzi majstrovstovm a šialenstvom svedčí už úvodná (nádherná!) scéna a dokazuje, že filmu dokáže obetovať aj režisérsky štúdiový komfort:)...Aguirre je originálny film, ktorý nie je svojim spracovaním podobný takmer ničomu, čo som doposiaľ videl. Svojimi divokými naturalistickými exteriérmi a cvokom Kinskim ešte viac zdôrazňuje myšlienku beznádejnej túžby a snahy po dosiahnutí bájneho El Dorada. Film plný alegorických odkazov, podmanivého dokumentaristického vizuálu a "tragických" postáv. Pútavé, podmanivé a nesmierne zaujímavé...(14.6.2009)

Nebýt Kinského, půjde nejspíš o nepříliš vybočující dílo, které diváka zaujme snad jen pěknou úvodní scénou za zvuků krásné hudby a pomyšlením na poměrně nebezpečné podmínky, za jakých to muselo být natáčeno - ovšem Klaus Kinski je zde naprosto neskutečný! Žádná rozmáchlá gesta, žádné hysterické výlevy - a přesto je divák přikován k plátnu jeho naprosto zdrcujícím charismatem a všeříkajícími pohledy, které dokonale zobrazují postupné vzdalování se od reality v Aguirreho šíleném mozku. Jestli nějaký film stojí a padá s představitelem hlavní role, pak je to právě tento.(16.10.2007)

"Když bude Aguirre chtít, aby ptáci padali mrtví ze stromů, tak ptáci budou padat mrtví ze stromů." Pomalé šílenství. Podle publikace Herzog on Herzog to byla s Klausem ohromná legrace.(12.4.2010)

Základní předpoklad mého smýšlení vybízí ke srovnání s nedávno zhlédnutým snímkem El Dorado od Carlose Saury, který se inspiroval spíše údaji faktů z historie. A přesto, že v obou případech jde o tentýž námět tak na rozdíl od historické věrnosti režisér Werner Herzog usiloval o vizionářskou podívanou, která je oproštěna od filmové všednosti. V zásadě lze tak oba filmy pochválit za vynikající kameramanské práce a fascinující hudbu, která je monumentální ve své kráse tónů v obou filmových snímcích. U té jedinečné hudby bušilo srdce tak strašně moc, že jsem cítil příval krve nahoru i dolu. Byla zasahující. Těm, kdo snímek dosud neviděli, nechci prozrazovat moc děj filmu, ale je to řekněme film s uměleckou licencí spíše stylu psychologického dramatu. V příběhu dobyvatelské expedice, která je uprostřed deštných pralesů jižní Ameriky, ve spleti nejistot, se silné scény střídají se slabšími a vyprávění filmu se soustřeďuje hlavně na herecké umění perfekcionisty a ostříleného borce Klause Kinského, který v sobě má nějaký elektrizující náboj. Což bohužel ostatním mužským představitelům zřetelně chybí. Ženské postavy naproti tomu jsou na tom o něco lepší. A přeci jenom tu při tom všem jaksi něco chybělo, alespoň mně, možná vnitřně. I přes všechny klady jde o takové chladnější mistrovské dílo. Čímž nechci říci, že ztrácí film svou působivost, ale mám za to, že film El Dorado má lepší obrazné vyjádření a větší akcent na prostředí. Také proporce vykreslených souvztažností vedlejších postav je lepší. V tom myslím, že se dílo Carlose Saury vyvedlo o něco lépe.(25.9.2011)

• - Scéna, ve které poté, co misionář podá Indiánovi „slovo Boží“, Indián knihu přiloží k uchu a po chvíli ji pohodí s tím, že nic neslyší, má historický základ. Podle pramenů se tak roku 1533 zachoval poslední Inka Atahualpa při přijetí dominikána de Valverda vyslaného Pizzarem. (CSSML)

• - Werner Herzog dle svých vlastních slov napsal scénář za dva a půl dne. (Hejtmy)

• - Kompletní štáb měl pouze osm lidí. (Hejtmy)