Žádný člověk není ostrov sám pro sebe

(festivalový název)
  • Belgie No Man Is an Island

Adam s Omarem jsou mladí kluci vyvrhnutí osudem na břehy italského ostrova Lampedusa. Záchranný kruh jim hodily dvě italské rodiny, které se o ně už několik let starají. Tunisan Omar pracuje v Centru pro uprchlíky a Adam z Ghany uklízí rodinný hotel. Oba se každým dnem snaží vzdálit životům, které opustili a k nimž se už nemíní vrátit. Zakotvit v novém prostředí, které je pro mnoho migrantů pouze přestupní stanicí, je ale těžší, než si představovali. Vědí, že jejich cesta na tomto ostrově nekončí. Jenom v sobě budou muset najít odvahu začít jinde úplně znova. Film bohatý na obrazové metafory podává působivé a osobní podobenství o člověku, který pro sebe buduje nový domov. (Jeden svět)

xxmartinxx

Upřímně řečeno mě to moc nebavilo, ale co je důležité, tenhle film jako jediný dává těm lidem nějaký vnitřek, nějakou charakteristiku nad rámec "chci na druhou stranu zdi" (viz. Walls). Tím, že se soustředí na dva konkrétní lidi a sleduje jejich pokus o začlenění, jim dodává hmotnost a dělá z nich víc než jen součást anonymního davu, kterého se bojíme, nebo se nad ním dojímáme. ()