Cesta solidarity (festivalový název)

• Španělsko

Dokumentární

Španělsko, 2015, 80 min

Silvia Munt

Silvia Munt

Další zásadní snímek z letošní nabídky Jednoho světa (2016), byť mnohem nenápadnější a lokálnější. Ale i významné fluktuace vznikají bodově. Pokud se chcete lépe orientovat, v jakém stavu se dnes nachází naše planeta a naše společnost a jaké proudy se v ní dají zachytit, nenechte si tohle ujít. Zatímco velkofilmy jako Land Grabbing nebo 10 Billion vyjevují, co je v systému na celoplanetární úrovni strašlivě špatně, snímek Cesta solidarity naopak ukazuje, jak se ve skřípnutém mechanismu začínají z nutnosti projevovat i dobré síly. Pokud se mamon korporací stane tak absurdním principem, že už doslova semílá lidské životy, lidé si umějí podat pomocnou ruku a začít se o sebe starat navzájem. Navzdory zákonům. A nejdojemnější je, když potom sami se slzami v očích přiznávají, že nebýt té děsivé zkušenosti, kdy kvůli lstím a trikům bank přišli o všechen majetek, o střechu nad hlavou a životní jistoty pro sebe i svoje "blízké", nikdy by nezjistili, jak blízcí si doopravdy lidé mohou být, jak smysluplné, intenzivní a krásné je, když se lidi v okolí o sebe začnou poctivě starat navzájem, cítí tu vzájemnost, pospolitost, dobrou sílu, schopnost stát se opravdovou komunitou, kde na sobě lidem záleží, aniž by z toho, že se starají a vzájemně posilují, měli ještě něco jiného. Je nesmírně útěšlivé vidět na vlastní oči, že jakmile lidem vezmete možnost být sobečtí, mnozí začnou být dobří. *** Těším se, co nám budoucnost přinese, i když to bude znamenat, že se nejdřív všechno, na čem stavíme tyhle umělé dotované jistoty jen pro někoho, sesype a zbortí a projdeme si tunelem hrůzy a zoufalství, až nám ten kobereček z ikey pod nohama podtrhnou, a pod ním bude prázdnota. Překlenutelná vzájemností, srdcem a podanýma rukama. *~~(7.3.2016)