Zahaleni stínem (festivalový název)

Under the Shadow

Nasser Zoubi

Kostýmy:

Phaedra Dahdaleh
  • juta

Špatný. Dáváte tomu šanci, že se na konci aspoň něco stane, když už je to od začátku o ničem a ono ne, je to otevřený. Ano, řeknu to na plný kule, spoiler jak sviňa, ale tím vám jen pomáhám, abyste se zbytečně na takovou věc nekoukali, když to nemá smysl...(23.1.2017)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka stará sama o svoju dcéru. Jej manžel je lekárom a musí často rodinu nechávať osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby zhodené protivníkom a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom pre matku a jej dcéru. V ich dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dcérina nespavosť a jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka považuje za detskú hru. V ich dome sa kvôli týmto udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. - V rámci tohtoročných hororov pomerne dosť všeobecne očakávaná záležitosť, ktorá lákala hlavne neopozeraným prostredím, ktoré je pre horor dosť necharakteristické. A zrovna toto na mňa pôsobilo u Under the Shadow najzaujímavejšie. U tohto hororového subžánru je už naozaj komplikované priniesť niečo nové, ale už jeden horor z prvej polovice roku 2016 ukázal, že pridanie neopozeranej destinácie a miestnych strašidelných legiend nie je vôbec na škodu. Potešili ma aj pôsobivo zahrané charaktery vrátane malého dievčatka, špičkové technické spracovanie a snaha o občasné prekvapivé vystrašenie diváka, ktoré na mňa osobne nanešťastie nefungovalo, ale pre iných možno bude dôvodom pre vyššie hodnotenie. Chýbala mi tu snáď len výraznejšia práca s hudbou a trochu viac hororových scén odohrávajúcich sa v tmavých interiéroch, pretože som mal pocit, ako keby sa všetko strašenie odohrávalo uprostred dňa. Inak však velmi kvalitná záležitosť, ktorá poteší hlavne milovníkov duchov a menej skúsených hororových fanúšikov, ktorí ocenia prítomné lakačky. + 2 herci z A Girl Walks Home Alone at Night(29.10.2016)

Za mě spíš průměrná duchařina, která mě nalákala na svoje "exotický" prostředí Íránu a výskyt djinnů. Bohužel, jeden z nich se tu objeví jen v několika vteřinových sekvencích, což dohromady udělá asi minutu. Tady se totiž hraje na psychologický housle, co navíc trochu skřípou. Životem zklamaná matka, co se nechce odstěhovat i navzdory probíhající válce, a její malá dcera, která je až neuvěřitelně fixovaná na svou panenku: to nejsou zrovna charaktery, jimž by člověk fandil. Rychle se zhoršující podmínky navíc avizujou další faktory: bomba v obejváku, prchající sousedi, úbytek spánku a navíc hysterická dcera, co přijde o hračku - fňuk, fňuk! Řikám vám, tohle je peklo samo o sobě i bez djinnů. Ale abych nebyl žid, tak asi dva bubu výjevy celkem solidní, jinak tady toho moc nenajdete. Škoda.(31.10.2016)

Hm hm hmm, príšerne sa nemôžem rozhodnúť medzi tromi alebo štyrmi hviezdami. Na horor som očakával viac desuplnosti, ktorá najmä v prvej polovici filmu dosť absentovala, na druhej strane beriem, že Under the Shadow točil režisér z Iránu a snímok poňal trocha netradičnejším spôsobom, než sme u klasických house hororov zvyknutí (hlavne u tej americkej produkcie), čo sa mi zároveň aj páčilo. Celé to strašenie je väčšinu času dosť nenásilné, netlačiace na pilu (no nebojte, nájdu sa aj poriadne lakačky na myknutie) a je už len na vás, či to budete brať ako plus alebo mínus. Ja sa ale akosi práve nad týmto neviem rozhodnúť, avšak rád by som Under the Shadow videl v červených farbách a toho tromi hviezdami nedocielim, takže to bude za takých 70%, slabšie štyri.(3.11.2016)

Slabinou Under the Shadow je ojetá zápletka alá matka samoživitelka, která mě dycky nasere hned na začátku, a neuspokojivé zakončení. Když to ale poměřím s chytlavě zvolenou dobou a prostředím, které samo o sobě (alespoň mně) dokázalo zaujmout a nahradit v úvodu absenci hororu, dále s úspěšným vybudováním napětí v celkovém pocitu nejistoty a konečně s několika mrazivě šokantními scénami, věřím, že s výhradami Under the Shadow do červených patří. Potenciál tam vidím velký. 75%(30.10.2016)

• - Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)

• - Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)