Caltiki - il mostro immortale

Itálie / USA, 1959, 76 min

Filippo Sanjust

Mario Bava

• giallo

Začátky velikána Mária Bava byly velice úsměvné a to lepší měl ještě daleko před sebou. I tak stojí tenhle moster biják za shlédnutí. V porovnání s o rok mladšími Upíry jsou, ale krvelačné bestie ve všech směrech vyspělejší film.(23.4.2017)

Povedený monster horor který mi několikrát připoměl Blob. Aneb uprostřed nějaký řeky či kde to bylo v džungli najdou badatelé divné monstrum které začne každého na potkání zabíjet. To monstrum zabíjí tak že vás pozře a sežere Vám všechno kromě kostry kterou pak vyvhrne. Blob jak blázen a jelikož se mi Blob líbil tak jsem byl spokojený i s tímhle. Nebylo to sice nic extra ale strašně mě to na to jedno kouknutí uspokojilo a hlavně se mi líbilo to že tvůrci se nebáli ukázat krev.(25.12.2012)

Italská verze The Blob, přičemž aby to nebylo tak okatá vykrádačka, tvůrci ji okořenili starými Mayi, kometou a koncem mayské civilizace. Příběh je tedy dost slabej a v některých scénách se nepříjemně vleče, ale závěrečné akční scény dojem alespoň trochu vylepšují. Za zmínku určitě stojí další drobný filmařský posun v krvi na plátně (oslizlá lebka, rozežraná ruka atd.), i když stále velice decentní, přesto osvěžující. A samozřejmě dvě nesmírně půvabné herečky v hlavních rolích. Škoda jen, že valící se koule slizu vypadala jen jako hlávka zelí a tankový útok měl podobu plastových dětských hraček, které někdo na špagátu tahal sem a tam (v některých záběrech se ani nepohybují pásy tanku, i když válečný stroj míří dopředu). Slušná jednohubka, v některých ohledech možná "nejotevřenější" horor z 50´, přesto jde o film, který mi za pár dní s úspěchem vypadne z hlavy.(3.7.2014)

Lokácie starého mayského mesta, tajomné prekliate jazero, obývané neforemným monštrom a na 50. roky odvážne gore. Prvá polovica je naozaj atmosferická a je pomerne škoda, že sa v polovici druhej tvorcovia odklonili od fantasy hororu na tradičný monster sci-fi piatej dekády minulého storočia.(24.2.2015)

„Caltiki - il mostro immortale“ je snímek, který si rozhodně zaslouží pozornost milovníků padesátkových béček, ale myslím si, že dokáže zaujmout i jiné. Italové už v té době dokázali, že se nebojí zobrazovat hnus a přece jen je to příjemné oživení doby, v které jsou podobná béčka jinak docela sterilní. Pro mě se jedná o film, který by neměl uniknout nikomu, kdo má o béčkové a monster horory zájem. I když je to trikově místy hodně naivní, právě to gore v několika málo scénách tomu dodává správný náboj.(8.3.2014)

Trochu zvlastny film, ktory tocil nielen Bava, ale aj akysi Freda. Ako kym ide o mayske /a zrejme sa tam priplietli aj aztecke ruiny/ tak je to napinave, aj ta bytost bola zaujimava. Skoda len umelej vskuvky o komete, dost mi to narusilo film a kostru pribehu. Zaver je utnuty a nedomysleny, herci mne neznami, ale pozeralo sa na to dobre . 70 %(14.2.2017)