Upír Nosferatu

Předloha:

Bram Stoker (kniha)

Werner Herzog

Popol Vuh

Kombinace geniálních momentů s úžasnou atmosférou a Draculou, z kterýho opravdu běhá mráz po zádech, a bezduchých nedotažených scén... Isabela Adjani sice vypadá báječně, ale stejně jako ona by tu roli "odehrála" i panenka Barbie...(7.2.2009)

Klaus Kinski mně vždy naháněl hrůzu sám o sobě, natož když ho namaskovali jako hraběte Orloka, tedy v tomto filmu jako samotného hraběte Draculu. Bledá tvář, která úplně svítí v porovnání s černým oblekem, sahajícím až ke krku, s výraznými lícními kostmi, orlým nosem, špičatýma dlouhýma ušima, vykulenýma zářícíma očima, ostrými špičáky, vyčnívajíc zpoza bledých rtů.. Ano, Dracula alias hrabě Orlok, kterého bych nechtěla potkat na noční procházce zalité měsíčním svitem, poněvadž by to se mnou nenávratně třísklo jen při pohledu na něj, ale zdaleka ne kvůli jeho údajnému upírskému sexappelu, na které nachytal chudinky Lucy a Minu, nýbrž jen a jen kvůli své strašidelné obludnosti:) Musím pochválit opět pro mne okouzlující atrmosféru, zejména na hradě, při horlivé debatě hraběte s Jonathanem Harkerem, kde nebylo potřeba žádné šokující a strach navozující hudby, ale postačil jen jemný zvuk meluzíny, prohánějící se temnými zákoutími hradu, s občasným zavytím dětí noci, ehm vlků:) Inu další z těch lepších filmů o nejslavnějším upíru všech dob, který se alespoň částečně drží knižní předlohy, když opomenu drobné nedostatky, například že v tomto filmu je Jonathanovou přítelkyní slečna Lucy, nikoliv Mina, nebo samotný závěr, který zrovna neodpovídá knize.(12.2.2009)

• Snorlax

Nečekala jsem žádné intelektuální orgie, ale co je moc, to je moc. Faktem je, že Kinskemu to celkem dost slušelo a Drákulovo umírání sehrál fakt pěkně.(1.11.2015)

70% Od NOSFERATU jsem dostal trošku míň než jsem čekal, přesto to rozhodně není film na odpis a pozitiva rozhdoně převahují nad několika málo slabšími momenty. Jedním z nich je rozhodně sureálná nálada filmu, která se jím táhne po celou dobu a nechá vás na holičkách. Kinskiho hrabě Dracula pak působí poněkud bázlivě, Klaus Kinski vypadá úchvatně (souhlasím, že by si zasloužil víc scén) a scéna, kdy pomalu přistupuje k Harkerovi na loži (ty drápy!) je jedna z nejmrazivějších, co jsem viděl za poslední dobu.(13.12.2009)

Ze všech stran jsem slyšel 'mistr Herzog', 'geniální Klaus Kinski' či žádná kopie Murnauova Nosferata, ale jeho polemika. Pff, Phantom der Nacht se pro mě stal naprostým zklamáním. Původní Dracula (resp. Orlok) v podání Maxe Schrecka je mnohem děsivější a Kinski mu - dle mého názoru - nesahá ani po kotníky. A navíc, tak kamera a prostředí - vše mi připadá jak z laciné německé televizní produkce.(15.3.2009)

• - Zrúcanina vo filme je hrad Strečno ešte pred komplexnou rekonštrukciou. (hollci)

• - Oproti původnímu filmu z roku 1922 bylo změněno finále i jeho vítěz. (Kamkon)

• - Zpomalené záběry letícího netopýra byly zapůjčeny z přírodovědného dokumentu. (HellFire)