Upír Nosferatu

Nosferatu: Phantom der Nacht

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

Mimořádně skvělé výkony ústřední herecké trojice. Hodně překvapivě oba pány (Kinsky, Ganz) zašlapává do země Isabella Adjani jako emancipovaná Lucy (čímž Herzog dokonale převrací legendu). Film má několik úchvatných scén, ale jako celek působí dost ošoupaně a ospale. Je to škoda. Kdyby měl Herzog ještě větší odvahu a nesnažil se příběh převyprávět většinu času strojově (výjimka jen ta Lucy), tak ...----- novější dodatek: Werner Herzog se i zde vyžívá v meditativním a ospalém stylu vyprávění. Jeho Nosferatu jede víceméně podle klasické linie a největším kladem jsou skvělí herci (Klaus Kinski !) a nepříjemná špinavost (úvod z kostnice). Já ten film nemám rád ... , to pro jeho mrazivost, ne že by byl špatný ...- je prostě takový "zlý."(23.9.2009)

Výrazná výtvarná inspirace Murnauovým Upírem Nosferatu provázená osudově pomalým tempem. Draculův příběh má v Herzogově podání slušnou atmosféru (zejména části z morem decimovaného Wismaru), ale jinak to působí spíš jako existenciální drama než horor. Z tohoto posunu nejsem nijak na větvi. Je to vlastně jen slušně natočený remake. Nic víc, nic míň (70%).(15.4.2009)

Spirituální, melancholické, téměř líné, ale zároveň pohlcující je toto zrcadlení na téma velkého Murnaua. Ta atmosféra je téměř hmatatelná, ta hudba by dokázala pohnout horou. Do sebe zahleděné a přesto láskyplné je toto nové zpracování německé verze Stokerovi věčné knihy. Rozšiřuje a posouvá k jiným významům expresionistický pohled na toto dokonalé dílo moderní literatury. Před lety jsem si přivezla tu milou edici z Arthausu z Lipska, dnes jsem viděla konečně i na plátně. Nemyslím si, že by nebylo možné jít ještě dále, ale optikou své doby je to maximum. A Greta Schröder zatím nenašla lepší nástupkyni, než jakou se stala Isabelle Adjani.(29.6.2013)

Klaus Kinski mně vždy naháněl hrůzu sám o sobě, natož když ho namaskovali jako hraběte Orloka, tedy v tomto filmu jako samotného hraběte Draculu. Bledá tvář, která úplně svítí v porovnání s černým oblekem, sahajícím až ke krku, s výraznými lícními kostmi, orlým nosem, špičatýma dlouhýma ušima, vykulenýma zářícíma očima, ostrými špičáky, vyčnívajíc zpoza bledých rtů.. Ano, Dracula alias hrabě Orlok, kterého bych nechtěla potkat na noční procházce zalité měsíčním svitem, poněvadž by to se mnou nenávratně třísklo jen při pohledu na něj, ale zdaleka ne kvůli jeho údajnému upírskému sexappelu, na které nachytal chudinky Lucy a Minu, nýbrž jen a jen kvůli své strašidelné obludnosti:) Musím pochválit opět pro mne okouzlující atrmosféru, zejména na hradě, při horlivé debatě hraběte s Jonathanem Harkerem, kde nebylo potřeba žádné šokující a strach navozující hudby, ale postačil jen jemný zvuk meluzíny, prohánějící se temnými zákoutími hradu, s občasným zavytím dětí noci, ehm vlků:) Inu další z těch lepších filmů o nejslavnějším upíru všech dob, který se alespoň částečně drží knižní předlohy, když opomenu drobné nedostatky, například že v tomto filmu je Jonathanovou přítelkyní slečna Lucy, nikoliv Mina, nebo samotný závěr, který zrovna neodpovídá knize.(12.2.2009)

• sullafelix

nechapem ako moze hodnotit tolko ludi proti svojmu cistemu svedomiu ..povedzme si otvorene .. bol to teda nulovy horror(25.3.2008)

• - Oproti původnímu snímku Upír Nosferatu (1922) se v tomto remaku jmenují postavy odlišně, a to právě podle knižní předlohy "Drákula". (NormanBates)

• - Zpomalené záběry letícího netopýra byly zapůjčeny z přírodovědného dokumentu. (HellFire)

• - Tento snímek je remakem klasického Murnauova Upíra Nosferatu z roku 1922. Natočil ho Werner Herzog v překrásných exteriérech, které pečlivě vybíral po celé Evropě. Stejně jako Murnau, i on natáčel scény z Draculova sídla na slovenském Oravském zámku. (caligari)