21 gramů

21 Grams

21 gramov

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2003, 124 min

Alejandro González Ińárritu potvrdil po Amores perros pověst jednoho z nejlepších a nejtalentovanějších režisérů současnosti. I jeho druhý celovečerní film se skládá z mozaiky několika příběhů (tyhle typ filmu mám čím dál tím radši), které do sebe začnou každou minutou zapadat více a více. Příběh o životních bolestech, spravedlnosti a odpouštění je natočen mistrovsky a působí neobyčejným dojmem, který vás donutí přemýšlet nad životy postav. Herecké výkony jsou naprosto dominantní a nezapomenutelné, hlavně Benicio Del Toro, který si společně s Naomi Watts vysloužil nominaci na Oscara.(10.2.2008)

Nemám nič proti experimentom s formou. Bolo však len otázkou času kedy do toho niekto tak "praští" až to bude vadiť. A to je problém tohto filmu. Napriek tomu, že v máloktorom filme dnes nájdete také herecké výkony ako podali Naomi Watts (no nemôžem si to odpustiť ..... dobré štuple :-) ), Sean Penn ale najmä Benicio del Torro tomuto filmu čosi chýba. Pointa filmu mohla byť omnoho silnejšia keby pán Iňarritu nezostrihal film na päťsto poprehadzovaných scén ale povedzme na 30 - 40. Krátko po odchode z kina som rozmýšľal nad plným hodnotením, keď však vidím tú nekritičnosť okolo, dávam štyri (a pol).(17.6.2004)

Kvalitka, ale mnohem radši mám Ińárrituovu prvotinu. Z té tak nějak sálá vášeň, kdyžto tohle je o 21 gramů lehčí.(5.2.2007)

• - V původním scénaři se Cristina jmenovala Beck místo Peck. (pUnck)

• - Jednou z hračiek, ktorú je možno vidieť vo filme, je aj pes Slinky z filmovej série Toy Story. (MikaelSVK)

• - Svůj název má film díky pokusům doktora Duncana MacDougalla z Haverhillu. Ten se na zacátku 20. století snažil dokázat, že duše je "změřitelná a zvážitelná". Jeho výsledky se poměrně rozcházely, ale váha 21 gramů se stala akceptovanou tíhou duše. (pUnck)