21 gramů

21 Grams

21 gramov

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2003, 124 min

Trošku mi trvalo, než jsem se zorientoval a přišel na režisérův záměr. I tak mi ale připadá, že kdyby film nebyl točen tímto zajímavým způsobem, byl by to vcelku obyčejný příběh. I když stále silný. Včetně toho "poselství" o dvaceti jedna gramech.(8.11.2004)

Alejandro González Ińárritu se rozhodl, že nebude točit obyčejné filmy a jeho druhý příspěvek do světové kinematografie je toho důkazem. Film je zpočátku chaotický, ale jakmile do sebe jednotlivé střípky mozaiky začnou zapadat, začne být jasné, že se jedná o absolutní filmovou bombu. V hlavní ženské roli se zaskvěla krásná Naomi Watts, jíž zdatně sekundovali mužští kolegové Sean Penn a Benicio Del Toro. Nicméně bych se na film podíval i v klasické formě, možná by byl ještě lepší. Možná.(7.5.2009)

Tak nevím. Kde všichni vidíte tu genialitu? Jakou hlubokou myšlenku film skrývá? Je to normální depka, která mě nechala docela chladného. Rozkouskování příběhu je jen na škodu, nemá žádný smysl. Je to efektní, nikoliv efektivní. Herci jsou ale úžasní, to musím souhlasit. Celkově ale zklamání.(27.4.2004)

Jako filmolog to můžu brát, jako geniální hru s divákovou pamětí a jeho očekáváním. Ovšem jako divák, je to pro mě odzbrojující zážitek, přestože jsem proti tomu filmu ze začátku bojoval. Hledal jsem v něm různé konstrukty a věci prostě na efekt, ale čím dál víc mě Ináritu dokázal vtahovat do těch jejich životů. Nakonec jsem musel kapitulovat, zejména díky postavě perfektně ztvárněné Beniciem Del Torem. Dostal mě a já jsem za to rád.(27.3.2007)

Benicio tady hraje, až mě z toho všechno bolí...(6.2.2004)

• - Svůj název má film díky pokusům doktora Duncana MacDougalla z Haverhillu. Ten se na zacátku 20. století snažil dokázat, že duše je "změřitelná a zvážitelná". Jeho výsledky se poměrně rozcházely, ale váha 21 gramů se stala akceptovanou tíhou duše. (pUnck)

• - Jednou z hračiek, ktorú je možno vidieť vo filme, je aj pes Slinky z filmovej série Toy Story. (MikaelSVK)

• - Báseň, kterou Paul (Sean Penn) cituje, když je v restauraci s Cristinou (Naomi Watts) se jmenuje "La Tierra Giró para Acercarnos" s napsal ji Eugenio Montejo. (pUnck)