Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V druhé půli 50. let vzniklo několik filmů, které se pokoušely přiblížit všední dny tehdejšího života, prostředí sirých ulic, kamenitých dlažeb, řidičů a závozníků v zaprášených šatech. Vzruch do poklidné existence malého města vnese až nález nevybuchlé letecké bomby na staveništi: náhlé ohrožení přiměje aspoň některé lidi k přehodnocení dosavadních postojů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Potenciální slabina v podobě méně atraktivního rozjezdu v prvních 20ti minutách zde je a taky jsem si říkal, že by snímek vyzněl zajímavěji, kdyby snímek neskončil happy endem dle hollywoodského vzoru (pár vteřin to na odlišný závěr i vypadá) a ještě by víc pak prohloubil celé drama včetně motivu hrdinství. Připadá mi, jako kdyby tam byl závěr vložen násilně na příkaz shůry a pohřbil i rýsující se myšlenku o tom, že nějaký život končí a jiný začíná, která se Balíkovi po střihu z lomu do porodnice rýsovala. Ale díky dobrému scénáři s rozpracováním psychologie postav na pozadí malého existenciálního „thrilleru“, slušné filmařině či excelentnímu výkonu Zdeňka Štěpánka, v roli muže činu s osobním dramatem i zkušeností z koncentračního tábora, mě Bomba (snad až na pár scén ze začátku filmu) slušně přikovala a po skončení jsem byl spokojen. Námět s pozůstalou zakopanou hrozbou 2. světové války byl silně aktuální v době vzniku, níž zůstává poplatné i vyznění filmu a některé využité filmařské postupy. Přesto na mě coby napínavý biják, i s kapkou dramatu navíc, fungovala i v nadčasové rovině. Ukázka lidského alibismu podvratné trojice v čele s hláškou „My jsme jenom kradli!“ pobavila. Do těchto vod starších černobílých filmů pro pamětníky nahlížím z času na čas stále rád a tento jsem dnes viděl poprvé. [75%] ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

I já jsem čekal od měnících se charakterů tváří v tvář na staveništi nalezené pumě z druhé světové války více. I zde máme hrdiny a zloducha, ale tvůrci nás kupodivu neobtěžují s připomínáním vůdčí role KSČ či bratrstvím se SSSR. Budovatelské nadšení se zde ale přesto objeví u některých jedinců při odvozu pumy, kdy riskují své životy.... Tenkrát to v kinech musel být nervák, dnes jen pohodička na nedělní odpoledne v TV. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tohle je zřejmě jeden z nejpovedenějších Balíkových filmů. Není natolik akční jako Polákova Smrt v sedle, ale žánr dobrodružný by bez uzardění snesl. Zdeněk Štěpánek se podruhé potkal před kamerou se svou dcerou. A ta, ač mladičká, pranic nezaostává za skvělým výkonem svého otce. Balíkovi se povedla vytvořit i výborná atmosféra, kterou bych se kvalitativně nebála srovnat s výše zmiňovaným československým mistrem žánrů dobrodružný / akční Polákem. Potyčka Štěpánka s Růžkem srší emocemi i nezvládnutým testosteronem, což je v případě Růžka malý filmový zázrak. Mimo svoji běžnou škatulku jsou zde krom Růžka i jiní herci, Chramostová jako tchýní dušená štěkna, Růžek povaleč a hospodský rváč, Štěpánková jako běhna a její táta jako jednoznačný sympaťák, obdobně jako Lackovič, jenž přes počáteční zaváhání bez potíží uhájil pozici jednoho ze tří největších frajerů snímku. Možná i díky tomu se Balíkovi podařilo dostat z herců maximum. Na závěr bych ráda podotkla, že Zounarovi hodně slušela uniforma. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Jasně, je to dobové, takže trochu toho budovatelství tam je, byť podstatně méně, než by jeden čekal. Také rozjezd je zdlouhavý, zabere skoro půl filmu, ale leccos zachrání herecké výkony. Fluktulant Martina Růžka je zábavný. Zdeněk Štěpánek zvládl rvačku s přehledem Jeana Gabina. A nakonec je to docela drama. Jízda náklaďáku vylidněným městem s bombou hrozící výbuchem na korbě je možná takový český ohlas na Mzdu strachu. Jana Štěpánková zde má neuvěřitelný sex-appeal. A po vší té dnešní elektronické muzice je osvěžující slyšet hudbu zahranou Filmovým synfonickým orchestrem pod taktovkou Františka Belfína. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Snímek, který se poměrně pěkně vyhýbá dobovým osnovám, kázajícím bojovat za lepší zítřky a socialistickou... Na pozadí obyčejných lidských osudů a strastí malého městečka v poválečných letech je líčen protiválečný příběh o tenké hranici mezi životem a smrtí... nejde o film, který byste museli vidět, ale pokud na něj někdy narazíte, klidně mu dejte šanci... 50% ()

Galerie (4)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel v Rokycanech v průběhu stavby Nemocnice s poliklinikou. Na jednom snímku z galerie je vidět průčelí této nemocnice. Bombu naloženou na nákladním automobilu odvážejí po silnici směrem na Šťáhlavy. Točilo se také v Písku. (McKing)

Související novinky

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)

Reklama

Reklama