Svět pod hlavou (TV seriál)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Milostný, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Igor Ivanov, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník

"Nastup si, musíme koupit okurčičky, dneska je sledovačka." Já chci být kriminalista v roce 1982. Chci soudruhovat se spolehlivými soudruhy nadřízenými, chci buzerovat vrátné, chci sledovat politickou linii případu a hlavně chci zakusovat okurky při sledování eskapád Honzy Zemana. Ono to teď vypadá, že bych dokonce chtěl mlátit sprosté podezřelé, ale to není pravda, i když ve světě, kde jsou práva pachatelů vyšší než práva oběti, taková myšlenka asi není úplně od věci. Mě tohle retro prostě hrozně bavilo a epizody Orchidej na smetišti či Rodinná záležitost mě dostaly do kolen. Paradoxně za největší slabinu považuju hlavního hrdinu Filipa Marvana, protože ten by se svým neplněním rozkazů od Strany a Šejbů nevydržel na svobodě ani do konce druhé epizody. Jenže všichni ostatní soudruzi byli báječní a bylo mi ctí bděle a ostražitě s nimi sdílet své pondělní večery. Čest práci, soudruzi a nyní mne omluvte. Jdu si na gramofonu přehrát největší pecky od Slok Luboše Nováčka.(8.3.2017)

“JMENUJI SE FILIP MARVAN. JSEM POLICAJT. MĚL JSEM NEHODU A PROBUDIL SE V ROCE 1982. JE TO SEN? JE TO SKUTEČNÝ? PROČ JSEM ZROVNA TADY? MUSÍ TO MÍT DŮVOD...“ /// Ruku na srdce - nevím, jestli by mě bavil návrat do 70tejch let (jak je tomu v britským originále). Ale 80tý léta…to já znám! Tvůrci dobře využili mnohé z nabízejícího se (neomezenýho) množství absurdit, kterejma tahle doba oplývala. Bavili mě postavy (famózní Budař!) a poslední 3 díly – to byla antikomunistická paráda. (třeba ta scéna jako z majora Zemana - Vrah se skrývá v poli)… (Skepticky) jsem vočekával, jak se vypořádaj s tím „zázrakem“ a uznávám, že to vyšlo velmi dobře. Hádám, že tady asi „dvojka“ nebude… Škoda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miloval jsem Festival politický písně (a Kroky Franty Janečka). 2.) Nechápu, proč se fotr v 80tejch letech uchlastal. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(12.3.2017)

• Gwaihir

Originál, podle něhož je upředena tato lokalizace, mi není znám, ale předpokládám, že musí být o mnoho lepší, zejména pokud jde o funkčnost celé hlavní mysteriózní zápletky s přeskokem v čase. Takto je to vlastně jen pouhá parodie doby osmdesátých let ještě k tomu poměrně zvláštně "přikrášlené" v celkem naivní snaze stále ještě propagovat onen poměrně černobílý obraz minulosti. Ta sama o sobě sice místy baví, ale příliš nepasuje ani k občasné přítomnosti napětí při řešení kriminálních případů, ani k rádoby mysteriózní složce a hledání smyslu přítomnosti hlavního hrdiny v minulosti, což je zde paradoxně upozaděno. 45 %(7.3.2017)

Hodnotím po čtyřech epizodách. Jsem spokojen. Vypadá to, že se v Česku začaly po dvaceti letech konečně znovu natáčet dobré seriály. Zatím nevím, jak se to bude vyvíjet, podle mě je ale linie z minulosti jen Filipovou fabulací, která mu před smrtí má pomoct nalézt nějakou obhajobu vlastních skutků. Z toho důvodu taky není úplně fér vytýkat seriálu všechny ty anachronismy, protože než o realitu může jít jen o abstrakci osmdesátkové atmosféry. Všechna ta heslovitost a přepolitizovanost by tomu nasvědčovala. Nějak se mi ale nezdá, že by tvůrci zábavného seriálu uvažovali až tak hluboce. Dále se mi líbí obrazové pojetí, odehrává se to v létě, takže tomu ty pseudoosmdesátkové vyblité tóny sedí jako Julie v metru. Přesně tohle vyobrazení reality (nebo spíš její nadsazené abstrakce) mě svádí k nostalgii po době, kterou jsem vlastně nezažil. Líbilo by se mi projít se po šedivém sídlišti, zajít na pivo do místní putyky a večer si jít poslechnout Michala Davida, jakkoliv nechutné se to může zdát. Jenže lidé tehdy svou dobu tak nevnímali a nostalgie se vytváří až při ohlédnutí se. ||| Po zhlédnutí zbytku seriálu a vyjasnění všech linek musím přidat ještě jednu hvězdu. Seriál je na současné české poměry opravdu výjimečný, z vážně-nevážné polohy se v druhé půli láme v psychologické drama o soudružských sviních, až to s tou výše zmíněnou nostalgií není tak horké. Vyústění hodnotím kladně. Pokud má někdo potřebu hořekovat tady nad tím, že se ve scénáři vyskytují kiksy typu klíče od chaty, měl by si ujasnit, jestli zná význam pojmu mysteriózní sci-fi. Všechny polohy seriálu fungují bezvadně, u komediálních scén jsem občas šel do kolen (Sloky, rekonstrukce koupelny a soudruh, který je bohatý, protože pracuje na tom, aby se všichni měli stejně), u dramatických pasáží jsem se cítil stísněně, hrátky s časem mě bavily. Jen tak dál, Česká televize. (1 174.)(13.3.2017)

Seriál Svět pod hlavou by mohl být obyčejným remakem britského originálu Life on Mars, kdyby nepřišel s celou řadou naprosto skvělých nápadů a dílů, kteří onu myšlenku povyšují do stavu dokonalosti. Ona totiž myšlenka probuzení Filipa Marvana v osmdesátých letech je opravdu jen okrajové mystično, které celým seriálem sice proudí, ale nijak zásadně ho nenarušuje. To podstatné je atmosféra osmdesátých letech a naprosto nekompromisní náhled na komunisty a policii v tehdejší době. To je totiž ta síla, která v tomto seriálu dominuje, a která se s britským originálem nemůže vůbec měřit. Stejně tak musím obrovsky pochválit i celou hereckou enklávu. Václav Neužil svojí nezúčastněnou postavu Filipa Marvana hrál naprosto přesně. Stejně tak jsem si užíval i Ivana Trojana, jehož postava se v průběhu jednotlivých epizod měnila. Stejně tak ale i Kopta nebo Jeřábek si zaslouží pozornost. A samozřejmě nesmím zapomenout na nejdokonalejší komunistický hovado Klementa v podání Honzi Budaře. Ten jeho nestranej straník byl tak přesnej, až mě z toho mrazilo. A to jsem přitom tuhle dobu ani nezažil. Stejně tak obrovsky oceňuji jak humor a cynismus v první polovině seriálu, který vrcholil s hudební skupinou Sloky a s dílem, kde se vyšetřuje vražda v jedné tamní putice, tak vážnost, která se váže k druhé polovině seriálu. Jediná kaňka na dokonalosti je závěr, který je sice solidní, ale po něm zbyde více otazníků, nežli vyřešených otázek. I tak musím říct, že se jedná o český seriál, který jsem vysloveně hltal vteřinu za vteřinou a užíval jsem si jak postavy, tak atmosféru tehdejší doby. Dlouho se mi to nestalo a nevím, jestli se mi to zase někdy stane. Svět pod hlavou byl naprosto úžasný zážitek a já jsem neskutečně rád, že jsem se na něj každé pondělí na ČT1 mohl těšit. Díky tvůrcům za naprosto úžasný filmový zážitek!(9.3.2017)

• - Ve 4. epizodě Orchidej na smetišti (2017), která se odehrává v roce 1982, hraje z rádia v policejním voze písnička Petera Nagyho "Kristínka iba spí", ta ale vyšla až o 2 roky později. (Charlizee)

• - Jedna z postav má na bundě nakreslené logo americké skupiny Death. Ta byla ale založena v roce 1983, tedy až rok po tom, kdy se seriál odehrává. (p3tris)

• - Scenárista Ondřej Štindl měl v devadesátých letech na Rádiu 1 pořad "Strašidelný zámek", kde hrál nejhorší pecky z desek pro Veřejnou bezpečnost, Svazarm, nebo z festivalů, často právě i Festivalu politické písně Sokolov. Název jedné desky byl "Ochránci a zachránci". Kroky Františka Janečka hrával také, takže spojení a využití u Festivalu politické písně v epizodě Mrtvý lidi (2017) je logické. (pleva)