Ohnivý oceán

Hidalgo

Oceán ohňa

Akční / Drama / Dobrodružný / Western

USA, 2004, 136 min

Velice zajímavý filmeček, i když to "western" je poněkud zavádějící....Krásná hudba, krásná kamera... jen škoda toho zmrtvýchvstání a digitálních koček...(20.2.2006)

Ocean ohna je skvelym prikladom, ako mozno natocit historicko dobrodruzny film v americkej produkcii. Hoci triky nie su silnou strankou filmu, vynahradzaju si to dobrymi dialogmi a nadhernymi sceneriami. Chvalim tvorcov, ze sa vyvarovali zbytocnemu a v dnesnej dobe velmi castemu americkemu patriotizmu. Pomerne dlha stopaz je vyplnena tak, aby sa divak nemal kedy pozerat na hodinky (je vsak vidno, ze film bol este dlhsi a strihaci mali co robit, aby ho skresali na unosnu mieru). Zo zaciatku som mal problem s "uz nie Aragornom" , ale rychlo som si zvykol na Modre dieta v podobe V.Mortensen. Statocny konik Hidalgo musi ocarit kazdeho milovnika zvierat a scecialne konikov, ktorych je tu neurekom.(10.10.2004)

Kdysi jsem četl knihu, ve které se hrdina Západu dostává do Orientu a musí zde nějakým způsobem žít a přežít. Ten román se jmenoval Supové Mexika (Satan a Jidáš) a byla to jedna z mých nejoblíbenějších mayovek. Na ni jsem si vzpomněl při sledování filmu. Zajímavá je paralela s Indiány a Beduíny, srovnávání dobrých koní a jedinečných jezdců, kamera a exteriéry. I když hodnocení na plných osmdesát není, také bych si snímek nedovolil označit jako "patetický"...(24.1.2005)

Ať je to jak chce, postava Viggo Mortensena, který zde hraje autentickou postavou, dala sice tomuto filmu romantickou atmosféru, ale ani malebné krajinné záběry pouště nepřinesli žádnou velkou podívanou. Jde spíše o pohádku, která mísí prvky jakési orientální a westernové podívané. Nejvíce se mi ovšem líbili stejně ze všeho krásný koníci, obzvlášť ten Mortensena.(24.1.2010)

• Indiana

No jako poměrně často je tento film dost nudný (především ve scénách s Omarem Sharifem), akční scény, kterých je zde také dost málo, nestojí za nic (ta písečná bouře mohla být lepší a když už ne to, tak alespoň mohla trvat delší dobu). Jediné, co zde teda nakonec skutečně potěší, je účast výtečného Vigga Mortensena, díky němuž filmu uděluji alespoň dvě hvězdičky.(14.5.2005)

• - V cieľovej rovinke má Hidalgo v jednom z prestrihov na sebe konské sedlo, pričom ho Frank Hopkins (Viggo Mortensen) z neho sňal ešte pred záverečnou pasážou. (YoZo8)

• - Svého filmového koně si Viggo Mortensen tak oblíbil, že po skončení natáčení si jej koupil a odvezl domů. (haushinkaa)

• - Ve filmu zazní název pouště Rub' Al-Khali "The Empty Quarter". Zaznít však nemohl, protože název "The Empty Quarter" použil pro tuto největší souvislou písečnou plochu na světě britský cestovatel a spisovatel Wilfred Thesinger až v polovině dvacátého století. (Jirka_Šč)