Bratříček Karel

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Petr Haas

Karel Kryl (a.z.)

Krystyna Krauze natočila dokument mapující Krylův život na podkladě písničkářské tvorby bez formálních výbojů, ale řemeslně poctivý. Zvládla se u toho vyhnout většině krylovských mýtů, stavějících na jeho zbožšťování, což je víc, než se podařilo většině jiných pokusů o Krylovu biografii v libovolném médiu.(3.3.2017)

Premiéra Lucerna "Malý národ potřebuje velké legendy." Ač malý vzrůstem, byl obrovskou osobností. Nikdy neuhnul ze svých morálních zásad ani o píď. Celý život se zasazoval o hodnoty jako je pravda, láska a spravedlnost. Je smutné, že také kvůli tomu byl mnohdy nepochopen, nepřijímán a bohužel cizincem ve vlastní zemi. Byl taktéž vizionářem, překonal dobu. Je tristní, že historie se opakuje, více takových lidí je třeba v každé době. Ukázal nám, že je třeba charakterní opozice, jež hlásá pravdu. Tento dokument má obrovský význam. Je třeba, abychom takovou pochodeň nesly dál! Líbila se mi závěrečná slova režisérky. Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždy ten největší ohlas v cizině???(17.11.2016)

Po filmárskej stránke si nedovolím hodnotiť, nakoľko nemám vyštudovaný relevatný odbor v danej problematike, ale obsahovo pomerne zaujímavý počin s niekoľko málo doposiaľ neznámimi faktami. Plný počet za natočenie dokumentu o niekom, kto využil svoj potenciál na 110 %.(19.3.2017)

Poliaci poňali ikonickú postavu československej kultúry so svojim typickým ironickým nadhľadom a odstupom, ktorých by Česi sami v takomto prípade zrejme nikdy neboli schopní.(3.1.2017)

BioOko naslepo dne 16.11.2016. Skvěle zařazené. Musím říct, že oko nezůstalo suché. Moc hezky natočené.(17.11.2016)

Dnes se už skoro zdá, že úloha osobnosti Karla Kryla v dějinách sestávala prakticky z ochoty dotyčného zemřít (či se nechat okolnostmi zabít?) dříve než si jej někteří jeho tehdejší bratři z krve Kainovy nakrájeli na kostičky do guláše. Předvolebního. Ovšem lze čekat v době, kdy nám na rohu ulice opět vrah o morálce káže, nad mozkem jest poslušnost, nad rozumem víra a správná příslušnost je opět nadřazena závadě na obuvi, že tomu bude jinak? Kdybych si o našem národě historických mistrů světa v kolaboraci s jakoukoliv mocí dělal iluze (zdravím na Hrad, a to nikoliv pouze současného nájemníka, ale jaksi průřezově), řekl bych, že je ostuda, že tento film musela natočit Polka. Ale nakonec je to asi lepší. Tak zase při výročí v srpnu pustíme Bratříčka, kdejakého rozumbradu necháme ve jménu humanity levou rukou krást z odkazu naší podle mě nejnedoceněnější historické osobnosti a pravou dělat přesně to, proti čemu ona osobnost brojila. A když si k tomu dáme koblihu, můžeme pak klidně předstírat, že Demokracie vlastně vůbec neexistuje.(10.1.2017)

Na tento dokument a na Karlíka som sa tešil dlhú dobu. Premiéra a jej čakanie bolo nekonečné. Nakoniec som sa dočkal, vedel som vopred, že Bratříčkovi dám za 5 hviezd, ale systém a celkový koncept s akým prišla režisérka Krauze ma zaskočil. Teraz už viem, že v určitých ohľadoch sa dá hovoriť o Poliakoch ako o bratoch, máme s nimi veľa spoločné,ale keď sa mám vrátiť k filmu samotnom prekvapí hlavne s akou láskou, citom a vážnosťou spracovali tento materiál. Vážne, veľká poklona. ....Karle, nezabudneme, navždy budeš v našich srdciach, pravda a sloboda zvíťazí. Buď s Bohom. P.S. Kino Hodonín 17.11. 2016 sa v mojej prítomnosti poprvýkrát stalo, že všetci diváci v kinosále zostali až do záverečných tituliek, bolo ticho, že by bolo počuť spadnúť špendlík a na konci celý sál tlieskal. Okrem Karlových Varov na MFF to bola premiéra.(18.11.2016)

Krásně natočený, hodně smutný.. dozvěděla jsem se věci, který jsem netušila. Zamrzelo skoro prázdný kino.(5.12.2016)

dokonale propojeni pisni a obrazu. nemam slov.(15.11.2016)

K úplnému zážitku mi chybělo, že polsky hovořící protagonisté nebyli překládáni - moje znalost polštiny není valná a rušilo mě, že dobré třetině filmu ne úplně rozumím. Na druhou stranu si říkám, že se patrně jednalo o chybu promítače v kině Portyč v Písku, který prostě nezapnul titulky. Ale ať už tak nebo tak, film Bratříček Karel nabízí trochu jiný - možná krapet moc idealializovaný - pohled na jednoznačně nejvlivnějšího československého barda. Vždy je fajn vidět, jak naše kulty vnímá někdo ze zahraničí - poskytuje to malému sebestřednému národu příležitost alespoň k částečné sebereflexi. Tady se to povedlo a výsledek určitě stojí za zhlédnutí...(4.12.2016)

Lidé upřímně plačící a tleskající na konci projekce. Ten film je dobře natočený, pojednává o úžasném člověku a hlavně má smysl.(9.2.2017)

Velmi pěkný dokument, za který jsem rád a s chutí se na něj podíval. Je to i zajímavá mini retrospektiva nedávnými dějinami. Nedá se upřít, že některé jeho texty mají opravdovou hloubku a jsou věřím nesmrtelné a dají se aplikovat na různé období dějin ... taková Demokracie (1993) je aktuální v pravidelných periodách, stačí zaměnit jména. Škoda, že nebylo více diváků, zejména mladší publikum by si zasloužilo rozšířit obzory!(18.11.2016)

Konečně dokument,který Krylovi vzdává zasloužený hold. Ukazuje ho z různých uhlů pohledu jako strhujícího zpěváka, bojovníka za pravdu a citově,snadno zranitelného muže. Co by řekl dnešní politické scéně prasečí,odporný,slizký hlavě na hradě těžko říci pozitivní písně by asi nenapsal. Polská režisérka si všímá i Krylovi euforie po návratu během sametové revoluce a následné zklamání a zahořklost z dalšiho vývoje společnosti.(26.11.2016)