Krátký film o zabíjení

Krótki film o zabijaniu

A Short Film about Killing

Krátky film o zabíjaní

Polsko, 1988, 84 min

velmi povznasajuce dielo velkeho majstra nesuce sa komornej atmosfere, s postavami, kt. kazda ma svoje urcite muchy a musi za ne pikat. "od cias kaina, ziaden trest ani poprava nezbavili svet od zlocinu."(25.1.2007)

Nijaké prihrievanie si polievočky, ale vážené spodobovanie ala Dostojevsky ("Zločin a trest") rozkrojené na dva rovnako mraziace kusy. Prvý, takzvaný "Introduce and murder" v ktorom sa na ohavných, zašlých a začmudených uliciach socialistického Poľska ukazuje trojica (zatiaľ navzájom nepoznaných) aktérov (labilný dvadsaťročný mladík, ambiciózny advokát a čudácky taxikár). Úvodné oboznámenie ústi k hrozivému prelnutiu ciest vraha a obete, kde sekeru nahradzuje kameň. Druhý, súmerne s prológom bezchrbtový úsek laicky nazývam "judgment." Ten má takisto surovú až kremačnú podobu (šibenica, telové tekutiny), lenže sa nepácha, ale trestá. Alebo oboje? Dilema, ktorá aj napriek svojej nejednoznačnosti je zakotvená v Ústave nejedného územného celku. Praví sa, "od doby Kaina žiadny trest nenapravil a neodstrašil svet pred páchaním trestných činov." S tým sympatizujem, avšak aké rozpätie majú medze únosnosti pardónov pre narušených alebo chladnokrvných zabijakov? Bojím sa toho, že všetkým tým, ktorým automatické vetovanie "kresla" pripadá správne, uniká význam povážlivých slov "účelne odňať právo žiť." Pojem hodný úvodzoviek a dlhých debát, ktoré žiaľ vedie len málokto. Krzysztof Kieslowski na chúlostivú tému neodpovedá, práve naopak sa opytuje, stavia mramorový monument stojaci v mene práva/nepráva, bez finančného zázemia, bez slobody a bez akejkoľvek pomoci módnych relativít.(27.4.2010)

„Dnes ste trocha zostarli. Dovidenia.“ Uhrančivé, znepokojivé a mrazivé od prvej sekundy. Preboha, veď už ten názov! Traja muži, ktorých cesty sa ku koncu prepletú (predstavte si decká, dávno pred Tarantinom).(27.3.2006)

tomuto filmu sa podľa mňa nedá nič vyčítať. ak áno, pokojne namietajte, ale ja nevidím chybičku. mrazivé, odťažité. kamera je sugestívna. herecké výkony výborné. scenár je dielo génia.(13.10.2010)

V několika chvílích bylo vyprávění trochu kostrbaté a křečovité, přesto silný zážitek.(27.2.2013)