Ta třetí (TV film)

Česko, 2001, 89 min

Navenek nenápadná televizní retroinscenace, která přesně zachytila a převedla svou literární předlohu do digitální podoby (připomíná značně SATURNINA nebo Škvoreckého adaptace). Kultivovaný naturalismus, který byl vůdčí metodou Jaroslava Havlíčka, v Kleinově režii zůstává zachován; Vondráčkové Adéla osciluje mezi dívčím věkem a rodícím se vampýrem, až nečekaně velkou vnitřní nerovnováhu v sobě skrývá Dlouhého legionář. Ostatní postavy jsou více načrtnuty než vykresleny snad s výjimkou Mileny Ilony Svobodové, jejíž kultivovaný herecký projev se má oč opřít. V kontextu devadesátých let se jedná o nadprůměrné a zdařilé dílo, které se dokázalo vyrovnat důstojně i s postižením prvorepublikové atmosféry, v níž se náš tragický příběh odehrál.(15.6.2008)

Jo, jo kdo chce kam, pomozme mu tam. Škoda, že trvá velmi dlouho než člověk pochopí, že "nuda" je dobrá. Jenže my pořád toužíme po vášni, s níž bohužel nejde dohromady. Někdo to nepochopí třeba nikdy....Vladimír Dlouhý je jako vždy výborný a Lucka Vondráčková na mírné výkyvy překvapení.(15.6.2008)

Klasická předloha plus vynikající až dobří herci plus režie Dušana Kleina, který (byť "pouze" pro obrazovku) dokazuje i v novém miléniu, že nezapomněl svoje řemeslo. Občas tedy.(20.6.2008)

• ivishka

No stále pořád nechápu co mě vedlo k tomu pustit si takovou hloupost. Asi obsazení Vladimírem Dlouhým...těžko říct. Abych se v tom vyznala zrekapituluji si milostný trojúhelník: takže bloncka zblbne v obchodě s gramofonovými deskami postaršího štramáka pak spolu sedí na kávičce a za nedlouho se chtějí vzít....jenže jemu furt nesedí, že se s ním nechce vyspat a jak se směje s jinými muži nebo její smysl pro humor. Tak si jede bloncka do hor s kamarády a štramák se nudí tak si nabrnkne kámošku z dětství, které namluví, že se s blonckou rozešel a ze svatby sešlo a že pořád myslí na ni. Mezitím se vrátí bloncka, která zjistila, že ji štramák "podvádí" s jeho vrstevnicí z dětství a tak na něho vymyslí habaďůru a asi s ním stráví své "poprvé"....No a aby toho nebylo málo on si zase usmyslí, že zahodit šanci, aby byl za největšího kance mezi kamarády a aby se na stará kolena tak nenudil, že se tedy vrátí k bloncce. Jenže ta ho už nechce a pak ho nechce ani vrstevnice. Smutný to osud starého mládence a tak se picne. Konečný záběr na sladký úsměv a srostlé obočí Lucie Vondráčkové - jak inspirující. Nebýt Vladimíra Dlouhého(budiž mu země lehká)byl by to odpádek jak vyšitý.(25.12.2012)

Film stojí hlavně na vynikajícím Vladimíru Dlouhém a až osudové lolitce Lucii Vondráčkové. S možnostmi celovečerního filmu do kin to mohlo být výborné, ale i na televizní produkci nadprůměrné dílko. 3,5 *(20.6.2008)