Super 8 Stories By Emir Kusturica

Super 8 Stories

Dokumentární

Německo / Itálie, 2001, 90 min

Emir Kusturica

No Smoking Orchestra je něco jako hudební výcuc z Kusturicových filmů. Trocha folklóru, trocha dechovky, trocha rocku, trochu bizarních socialistických kostýmů, trocha historické hořkosti a dohromady kapela s neskutečným drivem. V tomhle dokumentu se můžete přesvědčit, jak to vypadá, když pánové vyrazí na šňůru. Nevíte, co je legenda a co je pravda, ale k čertu s tím, jako celek je to výborná zábava plná výtečných dialogů i koncertních záběrů. A pokud se nemýlím, bubeník Igor Kusturica je Emirův bratr, ne jeho syn :o))(1.2.2004)

• kinej

Film je velkým zklamáním. Hudbu No Smoking Orchestra mám rád a tak jsem byl zvědavý. A zklamaný. Vybízí se přirovnání k Buena Vista Social Clubu. Oba filmy natočil „nedokumentarista“ jako bokovku. V obou filmech, je každému muzikantovi vyhrazeno pár minut ve kterých je představen. Zatímco v Bueně Vistě muzikantům ta chvíle stačí, aby si vás získali, v Super 8 Stories to nefunguje. Jejich portréty jsou proloženy jakýmisi chaotickými černobílými záběry, a vyprávějí většinou absolutně nezajímavé historky ze života. Pohledy do zákulisí po koncertech jsou pak jen nezáživné scény, jež jsou navíc neúměrně natahovány. Nevydařené jsou i záznamy z koncertů. Rozhodně bych teď váhal zda na jejich koncert zajít. Studiové verze písniček jsou opravdu dobré, ale na koncertech se z nich pověstný balkánský temperament zcela vytratí do chaotického hluku.Místo muzikálně se snaží hudebníci zaujmout spíše teatrálně. To nejlepší co, jsem si na filmu našel byl originální videoklip v poslední části filmu. Ten je zde totiž jediným důkazem, že tito muzikanti dělají dobrou hudbu.(2.7.2007)

Dokument o hudebním „unza unza“ fenoménu jménem No Smoking Orchestra. Jednotliví členové kapely se postupně představují, jejich výpovědi jsou prokládány záběry z koncertů i z rodné Jugoslávie.(15.11.2005)

Kusturica sice natočil celovečerní dokument o vlastní kapele, ale není žádný egocentrista. Vzhledem k prostoru, který věnuje svým spoluhráčům, to skoro vypadá, jakoby sám byl méně důležitou součástí skupiny. Nejen koncertní scény, ale celý snímek je vynikající - jen škoda, že jsem je někde neviděl naživo.(27.2.2003)

Výborný hraný dokument o "No smoking orchestra", ve které hraje Kusturica na kytaru a jeho syn je bubeníkem. Jejich hudba se dá popsat jako balkánská dechovka a nahlédneme i do zákulisí kapely(zkoušky, koncerty, atd.). A je to zajímavé!(21.1.2003)

Záběry z koncertů + životní příběhy členů kapely = Super 8 Stories By Emir Kusturica. Balkánskou hudbu mam rád a Kusturicu také, takže se mi film samozřejmě líbil. Přesto bych ale něco na filmu změnil - ubral bych na hudbě a více představil členy kapely.(2.11.2006)

Ako namotávka na LFŠ v deň pred večerným koncertom, to bolo výborné... Rovnako ako koncert samotný. Teším sa na moment, kedy sa raz dokážem oddať s rovnakou živelnosťou ako títo páni.(25.7.2011)

• Tominecek

Cyklus Emir Kusturica v České Televizi - ocenění ELSA 2003 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií.(1.2.2009)

Trochu se sice blíží Roku koně, ale přesto je jiný. Balkánštější. Exotičtější.(3.2.2003)

Líbil se mi takový ten "fucking off " přístup, spíše než balkánskou mi to připomínalo punkovou kapelu, což se samozřejmě nevylučuje. Potešil i Joe Strummer ve společné verzi klasiky od The Clash - Police On My Back. Z filmu bylo jasně vidět, že hoši za to umí jaksepatří vzít a příjemná byla i energie tohoto filmu - pěkně si to hrnul a žádná velká moudra. Stojí za vidění.(20.10.2005)