Dva z onoho světa

Two Men from Another World

Komedie / Hudební

Československo, 1962, 88 min

Dostat jazz začátkem šedesátých do filmu, tomu říkám husarský kousek. A když ještě k tomu ten jazz není odsouzen, ale nakonec zvítězí jako spojnice mezi mládím a pedagogem, jako milovnice tohoto hudebního žánru nemohu jít s hodnocením níž.(21.2.2016)

• Terva

Oldřich Nový alias Pavel Fořt alias Petr Forda.(31.3.2013)

• YURAyura

2/10 Jak se spoustou vybornych hercu natocit opravdu hroznou agitku? Takto! To by clovek neveril, jak dolu se da jit - "v americe je blaze, ale ponekud draze..." neni nad poradnou akci Z kombinovanou s jazzem. Ale bylo tam par zapichu treba v podani Kopeckeho treba o stolicce ;] jinak opravdovy potrat(8.1.2007)

• Oskar

Tak především: název téhle veselohry budí falešnou představu, že půjde o duchařskou historku nebo něco podobně fantastického (tomu napovídá i výskyt dvou Oldřichů Nových na fotkách). Oním světem není míněn svět astrální, nýbrž imperialistický a těmi dvěma nikoli Nový v dvojroli, ale jen ten americký a jeho syn Jan Tříska. Vratislav Blažek, nejplodnější autor tzv. pozitivní či komunální satiry, měl dva cíle: poskytnout svému oblíbenému komikovi v rámc možností trochu dstojnou příležitost v socialistické kinematografii (předtím se o to rozpačitě pokusil už Hudbou z Marsu, potom o poznání líp ve Světácích) a pak si taky do našeho "lidově demokratického zřízení" šťouchnout. Takže zápletka se točí kolem dvou bratrů, z nichž jeden je zatrpklý sešlý Čech a druhý pozitivní, čiperný Američan. Vymění si role a Amík ukáže Čechovi, že nemá tak rezignovaně podléhat systému. To všechno je přepečlivě zamaskováno několika brigádami a všeobecným pozitivnem, ale někde úplně vespod to je a je to aspoň trochu znát. Líbí se mi scéna, kdy americký Nový vejde do třídy svého bratra, studenti nic netuší, on si je vychutnává a k jejich údivu zapěje swingový song o tetě, co hrávala na trumpetu. :-) Pěkný moment, Nový má jiskřičky v očích... 30%(26.1.2006)

• Gavin87

Jazz.... pro mě důvod zasvěcení vlastního života hudbě, pro autory tohoto počinu jen imperialistické zvěrstvo chabých mozků. Studium na konzervě v 60. létech bylo na mašli. Nepovedený film, přičemž význam jeho názvu mi stále uniká. Pohled na pana Nového je tak nějak smutný. Celý ten film působí smutně. Jednu hvězdu dávám za jazzovou verzi " Já mám, lidi, mám tetu. Která troubí trumpetu"(4.8.2010)