„Ak ho nechytíme, bude ťa mrzieť, že si ma spoznal.“ – „To ma mrzí už teraz.“ Ak dovolíte, začnem zoširoka. Nick Nolte je totiž výborne zvierací, podráždený, prchký a alkoholický, ale či sa mu to páči alebo nie, 48 HODÍN je filmom Eddieho Murphyho. Jednalo sa o jeho strhujúci debut. Doslova z noci na ráno sa ním preslávil v celej Amerike. Dovtedy to bol mladučký, neveľmi úspešný afroamerický komik z robotníckej newyorskej štvrte. Začínal skečmi v nočných kluboch a následne sa síce dopracoval do renomovanej TV šou „Saturday Night Live“, ale ako sám priznával, „po odchode ´prvej generácie´, ako boli Murray, Chase či Belushi, som sa tam ocitol s tými ľuďmi, s akými som sa tam ocitol, preto to vlastne žiadne víťazstvo nebolo“. Televízii NBC, ktorá SNL vyrábala, trpezlivo ponúkal vlastný zábavný program, ale vedenie odmietalo. Sám nevedel, ako sa jeho agentovi podarilo dohodiť mu rolu v drsnej buddy movie 48 HODÍN, ale nič náročné to v skutočnosti nebolo: ten film bol odpísaný samotným štúdiom dávno pred uvedením do kín v na konkurenciu bohatom vianočnom období. Nolte bol síce známy herec, ale v tom čase sa znemožnil sériou prepadákov a Eddieho nikto nepoznal. I preto bolo štúdio presvedčené, že ak zarobia aspoň niečo, bude to úspech, „rýchlo“ film uviedlo raz večer do kín a traduje historka, že kým Murphy do kinosály vstúpil, pozdravilo ho pár kamošov, ale keď chcel vystúpiť, nadšený dav ho nepustil a keď nasledujúce ráno usporiadal novinársku tlačovku, vyhlásil, že mu v NBC môžu pobozkať jeho čierny zadok a okamžite ovládol pokladne kín sériou strhujúcich komerčných trhákov od CESTY DO AMERIKY cez POLICAJTOV V BEVERLY HILLS po ja neviem, čo všetko ešte (aj jeho slabšie filmy zarobili nekresťanské peniaze). Eddie Murphy sa stal jednou z najväčších hviezd 80. rokov. Právom. Jeho Reggie Hammond je sympatický urečnený grázlik, ktorému sa podrezaný jazyk nezastaví, ktorého prioritou je zasexovať si („Chlapi ako ty, čo o tom len hovoria, sa obvykle v posteli na nič nezmôžu.“ – „Žartuješ? Bol som tri a pol roka v base. Postaví sa mi, aj keď zafúka vietor.“) a improvizáciou privádza svoje okolie do šialenstva (kultový „nástup v country bare“). Jeho spojenie s Nolteom je fantastické, tá chémia je taká skvelá, až by som sa nečudoval, keby sa mimo kamery nenávideli. Zlo kvalitné (indiánsky ex-pornoherec Sonny Landham – POLTERGEIST, PREDÁTOR), akcia drsná, dialógy božie („Ty si hrozný chlap.“ – „Ja som ti to hovoril.“), hlášky odzbrojujúce, Murphy na pomilovanie rozkošný... netvrdím, že pred 48 HODINAMI neexistoval jediný buddy movie, ale až práve tento kúsok na ktorom sa stretli také akčné esá, ako Steven E. de Souza, Joel Silver, Lawrence Gordon, Roger Spottiswoode a Walter Hill) pomáhal „definitívne“ postaviť základné pravidlá tohto obľúbeného, „parťáckeho“ pod-žánru. Svižné a plné dobrej nálady. Super.(8.12.2004)

Nadějný začátek Murphyho kariéry, který společně s Noltem vytvořili skvělou dvojici v tomhle zábavném krimi thrilleru. Je to pravda trochu omšelé a mnohokrát viděné téma, kdy nesourodá dvojice nakonec vytvoří perfektní team. Ale tady to fungovalo, bavil jsem se a nemůžu nic vytknout. Oddychovka na klidný večer. 75%(7.10.2010)

Výborný film s vynikajícími gaggy. Zábava ve slovních potyčkách k popukání. V tomto filmu i trocha vulgarity nějak nevadí.(3.3.2008)

Toto su presne tie filmy, ktore som mal na zaciatku 90-tych rokoch najradsej a preto som si ho s chutou zopakoval a opät som sa nasmial na roznych dialogoch a rivalite medzi Noltem a Murphym. Ta nahanacka s autobusom takmer na konci filmu mi pripominala iny film RUDE HORKO (1988) s Arnoldom Schwarzeneggerom, ktory tiez natocil Walter Hill, len tam sa asi buralo trosku viac aut, ak si dobre spominam. Mimochodom aj vam pripominal Nick Nolte Gerarda Depardieua? Mne by to ani nenapadlo, keby ma na to uzivatelka Madison neupozornila :-) Hudbu mal James Horner a cely film bola totozna s akcakom KOMANDO (1985) taktiez s Arniem. Reziser Walter Hill natocil napriklad: BREWSTEROVE MILIONY (1985), DALSICH 48 HODIN (1990) alebo aj akcnu dramu s Bruceom Willisom POSLEDNI ZUSTAVA (1996)... 15.09.2010 _______ Nick Nolte - (Jack Cates) +++ Eddie Murphy - (Reggie Hammond) +++ Annette O´Toole - (Elaine) +++ Frank McRae - (Haden) +++ James Remar - (Albert Ganz) +++ David Patrick Kelly - (Luther) +++ Produkcia: Joel Silver, Lowrence Gordon +++(15.9.2010)

Jeden z prvních filmů Eddie Murphyho a jeden z těch nejpovedenějších. Nesourodá dvojka Nolte - Murphy působí docela komicky, zvláště když se spolu neustále hádají. Rozhodně je to dobrá zábava.(18.7.2002)