„Ak ho nechytíme, bude ťa mrzieť, že si ma spoznal.“ – „To ma mrzí už teraz.“ Ak dovolíte, začnem zoširoka. Nick Nolte je totiž výborne zvierací, podráždený, prchký a alkoholický, ale či sa mu to páči alebo nie, 48 HODÍN je filmom Eddieho Murphyho. Jednalo sa o jeho strhujúci debut. Doslova z noci na ráno sa ním preslávil v celej Amerike. Dovtedy to bol mladučký, neveľmi úspešný afroamerický komik z robotníckej newyorskej štvrte. Začínal skečmi v nočných kluboch a následne sa síce dopracoval do renomovanej TV šou „Saturday Night Live“, ale ako sám priznával, „po odchode ´prvej generácie´, ako boli Murray, Chase či Belushi, som sa tam ocitol s tými ľuďmi, s akými som sa tam ocitol, preto to vlastne žiadne víťazstvo nebolo“. Televízii NBC, ktorá SNL vyrábala, trpezlivo ponúkal vlastný zábavný program, ale vedenie odmietalo. Sám nevedel, ako sa jeho agentovi podarilo dohodiť mu rolu v drsnej buddy movie 48 HODÍN, ale nič náročné to v skutočnosti nebolo: ten film bol odpísaný samotným štúdiom dávno pred uvedením do kín v na konkurenciu bohatom vianočnom období. Nolte bol síce známy herec, ale v tom čase sa znemožnil sériou prepadákov a Eddieho nikto nepoznal. I preto bolo štúdio presvedčené, že ak zarobia aspoň niečo, bude to úspech, „rýchlo“ film uviedlo raz večer do kín a traduje historka, že kým Murphy do kinosály vstúpil, pozdravilo ho pár kamošov, ale keď chcel vystúpiť, nadšený dav ho nepustil a keď nasledujúce ráno usporiadal novinársku tlačovku, vyhlásil, že mu v NBC môžu pobozkať jeho čierny zadok a okamžite ovládol pokladne kín sériou strhujúcich komerčných trhákov od CESTY DO AMERIKY cez POLICAJTOV V BEVERLY HILLS po ja neviem, čo všetko ešte (aj jeho slabšie filmy zarobili nekresťanské peniaze). Eddie Murphy sa stal jednou z najväčších hviezd 80. rokov. Právom. Jeho Reggie Hammond je sympatický urečnený grázlik, ktorému sa podrezaný jazyk nezastaví, ktorého prioritou je zasexovať si („Chlapi ako ty, čo o tom len hovoria, sa obvykle v posteli na nič nezmôžu.“ – „Žartuješ? Bol som tri a pol roka v base. Postaví sa mi, aj keď zafúka vietor.“) a improvizáciou privádza svoje okolie do šialenstva (kultový „nástup v country bare“). Jeho spojenie s Nolteom je fantastické, tá chémia je taká skvelá, až by som sa nečudoval, keby sa mimo kamery nenávideli. Zlo kvalitné (indiánsky ex-pornoherec Sonny Landham – POLTERGEIST, PREDÁTOR), akcia drsná, dialógy božie („Ty si hrozný chlap.“ – „Ja som ti to hovoril.“), hlášky odzbrojujúce, Murphy na pomilovanie rozkošný... netvrdím, že pred 48 HODINAMI neexistoval jediný buddy movie, ale až práve tento kúsok na ktorom sa stretli také akčné esá, ako Steven E. de Souza, Joel Silver, Lawrence Gordon, Roger Spottiswoode a Walter Hill) pomáhal „definitívne“ postaviť základné pravidlá tohto obľúbeného, „parťáckeho“ pod-žánru. Svižné a plné dobrej nálady. Super.(8.12.2004)

Pomerne drsná kriminálka o dvoch "protipólových" chlapíkoch, ktorí musia vyriešiť prípad. Murphyho (umiernený) humor skvelo oživuje film a Nolteho nabušenosť udáva tempo tejto osemdesiatkovej zábave... Jeden z pilierov buddy žánru, ale na rozdiel od SMRTONOSNEJ ZBRANE, tento film rokmi mierne stráda. Dialógy sú predsa len trochu papierové, herectvo niektorých postáv občas toporné, dabing je tiež trochu úsmevný...(3.4.2006)

"Když vyhraju, dovolíš mi na půl hoďky píchačku ??" - "Když chlap mluví o ženách jako ty, žádnou nesežene.." - "Byl jsem tři roky v base, kámo !! Ztvrdne mi, jen když vidím kouřit komín !!" ;)(22.1.2015)

• Chrustyn

"Buddy movies" mám rád ale ne každý dokáže zabavit tak jako např. Smtonosná zbraň. Tento to nedokázal.(3.9.2007)

Jeden z filmu kvuli kterym mam Murphyo rad i pres jeho posledni propadaky. Opravdovy gejzir hlasek a narazek mezi nim a Noltem cini z tohoto filmu nadprumernou zabavu.(28.7.2002)