Fešák Johnny

• slovenský

Fešák Johnny

Krimi / Drama

USA, 1989, 94 min

Je to nadpriemerná akčná dráma. Má dosť dobrý príbeh o menšom zločincovi známym svojou znetvorenou tvárou, ktorý sa rozhodne pomôcť svojmu zadĺženému priateľovi s lúpežou v obchode s mincami, do ktorej priateľ ešte pripojí aj jeden zločinecký pár, lenže práve ten ich zradí, priateľ umiera a znetvorený zločinec končí vo väzení. Tu pomocou nových plastických metód získava novú tvár a príležitosť konečne žiť plnohodnotný život, ale na minulosť sa aj tak nezabúda. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať aj o trochu lepšie. Tvorcovia si pri tomto na prvý pohľad príbehu o pomste zvolili menej akčný smer, ale s tým nemám najmenší problém, slušná úvodná lúpež, pobyt vo väzení, ale hlavne následný nový život, ktorý zaberie väčšiu časť filmu sa vydarili, dejovo je to dostatočne zaujímavé, nenašiel som tu nič, čo by mi výraznejšie vadilo, takže väčšinu času ma to skutočne bavilo. Lenže paradoxne práve záverečná časť, ktorá býva bežne najlepšia je z celého filmu jasne najslabšia, síce to tiež nie je najhoršie, ale toto ukončenie ma moc nezaujalo a celkový pocit z filmu to predsa len znižuje. Takže o akciu tu nejde takmer vôbec, úvodná lúpež a krátky záver, nič viac. Herecké obsadenie je na tom dobre, Mickey Rourke síce nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale táto úloha mu sadla a bavil ma po všetkých stránkach, k tomu dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť Morgan Freeman a Forest Whitaker a ako záporák Lance Henriksen. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Walter Hill mi práve v tomto období vyhovoval najviac. Keby ma záver tak nesklamal, určite by som dal lepšie hodnotenie, väčšinu času je to výrazný nadpriemer, ale aj tak som spokojný a niekedy si to ešte rád pozriem. 66%(8.6.2013)

Jeden z mála filmov W. Hilla, na ktorý som roky nemal šťastie. V 90-tych rokoch, v čase boomu požičovní som Hillove filmy vyhľadával a práve k tomuto som sa nedostal. Až teraz.... M. Rourke bol v tom čase hviezdou, ešte pred tým, než padol a znovu povstal, no len charizmou a talentom sa tento film potiahnuť nedá. Scény okolo plastickej operácie tváre nenesú ani po rokoch žiadne známky zastaranosti či trápnosti, prepad a krádež zlata a mincí v úvode spadá presne do kategórie - filmy W. Hilla. Dokonca i ozvučenie výstrelov je typické pre jeho filmy. Poteší účasť M. Freemana a F. Whitakera v časoch, keď ešte slávni neboli. Inak celkovo priemer, ale dosť pozerateľný a ideálny na spomienky a atmosféru 80-90-tych rokov. 60%.(23.5.2013)

No, žádná sláva to není. Že jsem čekal víc akce, to je můj problém, ale noirově laděný scénář se spokojil s jen velmi jednoduchou, již mnohokráte viděnou zápletkou, ke které Hill vůbec nic nepřidal. Dialogy nejsou špatné, celé je to řemeslně zručně natočeno, ale Johnnyho proměna a recidiva zabírají zbytečně moc času a poněkud nudí a celé to nějak nemá čím zaujmout. Aspoň obsazení je dobré, Ellen Barkin předvedla pěknou uvadající mrchu. Pokud to srovnám s podobnou Gibsonovou ODPLATOU, vítěz je jasný.(16.10.2006)

Tvorbu Waltera Hilla mám rád (zvlášť tu starší), takže jsem se na Fešáka těšil. Podobně jako choze jsem očekával akční film o pomstě, zvláště po úvodním přepadení klenotnictví vše vypadalo v tomto ohledu slibně. Pak jsem si řekl dobře, kouknu se na drama propuštěného vězně o jeho začlenění do společnosti, ale o tom to ve finále taky nebylo. Takže tedy přeci jen ta pomsta, ale pěkně za studena. I přes účast úctyhodné přehlídky kvalitních herců (Lance je samozřejmě cool) je celkový dojem trochu nijaký. Fešák určitě stojí za vidění už jen za svojí osmdesátkovou estetiku, ale žádná specialita to bohužel není.(26.1.2008)

• Chrustyn

Všehovšudy typická "Hillovka", kde nechybí drsné přestřelky a drsňáci s bouchačkama. Bohužel je všeho méně než tomu je v jiných Hillových filmech.(21.8.2011)