Muž v ohni

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 146 min

• Radek99

Přehnaně dlouhý videoklip.(7.2.2010)

V podstatě jsem bavil skvěle, druhá polovina se mi líbila víc než první - líbila se mi ta drsnost. Zatímco v jiných filmech hrdina někomu často jen vyhrožuje, tady se i výhrůžky bez servítek realizují - je znát stejný autor, který má na svědomí podobně drsnou Odplatu s Gibsonem - scénárista Brian Helgeland). Výborný byl Washington, i Dakota Fanning a pár dalších - třeba Walken se mi moc líbil. Hudba je přesná (i když samostatně někdy neposlouchatelná). Jenom ty technické hrátky byly na mě někdy až příliš - kazily napětí a mě prostě rušily. Třeba v Nepříteli státu to různé zoomování a trhavé pohyby kamery mi ještě přišly docela OK, tady jsem s tím ale měl docela problém.(15.6.2005)

Tonyho Scotta si ako zručného remeselníka vážim. Hektické, rýchle a videoklipové strihy -preňho charakteristické, som si užívala v Deja Vu alebo v iných scottovkách - ktoré sú za asistencie priam špionážnej hudby(podobná bournovkám) Gregsona-Williamsa popcornovým pohladením. Lenže Muž v ohni je náladový a roztrieštený. Prvú polovicu si divák dobíja cestičku k sympatickej hviezdičke Dakote Fanning a vpíja vznikajúce priateľstvo medzi ňou a Denzelom - mala som pocit, akoby som sa dívala na milú americkú drámu. Lenže to, čo sa odohrávalo v druhej polovici, by mi neprekážalo v ľahkom akčnom filme, ale k predošlému deju je to proste príšerné. Film akoby vystrihnutý z hudobného klipu, plný fakt otravných a prerušovaných strihov, ktoré preniesli hlavnú a dosť smutnú dejovú myšlienku do dimenzie popcornového úletu. Nie som cynik, myšlienky mnou pohli, ale Scott si mal ujasniť, či chcel natočiť tragickú drámu o organizovanom zločine alebo akčnú ľahkomyselnú bayovku.(27.7.2011)

Tony Scott to má těžké. Byl, je a vždy bude zastíněn svým bratrem, který, řekněme si to upřímně, je fakt lepší. A tak se Tony pořád hledá. To samé jde říct i o tomto filmu. Tohle je totiž dokonalý videoklip, který se snaží vyprávět originální příběh. Ale jak moc je to originální, když všechny trumfy filmu odhadnete minimálně 10 minut předem? Navíc jsem si už dlouho nepřál, aby film byl kratší. Protože už hodně dlouho mi dvě a půl hodiny neutekly tak pomalu (to znamená, že jsem se často nudil.) Nicméně, musím se zde veřejně omluvit někomu, o kom jsem si myslel, že z ní nebude nikdy dobrá herečka - ano, řeč je o Dakotě Fanning. Jak jsem ji nemohl vystát v Válce světů, tak tady jsem žasl, co ta malá uječená holka dovede. Takže ano, pokud neskončí na drogách, nebo si jinak nepodělá život, tak z ní něco může být. Ve svém žánru je Muž v ohni nadprůměr, kterému by pomohlo, kdyby byl tak o půl hodinu kratší.(18.2.2010)

Vizuálně nabušená, skvěle odvyprávěná story o jedné netradiční pomstě muže, který už nemá co ztratit a odpouštění nechává na Bohu, protože na něm je, aby před něj viníky dostal. Tony Scott neslevil ze svých kameramanských exhibic, které i tentokrát berou dech a jakmile se člověk naladí na jeho vlnu, šlape jako skvěle promazaný stroj. Jen se toho tam možná na tu půltřetí hodinu stane přece jen poněkud málo, než by se slušelo a v žánru se orientující divák holt už dopředu uhádně zásadní momenty, které budou následovat. Scottův film sice nepodává morální poselství o nefunkčnosti násilí, ale násilí je tu prezentováno jako správné, dobré a hlavně účinné řešení... Vynikající Denzel Washington táhne film kupředu, a když si úsměvem užívá drsné hlášky směrem k mučeným padouchům, nejde se nad tím pohoršovat, naopak tomu černému obru, který vzal do rukou spravedlnost a narozdíl od jiných filmů to vyšší úřady s vděkem podporují, budete držet palce až do poslední minuty... 4 a půl hvězdičky...(7.10.2004)